Önce İlke Grubu niçin bölündü?

 
Baro'ya mensup bir çok avukatın serzenişi; 8 yıllık bu dönemde  (6 yılı Av. Kazım KOLCUOĞLU başkanlığı dönemi olmak üzere) mesleki sorunlara yönelik elle tutulur hiçbir somut adım atılmadığı ve ideolojik tutumlarla bu sorunların daha da kilitlendiği yönündedir. Hatta son iki yıllık yönetim döneminde yönetim içi çekişmeler ve rekabetten dolayı somut hiçbir adım atılamadığı iddia edilmektedir.

İstanbul Barosu Yönetiminin bu dönemde önceliği avukatların ve mesleğin sorunlarına değil, ideolojik bir takım sorunlara verdiği ve Baro'yu Ergenekon avukatı yerine koyduğunu  defaatle basında deklare etmesi, gruba  mensup bir çok avukatı da rahatsız etmiştir.


Peki Önce İlke Grubu neden bölündü?

Gerçek sebep ve görünen sebep nedir?

Kamuoyuna yansıyan kadarıyla Doç. Dr. Ümit KOCASAKAL'ın  söylemlerinde; bir takım ilkesel nedenlerden dolayı bölünme yaşandığı belirtilmektedir. Peki, bölünmenin sebebi  bir takım ilkesel nedenler mi?İstanbul Barosu Avukatları çevresinde olay araştırıldığında;  Esasen bu ayrılığın temelinde, Av. Muammer AYDIN – Av. Kazım KOLCUOĞLU arasındaki yarış veya çatışmanın olduğu iddia edilmektedir. Ayrışmanın daha Av. Muammer AYDIN’ın Baro Başkanı seçilmesi aşamasında başladığı ve iç rekabet/çatışmanın bu güne kadar da devam ederek neticede bölünme ile yeni bir gruba dönüştüğü Baro çevrelerinden www. hukukihaber.net'e aktarılmıştır.

Baro yonetimine yakın çevrelerce; Av. Kazım KOLCUOĞLU'na yakın Yönetim kurulu üyelerinin ideolojik yaklaşımlarını tüm Baro mensuplarının yaklaşımı gibi  sürekli gündemde tuttukları ve mevcut Yönetimin başarısız olması için de ellerinden geleni yaptıkları iddia edilmektedir. 

İlkesel gerekçeleri öne süren Kocasakal grubunun süregelen bu davranışlarının, aslında  ilkelerle bağdaşmadığı ileri sürülmektedir.

TBB seçimleri öncesinde ise bu rekabetin dozunun  daha da arttığı belirtilmektedir. İstanbul Barosu TBB başkanlığı için bir aday göstermek istemiştir. Bu süreçte; Av. Kazım KOLCUOĞLU'nun “ben 3 dönem baro başkanlığı yaptım, TBB başkanlığı benim hakkımdır” dediği Av. Muammer AYDIN'ın ise “İstanbul Barosu'nun son iki yıllık icraatları özellikle Ergenekon sürecindeki yaklaşımları tüm Türkiye’de olumlu karşılanmıştır, şahsımın TBB başkanı olması yolunda birçok talep vardır” dediği kulislerde dolaşmaktadır. Sonunda TBB adaylığında isim üzerinde uzlaşılamayınca grup içi ön seçim yapılmasına karar verilmiştir.  İstanbul Barosu delegelerinin yaptığı seçimde Av. Muammer AYDIN 43 oy almış, Av. Kazım KOLCUOĞLU ise 37 oy almış ve sandıktan Av. Muammer AYDIN çıkmıştır. Bu seçim sonucu, Av. Kazım KOLCUOĞLU tarafından hazmedilemediği, TBB başkan adaylığını sürdürdüğü ifade edilmektedir. Seçime 1-2 gün kalana kadar KOLCUOĞLU'nun TBB başkanlığına aday olacağını da her yerde söylediği iddia edilmektedir.


Neticede Av. Muammer AYDIN'ın, TBB başkanlığına seçilemeyince, olayın müsebbibi olarak Av. Kazım KOLCUOĞLU’nu gördüğü ve iki avukat arasındaki kıyasıya rekabetin  doruk noktasına çıktığı ifade edilmektedir. KOLCUOĞLU'nun, AYDIN'ı TBB "adaylığımı engelledi" diye suçladığı; AYDIN'ın da KOLCUOĞLU'nu "seçilmemem için çalıştı" diye suçladığı baro kulislerinde seslice ifade edilmektedir. Ancak ikilinin dışa vuran söylemlerinde hep ilkesel nedenlerden v.s. bahsettikleri, bu çekişmeleri gün yüzüne çıkarmadıkları görülmektedir. AYDIN'ın KOCASAKAL hakkında yaptığı ""BRÜTÜS" açıklamasına kadar çekişme kamuoyuna açıkça yansımamıştır. 

Önce İlke nasıl bir gruptur ?

Kendilerini nasıl tanımlarlar ?

ÖNCE İLKE ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBUNUN Diğer Çağdaş gruplardan farkları nelerdir? Sorularına ceva ararsak.

Önce İlke Grubu,  1998 yılında Çağdaş Avukatlar Grubundan ayrılmak suretiyle oluşmuştur. Ayrılış nedenlerini şu anki ayrılık gibi ilkesel nedenlere dayandırmaktadırlar.

Ancak grup içi konuşmalarda bizim grubumuzda komünist, ateist, ve Kemalist olabilir başkası olamaz söylemlerinin ön plana çıktığı ifade edilmektedir. "Ergenekon avukatlığı" ve "darbeci baro" yakıştırmalarından Grubun rahatsız olmamasının bu soylemler kaynaklı ideolojik tutumun ürünü olduğu iddia edilmektedir. Grubun, başörtüsü konusundaki tavrı ve meslek liselilerin katsayı değişikliği ile ilgili açılan davalar da grubun ideolojik yaklaşımını yansıtmaktadır. Şu an ayrılan her iki Önce İlke grubunun da  aşağı yukarı aynı düşüncelere sahip oldukları ; Aralarında ilkesel bir ayrılık değil başkanlık ve yönetimi kapma yarışı olduğu, demokratik seçimleri esasen her iki grubunda  hazmedemediği iddia edilmektedir.


İstanbul Barosu'nda 'Brütüs' tartışması haberi için TIKLAYINIZ


Zira Av. Muammer Aydın’ın başkan adayı olduğu önce ilke içerisinde 1447 kişinin katılımıyla yönetim kurulu adaylarının belirlendiği seçim sonucunu 20 kişilik bir ‘’seçkinler sınıfı‘’nın ortadan kaldırdığı basına yansımıştır. Genel kurul kararının 20 kişi tarafından rafa kaldırılması Önce İlke grubunda ciddi tartışmalara sebep olmuştur. 

Av. Ümit Kocasakal başkanlığındaki grup ise başkan ve yönetim kurulu adaylarını, ön seçim yapmadan yine seçkinler sınıfı tarafından belirlemiştir. Bu durumun da,  oluşan yeni grubu destekleyenler arasında ciddi homurdanmalara sebep olduğu belirtilmektedir. Grup üyeleri, Demokrasiyi "hızlarını azaltan bir etken" olarak gören bu anlayıştan rahatsızlıklarını dile getirmektedirler.

Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, çıktığı her tv programında ısrarla ‘’avukat olmadığını‘’ avukatlık yapmadığını belirtmektedir. Buna karşın 26.000 fiili Avukat mensubu bulunan bir baroya başkan adayı olması Aydın tarafından eleştirilmektedir. Kocasakal ve Aydın'ın bu beyanlarının  baro mensubu avukatlarca adliye koridorlarında tartışıldığı gözlemlenmektedir.

Olayın bir AYDIN–KOLCUOĞLU rekabeti olduğu anlaşılmasın diye KOLCUOĞLU dışında bir aday belirlendiği, gruba yakın kaynaklarca ifade edilmektedir. Kocasakal'ı destekleyen ve grubun asıl dinamiği olan ismin KOLCUOĞLU olduğu ve AYDIN ile bitmeyen hesabını grubu bölerek almaya çalıştığı iddia edilmektedir.

İki Önce İlke Grubunun da farklı söylemlere sahip olmadığı, ayrışan bu iki grubun da  "darbelerden yana, demokrasi karşıtı ve ulusalcı bir söyleme" sahip olduğu gözlemlenmektedir.

www.hukukihaber.net
'in görüştüğü ayrışan gruplara mensup avukatlar; gruplarında "avukatlık mesleği, meslek mensuplarının sorunları, mesleğin daha iyi şartlarda yapılması, refah seviyesinin arttırılmasının, vs öncelikli gündem olmadığını ve bu söylemlere son verilmediği sürece de olmayacağını, grupların ayrışmasının ve süregelen bahsi geçen mücadelenin kendi içlerinde bir özeleştiri yapmalarını sağladığını, mesleğin geleceği için kaygılarının giderilmediğini" ifade etmişlerdir.

Hukukihaber.net'in edindiği bilgiye göre İstanbul Barosu'nun kasasında  46.000,000 TL parası olduğu bilinmektedir. Bu paranın Faizde repoda bekletilmesi ve Avukatlık mesleği yararına  somut bir projenin olmaması da başka bir tartışma konusudur.

Her iki grubun da "Biz gelirsek daha iyi Ergenekon avukatlığı yapacağız" benzeri söylemleri olduğu gözlenmektedir. Bu söylemlerin de ayrışan iki gruba da zarar verdiği grup üyelerince ifade edilmektedir. (hukukihaber.net)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TURGAY DEMİRCİ 10 yıl önce

ADAYLARINI ÖNSEÇİMLE BELİRLEMEMİŞLERDİR.BİZDE SN.ÜMİT KOCASAKAL VE DİĞER ADAYLARI GENİŞLETİLMİŞ TABAN TOPLANTILARINDA MESLEKTAŞLARIMIZIN GÖRÜŞÜ ALINMAK SURETİYLE BELİRLEDİK.SÜREÇ GRUBUMUZUN GENEL TEAMÜL VE BEKLENTİLERİNİ KARŞILAR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMİŞTİR.BUNDAN RAHATSIZ OLANLAR TABİKİ OLACAKTIR.ANCAK BU AŞAMADA HERKESİN BİRBİRİNE SAYGILI OLMA MECBURİYETİ VE SORUMLULUĞU VARDIR.
SAYGILARIMLA,
Av.Turgay DEMİRCİ
İstanbul Barosu Y.K üyesi

Avatar
TURGAY DEMİRCİ 10 yıl önce

SÖZ KONUSU HABER TARAFSIZ HABERCİLİK LKESİ İLE BĞDAŞMAMAKTADIR.ŞÖYLE Kİ,
ÖNCELİKLE AV.DR.ÜMİT KOCASAKAL IN SANKİ KOLCUOĞLUNUN GÜDÜMÜNDE ADAY OLDUĞU GÖRÜNTÜSÜ YARATILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR.BU ŞEKİLDE YAPILAN DEĞERLENDİRME SYIN KOCASAKAL VE LİSTESİNDE YER ALAN AVUKATLARA YAPILAN BİR SAYGISIZLIKTIR.HABERİHAZIRLAMADAN ÖNCE BU KİŞİLERLE GÖRÜŞME YAPILMIŞ OLSAYDI SANIYORUMDAHA DOĞRU HABERCİLİK GERÇEKLEŞEBİLİRDİ.
SAYIN KOLCUOĞLU ÖNCE İLKE NİN KURUCULARINDANDIR.BÜTÜN GRUP ÜYELERİNİN KABULÜ VE İSTANBUL BAROSUNUN GENEL KURULU ÜYESİ OLAN SAYIN MESLEKTAŞLRIMIZ TARAFINDAN ÜÇ DÖNEM BARO BAŞKANLIĞI YAPMIŞTIR.
BARO YÖNETİMİNE ADAY OLAN GRUPLARIN FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERİ OLDUĞU HEPİMİZCE BİLİNMEKTEDİR.ANCAK MESLEĞİN ORTAK ÇIKARLARI BAKIMINDAN GRUBLARIN ORTAK PROĞRAM GELİŞTİRMESİ GEREKMEKTEDİR.
SAYIN AYDIN İSE SON DÖNEM BARO BAŞKANLIĞINI İFA ETMEKTEDİR.KENDİSİ ÖNCE İLKE GRUBUNUN ADAYI OLARAK SEÇİM KAZANMIŞTIR.
HER GRUBUN İÇERSİNDE İDEOLOJİK YAPILANMA MEVCUTTUR.BU SADECE İSTANBUL İÇİN DEĞİL HEMEN HEMEN

Avatar
TURGAY DEMİRCİ 10 yıl önce

bütün barolarda bu tür yapılanmalar görünmektedir.BU NORMALDİR DE.
ANCAK ÖNCE İLKE SON İKİ YIL BOYUNCA İÇİNDE KENDİ FELSEFESİNİ VE BARO ANLAYIŞINI SORGULAMA SÜRECİ YAŞADIĞINI BELİRTMEK İSTERİM.BU AŞAMADA GRUBUN AZINLIK ISMINDA NE OLURSA OLSUN BENİM OLSUN,BAŞKANA MUTLAK İTİAT VE BİAT ETMEK,GRUP DIŞINDAN BAZI OLUŞUMLARLA İŞBİRLİĞİ YAPMAK VE BUNDA SAKINCA GÖRMEMEK GİBİ PAYLAŞMADIĞIMIZ NEDENLERLE BİR ARINMA SÜRECİ YAŞANMIŞTIR.NİTEKİM YAPILAN ÖNSEÇİM VE SONRASI YAŞANANLAR BİZİM HAKLILIĞIMIZI ORTAYA ÇIKARMIŞTIR.
BİR KONUYUDA AÇILAMAKTA FAYDA VAR.S

Avatar
İLKELİ AVUKAT 10 yıl önce

Kocasakal Grubuna Kazım Kolcuoğlu'nun büyük desteği olduğu herkesin malumu. Adaletbiz sitesinin haberinde görüldüğü gibi Kolcuoğlu, hem Kocasakal'ın hem Aydın'ın çekilmesini istiyorsa; aslında Kolcuoğlu'nun ya ikisine de karşı ya da birini istemediği için diğerini destekliyor olduğu anlamına gelmez mi? Bu parçalanma İstanbul Barosu için hiç iyi olmadı... Enteresan bir seçim süreci yaşanacak mlsf.
"NUHOĞLU, “ seçimi üç adayın üçünün de, yani AYTAÇ, KOCASAKAL VE AYDIN’ın, kaybetme ihtimali yüksek. Biz soruna buradan bakalım ve ortak bir tavır geliştirelim” dedi. KOLCUOĞLU, “ biz teklifimizi yaptık, KOCASAKAL VE MUAMMER AYDIN birlikte çekilsin” dedik, kabul görmedi. Şimdi artık çok geç, bizi destekleyin” dedi." (adaletbiz.com)
Bu söylemden siz ne anlıyorsunuz şahsi çatışma ön plana çıkmış sanki...

Avatar
EDİTOR 10 yıl önce

Sayın DEMİRCİ,
Öncelikle sitemizi ziyaretiniz, uyarılarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederiz.
Söz konusu habere ilişkin yapmış olduğunuz yorumları haberin devamında görebilirsiniz.
İlgili haber hazırlanırken farklı haber kaynaklarından istifade edilmiştir.
Burada amacın, asla bir grubu veya kişileri kötülemek olmadığını bilmelisiniz.
Bir olguyu araştırma ve sorgulama haberciliğin doğasında vardır.
Sitemiz, Ülke ve dünya gündemindeki HUKUKİ HABERLERİ okuyucularına iletme amacıyla faaliyet yürütmektedir.
Bu çerçevede, hiç bir görüş farkı gözetilmeksizin tüm HUKUKİ HABERLER sitemizde yer bulmaktadır.
Eleştiri ve Görüşleriniz için çok teşekkür ederiz.
İlgili haber hakkında yayınlanmasını istediğiniz bir metin veya düzeltme varsa yayın ilkelerimiz gereği sitemizde ilgili haberde de link vermek kaydı ile yayınlayacağımızı bildiririz.
Seçim çalışmaları yahut hukuki bir haber hakkında yayınlanmasını istediğiniz haberleri de memnuniyetle yayınlamaya hazırız.
Saygılar

Avatar
İLKELİ AVUKAT 10 yıl önce

Seçim süreçlerinde bu tür söylentiler sıkça yaşanmıştır.
Sayın Kolcuoğlu'nun Önce İlke grubunun üstadı ve piiri olduğunu söylemeye hacet yok sanırım.
Ortada bir çekişme olmasa bu grup bölünmezdi. Bu husus da su götürmez bir gerçek olarak apaçık ortadadır.
Sayın Demirci bir taraftan haberi eleştirirken, haberin ana fikrinin aksine bir olgu da tam olarak ortaya koymuyor...
Devir parçalanma devri değil...