banner541

SGK, kura ile avukat alımı yaptı

(ANKA) - Törende konuşan SGK Başkanı Emin Zararsız, "12 Eylülde yapılan referandum sonucu kabul edilen Anayasamızda bazı kesimler için pozitif ayrımcılık bir anayasa kuralı haline getirilmişti. Biz de o düşünceden hareketle avukat alım işlemini gerçekleştiriyorken özürlü avukatların kontenjanını ayırdık" dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 785 aday arasından 88 sözleşmeli avukat alımı için noter huzurunda kura çekimi gerçekleştirdi. Törende konuşan SGK Başkanı Emin Zararsız, "12 Eylülde yapılan referandum sonucu kabul edilen Anayasamızda bazı kesimler için pozitif ayrımcılık bir anayasa kuralı haline getirilmişti. Biz de o düşünceden hareketle avukat alım işlemini gerçekleştiriyorken özürlü avukatların kontenjanını ayırdık" dedi.
SGK ile sözleşmeli çalışacak serbest avukatlar, Erdoğan Özen Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, kurayla belirlendi.
SGK Başkanı Zararsız, burada yaptığı konuşmada, kurumun 2006 yılında üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşunun tek çatı altında toplanmasıyla bugünkü yapısına kavuştuğunu hatırlattı.

-"60 MİLYON İNSANIN SAĞLIK VE SİGORTA İŞLERİNİ BİZ YAPIYORUZ"-

Yaklaşık 60 milyon insanın sağlık ve sosyal sigorta işlerini SGK'nın yaptığını ifade eden Zararsız, "Yapılanma dönemimiz hala devam ettiği için aksayan işlerimiz olabilir. Bir de sosyal güvenlik mevzuatı özel uzmanlık gerektiren bir mevzuattır ve özel uzmanlık gerektiren alanlarda bazen idare olarak, personel olarak yaptığımız yanlış işlemlerden dolayı veya vatandaşların o alandaki yanlış bir takım fiillerinden dolayı ihtilaflar doğuyor. İhtilafların hepsi idare makamlarında çözümlenemeyebiliyor. Bunlar yargı makamına taşınmak zorunda kalıyor" diye konuştu.
SGK'nın kayıtlarına göre yaklaşık 250 bin lehlerine ve aleyhlerine, icra dosyaları da dahil olmak üzere dava bulunduğunu ifade eden Zararsız, "Biz bu 250 bin civarındaki davanın hem kadrolu avukatlar hem de sözleşmeli avukatlarımızla takibini yapıyoruz. 250 binin yaklaşık yarısı tarafımızdan, yarısı da aleyhimize açılan davalar. Şu an itibariyle 335 kadrolu avukatımız, 15 hukuk müşavirimiz var ve 2008'den itibaren sözleşme imzalanarak davaların takibini yapan 331 sözleşmeli avukatımız var" dedi.

-"88 AVUKATLA SÖZLEŞME YAPMAK İÇİN YOLA ÇIKILDI"-

İllerin dava sayılarına göre yeniden kontenjan belirlediklerini, buna göre 16 ilde 88 avukatla sözleşme yapılmak üzere ilana çıktıklarını belirten Zararsız, "Doğrusu bu kadar çok müracaat olacağını tahmin etmiyordum. Şu an itibariyle 790 kişi buraya yeterli olarak gelmiş durumda" dedi.
İlanda kontenjan sayısında serbest avukatın belirlenebilmesi için mülakat yapılacağının ifade edildiğini ancak başvuru sayısı göz önüne alınarak bunun yerine kura yöntemini seçtiklerini anlatan Zararsız, kuranın noter huzurunda objektif şekilde yapılacağını ifade etti.
Zararsız, "İlk kez bize kısmet oldu. 12 Eylülde yapılan referandum sonucu kabul edilen Anayasamızda bazı kesimler için pozitif ayrımcılık bir anayasa kuralı haline getirilmişti. Biz de o düşünceden hareketle avukat alım işlemini gerçekleştiriyorken özürlü avukatların kontenjanını ayırdık. Bu kapsamda, görme özürlü meslektaşlarımız için Ankara ve İzmir'de kontenjan ayırdık. Özürlüler için pozitif ayrımcılığı uygulamaya sokan ilk kurum olduk" diye konuştu.

-"AVUKATLAR BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDEKİ YERLERDE 450 DOSYA İNCELEYECEK"-

Sözleşme yapılacak serbest avukatlara sabit ücret ve davalara göre ödeme yapılacağını, avukatların büyükşehir statüsünde olan yerlerde yıllık ortalama 450 dosya, bunların dışında kalan ilerde ise 350 dosya inceleyeceğini bildiren Zararsız, "Haklı bile olsak bazen davaları kaybettiğimiz durumlar da oluyor. Davalarda başarı oranınız ne kadar yüksek olursa takip ettiğiniz davalarda elde edeceğiniz gelir oranı da o kadar yükselecektir. Sözleşme imzaladığımız avukatlarla bir takım usul ve esaslarımız var. Performans değerlendirmesi belirli dönemler itibariyle yapılacak, değerlendirme sonucu eğer düşük performans söz konusu olursa sözleşmesini sona erdireceğiz. Önemli olan verimliliği artırmak" dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.