banner664

21 Mayıs 2022

'Memur sendika üyeliği e-Devlet'ten yapılsın'

İşçilerin E-Devlet uygulaması ile sendika üyeliği için başvurabilmekte veya üye olduğu sendikadan e-Devlet uygulaması ile çekilme (İstifa) bildirimi yapabilmekte olduğunun ve her 2 durumda da işverene bilgi verilmediği ifade edildi. Ancak kamu görevlilerinde e-Devlet uygulaması üzerinden sendika üyelik/istifa işlemlerinin yapılmadığı ve bu durumun işçi-memur ayrımına neden olduğu başvuru konusunda yer aldı.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem tarafından Sendika adına yapılan Başvuru’da; örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan, engel olan bu durum nedeniyle memurların hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden (işçilere göre) eşit şekilde yararlanmasının engellendiği ve memurların nesnel olarak haklılaştırılamayacak dezavantajlı bir konuma sokulduğu ifade edildi.

Hekim Birliği Sendikası sosyal medya hesabı aracılığıyla yapılan açıklamada; “2 Yıl Önce Söz Vermiştiniz. Sözünüzü Tutmadınız. T. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na Başvurduk. Sonucunu Beklemeden; İŞÇİLERDE OLDUĞU GİBİ, (KAMU GÖREVLİLERİ) HEKİMLER İÇİN DE E-DEVLET’ten SENDİKA ÜYELİĞİ İMKANI SAĞLANSIN!” ifadeleri yer aldı.

Başvuru dilekçesi şöyle;

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı’na,

19/05/2022

BAŞVURUCU : Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası

VEKİLİ : Av. Ümit Erdem İstanbul Barosu 21998

MUHATAP : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

İHLAL KONUSU:

İŞÇİLER; E-Devlet Uygulaması İle Sendika Üyeliği İçin Başvurabilmekte veya Üye Olduğu Sendika’dan E-Devlet Uygulaması İle Çekilme (İstifa) Bildirimi Yapabilmektedirler. Her 2 Durumda Da, İşveren’e Bilgi Verilmemektedir.

Oysa Ki;
KAMU GÖREVLİLERİ/MEMURLAR’ın E-Devlet Uygulaması Üzerinden Sendika Üyeliği’ne Başvurma Hakları Bulunmamaktadır. Dolayısıyla Da, E-Devlet Uygulaması İle İstifa (Üyelik’ten Çekilme) Hakları/İmkanı Da Söz Konusu Değildir. Her 2 Durumda Da; Kamu Kurumu’na Başvuru Şartı Bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen “İŞÇİ - MEMUR AYIRIMI”, işbu Başvuru’muzun konusunu oluşturmaktadır.

İLGİLİ MEVZUAT:

AİHS. 14. MADDE;

Bu Sözleşme’de Tanınan Hak ve Özgürlüklerden Yararlanma; Cinsiyet, Irk, Renk, Dil, Din, Siyasal veya Diğer Kanaatler, Ulusal veya Sosyal Köken, Ulusal Bir Azınlığa Mensupluk, Servet, Doğum veya HerHangi Başka Bir Durum Bakımından HiçBir Ayrımcılık Yapılmadan Güvence Altına Alınır.

ANAYASA 10. MADDE;

Herkes; Dil, Irk, Renk, Cinsiyet, Siyasi Düşünce, Felsefi İnanç, Sin, Mezhep ve Benzeri Sebeplerle Ayırım Gözetilmeksizin Kanun Önünde Eşittir. … Devlet, Bu Eşitliğin Yaşama Geçmesini Sağlamakla Yükümlüdür. … HiçBir Kişiye, Aileye, Zümreye ve Sınıfa İmtiyaz Tanınamaz. … Devlet Organları ve İdare Makamları Bütün İşlemlerinde Kanun Önünde Eşitlik İlkesi’ne Uygun Olarak Hareket Etmek Zorundadırlar.

DEĞERLENDİRME:

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ’NÜ SINIRLAYAN HATTA ÇOĞU ZAMAN ENGEL OLAN BU DURUM NEDENİYLE;

- Memurlar’ın, Hukuken Tanınmış Hak ve Hürriyetlerden (İşçiler’e Göre) Eşit Şekilde Yararlanması Engellenmiştir. (6701 Sayı’lı Kanun, Madde: 2/D)

- Memurlar; Nesnel Olarak Haklılaştırılamayacak Dezavantajlı Bir Konuma Sokulmuştur. (6701 Sayı’lı Kanun, Madde: 2/E)

ACİLİYET :

Her 1 Kamu Görevlisi İçin HerGün Üyelik ve/veya İstifa/Çekilme İçin Yaşanan Bu Durum ve Uygulama’nın (Hem Memurlar Hem De Sendikalar Açısından) Telafisi Güç Zararlar Doğurduğu Açık, Sabit ve Nettir. (6701 Sayı’lı Kanun, Madde: 17/2-Son)

AÇIKLAMA TALEBİ:

Müvekkilimiz Sendika Adına İddia ve Görüşlerimizi Sunmak İçin Kurul Toplantısı’na Davet Edilme ve de Kurul Önünde Sözlü Açıklama Yapma Hakkı Tanınması Talebimiz Vardır. (Uygulama Yönetmeliği, Madde: 19/2), (6701 Sayı’lı Kanun, Madde: 18/Son)

İSPAT YÜKÜ :

“Ayrımcılık Yasağı”nın ve de “Eşit Davranma Borcu”nun İhlal Edildiğine Dair Kuvvetli Emareler İle Karine Oluşturan Olgular’ın Varlığı Karşısında; (ARTIK) Karşı Taraf’ın İhlal Olmadığına/Yapmadığına Dair İspat Yükümlülüğü Bulunmaktadır/Bulunmalıdır. (6701 Sayı’lı Kanun, Madde: 21)

SONUÇ ve İSTEM:

Yukarıda Özetle Arz ve İzah Edilen Sebepler ve Re’sen Gözetilecek Nedenlerle;

Yapılacak İnceleme ve Araştırma Sonucunda İşbu Başvuru’nun Yerinde Olduğu Kanaati’ne Varılarak “İHLAL” ve “İDARİ YAPTIRIM” KARARI Verilmesini, Saygı İle, Vekaleten Arz ve Talep Ederiz.

Av. Ümit Erdem
Hekim Birliği Sendikası
Hukuk Müşaviri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.