banner613
banner590

21 Ocak 2011

'Torba Yasa Tasarısı'nda son durum

Kamuoyunda ''Torba Yasa Tasarısı" olarak bilinen, Bazı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili tüm haberleri gün be gün buradan takip edebilirsiniz.

'Torba Yasa'da memurlar tarih mağduru
'Torba Yasa'da memurlarla ilgili birçok düzenlemenin yürürlülük tarihinin kanunun yayınlandığı gün olması mağduriyet yarattı. Özellikle mali düzenlemelerin tarihinin 1 Ocak 2011 olması beklenirken düzenlemelerin yürürlülük tarihinin kanunun yayınlandığı gün olması nedeniyle toplu sözleşme primi, aile yardımı, damga vergisi, döner sermaye, aylık mahsuplaşma vekil ebe ve hemşirelere, Kızılay'dan devredilen personele ve geçici işçi iken 4/B'ye geçenlere döner sermaye ödenmesinde memurlar ekonomik kayba uğradı.

----------------------------------------

"Mini Torba" Meclis'te
AKP'nin hazırladığı ve 12 maddeden oluşan torba teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifle; Araştırma Geliştirme Faaliyetleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğü Teşkilat ve Vazifeleri, YÖK ve Özel Güvenlik Görevlilerine ilişkin kanunlarda değişiklik öngörülüyor.

----------------------------------------

Memurda "Torba Yasa" şaşkınlığı
"Torba Yasa"da yer alan sözleşmeli personelden damga vergisi alınmamasına ilişkin düzenlemenin yürürlük tarihi memurları şaşırttı

--------------------------------------------------------------------------------Tarihi mali af neler getirecek?

Cumhuriyet tarihinin en büyük “borç kolaylığı”nı içeren 'Torba Yasa'da milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler var. Bunların en önemlilerinden birisi de yaklaşık 300 kalemdeki vergi ve borçların yeniden yapılandırılması.

----------------------------------------"Torba Kanun" çıktı ama...

Kamuoyunda ''Torba Kanun'' olarak bilinen düzenlemenin görüşmeleri tartışmalarının yanı sıra ilginç bir duruma da sahne oldu.

----------------------------------------"Torba yasa yeni saldırılara zemin hazırlıyor"

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, tepkilere karşın Meclis'ten geçirilen Torba Yasa'nın yeni saldırılara zemin hazırladığını vurguladı.

----------------------------------------"Yasa, hırsız torbası gibi"

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Meclis Genel Kurulu'nda geçen hafta sonu kabul edilen torba yasanın meşuriyetinin olmadığını belirterek, "Bu yasa AKP iktidarının giderayak, başaramadıklarını, eksik yaptıklarını seçime giderken bir çuvala doldurma gayretidir, bu yasa hırsız torbası gibi" diye konuştu. -Şandır, "Bu yasa AKP hükümeti tarafından önce anayasa referandum rüşveti olarak kullanılmış şimdi de seçim rüşveti olarak kullanılacaktır" dedi

----------------------------------------'Torba yasa hak gaspının doruk noktası'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, çalışanların haklarının AKP tarafından teker teker gasp ettiğini, bu hak gasplarının doruk noktasının da Torba yasa olduğunu ifade ederek "Torba yasasını AKP'nin başına geçirmek hepimizin ama özelliklede işçinin, emekçinin, çalışanların ve emeklinin boynunun borcudur" dedi.

----------------------------------------Kumlu: Üç madde ile ilgili konuştu

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, "Tekriri Müzakere" ile Torba Yasa'dan geri çekilen üç madde ile ilgili konuştu: "Sorunlarımıza Çalışma Bakanı ile çözüm bulamayınca başka yollar aradık. Bakan Cemil Çiçek ve Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmeler ve Başbakan'ın talimatıyla bu üç madde geri çekildi."

----------------------------------------10 soruda vergi affı

Vergi borcuna kolaylık getiren düzenleme Meclis'ten geçti. Hangi borçlar yasa kapsamında? Yasa yürürlüğe girdiğinde ne yapmak gerekiyor?

----------------------------------------Bazı maddeler “torba“dan çıkarıldı

TÜRK-İŞ, "Torba yasa tasarısı" içerisinde yer alan çalışma hayatını ilgilendiren "Denkleştirme", "Deneme sürelerinin uzatılması" ve "Evden çalışma ve uzaktan çalışma" maddelerinin geri çekilmesini sağladıklarını duyurdu.

----------------------------------------

''Torba" tasarı yasalaştı, ayrıntılar şöyle
Bazı kamu alacakların yeniden yapılandırılan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile çok sayıda kanunda değişiklik yapan ''Torba'' tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Tasarının tüm ayrıntılar için TIKLAYINIZ

----------------------------------------'Torba'dan Erbakan'a af çıktı

Meclis’te dün kabul edilen Torba Yasa’ya Ak Parti son dakikada sürpriz bir madde ekledi. Bu maddeye göre, Necmettin Erbakan’ın kayıp trilyon davasında ödeyeceği 12.5 milyon liralık borcu 1 milyon liraya düşüyor

----------------------------------------

Partiler dilediği gibi harcayacak!
Siyasi partiler, amaçlarına ulaşmak için her türlü harcama yapabilecek; çalışanlarının konaklama, yol masrafı ve diğer harcamalarını gider olarak gösterebilecek.

----------------------------------------

'Torba Tasarı'da 8.kısım da kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, ''Torba'' tasarının 180-207. maddelerini kapsayan 8. bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

----------------------------------------Cumhuriyet tarihinin en büyük öğrenci affı

TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhuriyet tarihinin en büyük öğrenci affı kabul edildi.

----------------------------------------'İşi yavaşlatan memur atılacak'

Torba Kanun ile memurlara verilen karne gibi sicil puanı uygulamasına son verilip özlük dosyası uygulamasına geçiliyor. Ali Tezel yazdı...

----------------------------------------Terör suçlarına üniversite affı yok

Yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenlere dönüş yolu açan ''Torba Tasarı'' maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Terör suçlarından hüküm giyenler kapsam dışında olacak.

----------------------------------------"Torba Tasarı"da 12 madde daha kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren, ''Torba Tasarı''nın 7. bölümünün 12 maddesi kabul edildi.

----------------------------------------Prim affında son şans

'Torba Yasa Tasarısı' kapsamında gelen prim affından 50 milyar TL tutarındaki borç, affa uğrayıp Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kasasına girecek. SGK Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Acar, "Bu önemli yapılandırmayla borçlu, örnek hesaplamada yüzde 81 oranında indirim kazanacak" dedi

----------------------------------------12 Eylül mağdurunun primi devletten

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 12 Eylül döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan, ancak daha sonra beraat edenlerin emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabileceğini bildirdi.

----------------------------------------'Torba Yasa'da haklar değişiyor!

Yeni yasadaki 224 maddenin 20'si çalışanlar lehine olacak. Ali Tezel yazdı

----------------------------------------

İşçi ve memur "Torba"ya karşı uzlaştı
TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden "Torba yasa tasarısı"nın çalışma hayatına getireceği değişikliklerle ilgili olarak memur ve işçi konfederasyonları birçok maddeye "kazanılmış hakların gasp edileceği" gerekçesiyle ortak olarak karşı çıkarken, konfederasyonlar bazı maddeleri farklı şekilde yorumladı.

----------------------------------------'Torba'dan memura yılda 1.700 lira gelir çıktı

Meclis'te görüşülen 'torba tasarı'nın yasalaşması halinde sözleşmeli memurlar, ayda 113 TL aile yardımı almaya hak kazanacak. Sözleşmelilere de sendika yolu açılırken, üç ayda bir 45 liralık toplu görüşme primi ödenecek. Ayrıca 400 bin sözleşmeli kamu çalışanından her yıl alınan 150 liralık Damga Vergisi kaldırılacak. Sağlık çalışanlarının döner sermaye payına da 420 TL'lik taban sınırı getirilecek.

----------------------------------------Vergi levhası zorunluluğu kalktı

TBMM'de görüşülen "torba" kanunun 4. bölümünün 85. maddesindeki, işyerlerinde vergi levhalarının kolayca görülebilen yerlere asılması mecburiyeti kaldırıldı.

----------------------------------------Meclis'te “Torba Yasa“ mesaisine devam

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta da torba tasarının görüşmelerine devam edilecek. Görüşmeler 6'ncı bölümden itibaren yapılacak ve Genel Kurul 7 Şubat Pazartesi günü de çalışacak. Genel Kurul Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de çalışmalarını sürdürecek.

----------------------------------------Sağlık çalışanları “torba“dan memnun!

Sağlık çalışanları, Torba Yasa'dan memnun. Torba Yasa yürürlüğe girdiğinde sağlık çalışanları yıllık izin ve raporlu dönemlerde ek ödeme alacak. Sözleşmeli personelin imzaladığı hizmet sözleşmesi için ödediği damga vergisi kalkacak.

----------------------------------------


"Torba Yasa'yla bütün çalışanlar Çinlileşecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, TBMM'de görüşülen Torba Yasa tasarısını eleştirerek, "Torba Yasa, AKP'nin sömürü düzeninin apaçık kanıtıdır" ifadesini kullandı ve çalışanların "Çinlilişeceği"ni söyledi.
----------------------------------------


Memurun torbası açıldı!

TBMM Genel Kurulunda, ''Torba Tasarı''nın 5. bölümü kabul edildi
----------------------------------------TİSK'ten 'torba yasa' semineri

TİSK, 8 Şubat Salı günü "Torba Yasa ile Getirilen Yeni Düzenlemeler Semineri" düzenleyecek. Seminerde, 'Torba yasa tasarısı'nın işveren kesimi ve işyerleri açısından getirmeyi öngördüğü değişiklikler değerlendirilecek.

----------------------------------------'Torba Tasarı'nın geri çekilmesi talebine ret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, muhalefetin, ''Torba Tasarı''nın çalışma hayatıyla ilgili bölümlerinin geri çekilmesi taleplerini rasyonel görmediğini belirterek, ''Hiç rasyonel değil, üzerinde konuşmaya bile değmez'' dedi.

----------------------------------------12 Eylül'de mahkum olanlar 'şanslıymış'...

'Torba yasa'da 12 Eylül mağdurları için bir düzenleme var: Hapse girenler, içeride geçen süre boyunca sigortalı sayılacak. Darbenin mahkûm ettiği kişiler ve davası sürenler ise 'unutuldu.'

----------------------------------------'Torba Tasarı' görüşmelerinden ilginç diyaloglar

TBMM Genel Kurulunda, ''Torba Tasarı''nın 4. bölümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

----------------------------------------Polis, işçiyi biber gazına boğdu!

Torba yasa tasarısını protesto amacıyla Meclis'e yürüyen gruba polis biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda gösterici gazdan etkilendi, gösterici ve polislerden yaralananlar oldu.

----------------------------------------'Torba yasayla ilgili iddialar gerçek dışı'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin Torba Yasa'yla ilgili dün yaptığı açıklamasının "asılsız, mesnetsiz, önyargılı mülahazalarla ortaya atılmış, yanlış, yanlı, iyi niyetten yoksun iddialar, bazı kesimlerin şimdiye kadar yaptıkları gibi vatandaşlar için yapılmış ve yapılması düşünülen bütün iyileştirmelere karşı çıkmayı refleks haline getirmiş olmalarının bir sonucu" olduğunu savundu.

----------------------------------------50 CHP'li vekil 'torba' protestosunda

Torba Yasa Tasarısı'nı protesto eden işçilerin eylemine destek veren CHP milletvekilleri alandan ayrılarak TBMM'ye döndü. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyelerince gerçekleştirilen Torba Yasa Tasarısı protestosuna yaklaşık 50 CHP milletvekili katıldı.

----------------------------------------Darbe mağdurlarına erken emeklilik!

TBMM, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin izlerini silme yönünde önemli bir adım attı. Darbe döneminde tutuklandıktan sonra beraat eden kişilere erken emeklilik hakkı sağlandı. Konuyla ilgili düzenleme torba kanun tasarısının TBMM’deki görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefetin ortak verdiği önergeyle gerçekleştirildi.

----------------------------------------'Torba Tasarı'nın 2. bölümü kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, ''Torba Tasarı''nın 2. bölümü kabul edildi.

----------------------------------------Sendikalardan 'torba' direnişi

İşçiler ve memurlar dün dört koldan esnek çalışma getirdiğini belirttikleri torba yasaya karşı Ankara'ya doğru yürüyüşe geçtiler.

----------------------------------------'Hükümet, 'torba yasa'dan büyük ucube bulamaz'

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, ''Hükümet, ucube arıyorsa torba yasadan daha büyüğünü bulamaz'' görüşünü bildirdi.

----------------------------------------'Torba Tasarı' eylemcilerine valilikten uyarı

Ankara Valiliği, ''Torba yasa tasarısını protesto etmek'' amacıyla KESK, DİSK, TTB ve TMMOB'un TBMM çevresinde 3 Şubat'ta düzenlemek istediği ''kanunsuz'' eylemin güvenlik güçleri tarafından mutlaka engelleneceğini ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağını bildirdi.

----------------------------------------'Torba Yasa Tasarısı geri çekilsin'

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, ''Tüm çalışanların iş güvencesini ortadan kaldıran torba yasa tasarısı, geri çekilsin'' dedi.

----------------------------------------Emek örgütleri, Meclis yerleşkesini çevreleyecek

Emek örgütlerinin 3 Şubat Perşembe günü Meclis yerleşkesini çevreleyerek gerçekleştirecekleri "Torba Yasa" eylemi için süreç başladı. Bugün 81 ilde basın açıklamaları yapacak olan emek örgütleri, yarın İstanbul ve İzmir'den saat 12.30'da, Diyarbakır ve Trabzon'dan da saat 10.30'da Ankara'ya doğru yürüyüşe geçecek.

----------------------------------------TBMM'nin gündeminde 'torba' tasarı var

Meclis, bu hafta kamuoyunda ''torba'' tasarı olarak bilinen düzenleme için mesai yapacak.

----------------------------------------'Torba Yasa' eylemi yarın başlıyor

Emekçiler yarın Türkiye'nin 81 ilinden Ankara'ya doğru yürüyüşe geçecek. 3 Şubat tarihinde Meclis çevresinde "zincir halkası" oluşturarak Torba Yasa Tasarısı'nı protesto edecek olan emekçiler, yürüyüş boyunca karşılaşmaları muhtemel soğuk hava şartlarının ve kar yağışının kendilerini yıldıramayacağını belirtti.

----------------------------------------'SGK borçları güncellenecek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''SGK borçlarını, enflasyon oranlarını güncelleyerek bugünkü değeri üzerinden tahsil edeceğimiz bir yapı kuruyoruz'' dedi.

----------------------------------------Meclis Genel Kurulu erken kapandı

Meclis Genel Kurulu, toplantı yeter sayısının bulunamaması nedeniyle çalışamadı. Üstelik gündemde 234 maddelik torba kanun tasarısı var. Tasarının sadece 1'inci bölümü görüşülebildi.

----------------------------------------Borcu olana af tamam!

Borçluların dört gözle beklediği Torba Yasa’nın ilgili 28 maddelik bölümü kabul edildi

----------------------------------------EMO'dan 'Torba Tasarı'ya tepki

Elektrik Mühendisleri Odası, TBMM'de görüşülmekte olan ''Torba Tasarı''yı eleştirerek, tasarı ile emekçilerin kazanımlarının gasp edildiğini öne sürdü.

----------------------------------------'Torba Tasarı'da 8 madde daha kabul edildi
TBMM Genel Kurulunda "Torba Tasarı"nın 2. bölümünde yer alan 8 madde kabul edildi.

----------------------------------------

'Torba Tasarı'nın ilk bölümü kabul edildi
TBMM Genel Kurulunda ''Torba Tasarı''nın birinci bölümü kabul edildi.

----------------------------------------İcraya 'Torba Yasa' molası

Maliye ve SGK 'Torba Yasa Tasarısı' çıkana kadar icra uygulamasını askıya aldı

----------------------------------------'Torba Tasarı'ya karşı eylem

'Torba Tasarı'ya karşı çıkan emek örgütleri tasarının Meclis Genel Kurulu’ndan geri çekilmesi için bir dizi eylem kararı aldı. KESK, DİSK, TMMOB, VE Türk Tabipler Birliği'nin destek verdiği eylemin takvimini DİSK Başkanı Süleyman Çelebi açıkladı.

----------------------------------------'Torba Tasarı'ya mühendislerden tepki

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, torba yasa tasarısının çalışanların aleyhine, sermayenin lehine düzenlemeler içerdiğini savundu.

----------------------------------------'Torba Tasarı'da 12 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, ''Torba Kanun Tasarısı''nın ilk 12 maddesi kabul edildi.

----------------------------------------


'Torba Kanun' mesaisi başladı
TBMM Genel Kurulu'nda, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da öngören Torba Kanun Tasarısı üzerindeki görüşmeler başladı. Tasarı, temel kanun olarak 10 bölüm halinde görüşülecek. Tasarının görüşmelerinin 9 Şubat'ta sona ermesi planlanıyor.

----------------------------------------Yerli cep telefonu için teşvik geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, geçen yıl IMEI numarası verilen yaklaşık 16 milyon telefonunun neredeyse tümünün ithal olduğunu belirterek, Türkiye'de üretilecek cep telefonlarına teşvik sağlanmasına yönelik bir düzenlemenin hazırlandığını ve torba yasa tasarısına konulduğunu bildirdi.

----------------------------------------EDP'den 'torba tasarı' yorumu

EDP Genel Başkanı Ziya Halis, TBMM Genel Kurulu gündemindeki ''torba tasarı'' olarak adlandırılan tasarının, güvencesiz çalışmayı iyice yerleştiren maddeler içerdiğini savundu.

----------------------------------------'Torba Yasa' protestosu

Gaziantep'te KESK, DİSK ve TÜRK-İŞ üyesi bir grup, AKP İl Başkanlığı önünde kamuoyunda ''Torba Yasa'' olarak adlandırılan tasarıyı protesto etti. 

----------------------------------------

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı TAM METİN

----------------------------------------

BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN GENEL GEREKÇELER

----------------------------------------
Meclis, torba tasarıyı görüşecek

Meclis yoğun bir haftaya daha başlıyor. Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'nu yasalaştıran TBMM, bir haftalık aranın ardından torba tasarıyı görüşecek. Tasarı çalışma hayatına ilişkin pek çok önemli düzenleme içeriyor.

----------------------------------------Maliye, 'affı' AVM'lerde tanıtacak

Maliye, af yasasını tanıtmak için AVM’lerde stantlar kuracak

----------------------------------------'Yargı ve hukuk alanında değişen hiçbir şey yok'

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Türkiye'de "torba yasa" adı altında yeni bir kavram ortaya çıktığını belirterek, "Bütün ülkelerde olduğu gibi yasaları herkes bilmek zorunda. Hem sorumluklarınızı yerine getirmek hem haklarınızı kullanabilmek için yasaları bilmek zorundasınız. Ama öyle yasalar çıkıyor ki, bırakın vatandaşın bilmesini savcı, yargıç bilmiyor." dedi.

----------------------------------------DİSK, Torba Yasa Tasarısı'nı protesto etti

Taksim Gezi Parkı'nda toplanan DİSK üyeleri, Torba Yasası'nı protesto etti.

----------------------------------------Kamu-Sen, Torba tasarının olumlu ve olumsuz yönleri sıraladı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Merkezi, torba kanun tasarısını mercek altına alarak, tasarının memurların yaşamını nasıl etkileyeceğini araştırdı. Araştırmada, tasarının olumlu ve olumsuz yönleri sıralandı.

----------------------------------------
'Torba Tasarı'yı kendilerini zincirleyerek protesto ettiler

İzmir Alsancak'ta, Genel-İş sendika üyesi 10 kişi, ''Torba Yasa Tasarısı''na protesto amacıyla kendilerini trafik ışığı direğine zincirleyen 10 kişi gözaltına alındı.

----------------------------------------Komisyondan Geçen 'Torba Tasarı'nın detayları

Ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren “Torba Tasarı”, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

----------------------------------------Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ‘af’ kanunu olarak nitelendirilen tasarıya 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik de eklendi. Böylece ‘af’ tasarısı, torba yasa tasarısına dönüştü. Tasarı, eşi çalışmayan yaklaşık 200 bin sözleşmeli personele aylık 109 lira aile yardımı öngörüyor. KİT’lerde çalışan müdür, müdür yardımcısı, uzman, daire başkanı personele de 560 lira ek tazminat getiriyor. Sendikalı memurlara da Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 4 defa 45’er lira toplu görüşme ikramiyesi verilecek.

----------------------------------------'İşsizin parasına el konabilecek'

Torba tasarıda Bakanlar Kurulu'na işsizlik fonunun yüzde 50'sine değin el koyma yetkisi verildi CHP PM üyesi Perihan Sarı tasarıda kıdemsizleştirme ve sendikasızlaştırmanın hedeflendiğini söyledi.

----------------------------------------
Trafik cezalarına af sürprizi!

Torba tasarıya eklenen önergeyle illerdeki vergi daireleri idari yönden vali ve kaymakamlardan alınıp doğrudan Maliye'ye bağlandı.

----------------------------------------Devlet, alacaklarından vazgeçiyor

Tasarının kanunlaşıp yayımlandığı tarih itibarıyla tebliğ edilmemiş 120 TL'nin altında kalan idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.
Öğrenci affına onay

Öngörülen sürelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programını tamamlamayanlara yeniden düzenlenecek katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşuluyla öğrenimlerine devam etme olanağı sağlayan ''Torba Tasarı'' maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

----------------------------------------'Torba Tasarı'nın 30 maddesi kabul edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamu alacaklarını yeniden düzenleyen kanun tasarısının ilk 22 maddesinin de aralarında bulunduğu toplam 30 madde kabul edildi.

----------------------------------------Torba yasadan 'sürgün' çıktı!

Torba tasarıya göre memurlar ihtiyaç halinde istemeseler bile 6 aylığına başka bir yere gönderilebilecek...

----------------------------------------Çıraklar ve stajerler de sigortalı olacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ''Torba tasarı'' olarak anılan, bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapan maddeleri kabul edildi.

----------------------------------------Engelliler maddesi Torba tasarıdan çıkarılacak

Torba Yasa tasarısındaki engelliller maddesi paketten çıkarılacak. Talimatı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Lokman Ayva, düzenlemenin engelliler aleyhine olduğunu belirterek, paketten çıkarılmasını istemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer bu talebi kabul etmeyince de Lokman Ayva, Dinçer'in partiden ihraç edilmesi için başvuruda bulunmuştu.

----------------------------------------Memurluktan atılanlara müjde

Yakın dönemde memurluktan atılanlara Torba yasası ile umut ışığı doğdu. Torba yasa tasarısına yeni bir madde daha eklendi... 1999-2005 arasında memuriyetten atılanlara emeklilik imkanı tanınacak.

----------------------------------------'Torba tasarı' görüşmeleri başladı

Kamuoyunda ''torba tasarı'' olarak adlandırılan, Bazı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınıyor.

----------------------------------------Torbada sürpriz indirim

Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin 2006-2009 yıllarında yapmaları gereken asgari matrah artırım tutarları aşağı çekilerek, ödeyecekleri vergiler yaklaşık yarıya indirildi.

----------------------------------------12 Eylül mağdurlarına af geliyor

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyon çalışmaları devam ederken, torba yasa tasarısına üniversitelerle ilgili yeni bir düzenleme eklenecek. Söz konusu düzenleme ile üniversitelerden atılma ortadan kaldırılıyor, 12 Eylül 1980 ve sonrasında ne sebeple olursa olsun atılan ve ayrılanlara geri dönme imkanı getiriliyor.

----------------------------------------Kız çocuklarına müjde!

Evlenip boşandıktan veya işten ayrıldıktan sonra da ebeveynlerinin sağlık hizmetinden yararlanabilecekler Yeni sosyal güvenlik yasasının yürürlüğe girdiği tarihte anne babaları üzerinden sağlık hizmeti alan kız çocukları, evlenip boşandıktan veya girdikleri işten ayrıldıktan sonra da sağlık hizmetinden yararlanabilecekler.

----------------------------------------Tam gün yasası da torbaya girecek

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren "Tam Gün" Yasası da TBMM Plan Bütçe alt komisyonda çalışmaları süren torba yasa tasarısına eklenecek.

----------------------------------------Torba Yasa Tasarısı'na itiraz

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Torba Yasa Tasarısı'na ilişkin itirazlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini, 'olumlu' geçen görüşmede Erdoğan'ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'e, konuyla ilgili talimat verdiğini bildirdi.

----------------------------------------'Torba yasa kazanılmış hakları koruma temelinde hareket etmeli'

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, meclis komisyonunda görüşülmeye devam eden "torba yasa' tasarısı ile Genel Sağlık Sigortası ile ilgili düzenlemenin çalışanları mevcut durumdan daha geriye götürdüğünü savunarak, "Bu nedenle hükümetin kazanılmış hakları koruma temelinde hareket etmesini istiyoruz" dedi.

----------------------------------------Trafik cezaları bundan sonra nasıl ödenecek?

Kamu alacaklarına ödeme kolaylığı getiren yasa tasarısında trafik para cezaları ile köprü ve otoyol geçiş ücretleri yeniden düzenleniyor.

----------------------------------------Memura talih kuşu!

113 maddelik tasarıyla kolaylıklar geliyor. Ama 10 gün işe gelmeyen atılacak!

----------------------------------------Torba tasarı Meclis'te

Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasının da düzenlendiği ''Torba'' Tasarı'' TBMM Başkanlığına sunuldu.

----------------------------------------'e-devlet hizmetleri yaygınlaştırılmalı'

TÜBİSAD yeni yasama yılına giren meclise seslendi: "Torba Kanun yasalaşsın"

----------------------------------------15 yaş ve üstü araca borç affı!


Model yılı 1985 ve daha eski otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon gibi taşıtlarını 31 Aralık 2011 tarihine kadar il özel idarelerine bedelsiz teslim eden araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi borcu ile bu vergiye ait gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezaları silinecek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
remzi çiçek 11 yıl önce

ben 14 yıllık belediye işçisiyim ve norm kadro fazlasıyım büyük ihtimalle gideceklerden biriyim. Sendikalar ben ikramiyemi gün oldu maşlarımı tam alamazken neden işverenime karşı protestolar eylemler yapmadılar. disk sendikasına bağlıyım. genel başkan yakında chp den aday olursa şaşmam. her sendika bir başkanını seçimlerde meclise gönderiyo. bayram meral hüseyin tanrıverdi türk iş ve hak iş kökenli değilermi. sonuçta ben mağdur olacaksam olayım size ne. siz seçim çalışmalarınıza başlayın sendika başkanları. yemezlerrrrrr.

Avatar
Kanuni 11 yıl önce

Kanuni den beri Eşi menendi yok:)) Dibine el yetişmiyor.
ENDİKASYONLARI: Her derde derman olacak merhem. İlgili maddenin alınıp, yara olan yere lokal olarak yedirerek sürülmesi halinde ani ve etkili iyileştirme etkisi olduğu hukukçulardan oluşan komisyonlardaki ekseriyetçe kabul edilmektedir.
YAN ETKİLERİ: Sendikal gösterilere, siyasi polemiklere, vatandaşta kafa karışıklığına sebep olabilir. Fazla umanlarda "umma ki küsmeyesin" sendromuna sebep olabilir. Meclis kürsülerinde ve komisyon toplantılarında hey heylere sebep olabilir. Azı karar çoğu zarar diyenlerin biz haklıyız tavırlarında artışa sebep olabilir. Hangi kanun nasıl değiştiyi takip eden hukuk kitapçılarında biiçareliğe, yoğun strese, sayfa bastırma, eklemeye, baskıya girmemiş bir çok kitapta baskıya girmesinde gecikmeye, bir kaç kelime de buraya yetiştireyimciliğe sebep olabilir. Ekseri vatandaşta, "benim kelime merhem olsun da" başka keli neyleyeyim söylemine yol açabilir. Devlet babaya borçlularda hafiflemeye.

Avatar
ahmet apil 11 yıl önce

Bazı sebeplerden dolayı araçlarının vergisini ödeyemmemiş ve vergi ve tırafik cezaları faizlerle artmış olan araç sahiplerine faiz indirimi getirilip en azından vatandaştan bu ceza ve vergilerin ana parasaı tahsil edile bilir ve vatandaşlarda bu sayede rahat bir nefes alırardı. Hükümetin 1985 modelden aşağı araçlara getirdiği bedelsiz teslim ederlerse vergi cezalarını sileceğine veri ve cezaların faizlerini kaldırsa daburadan gelir elde etse daha güzel olmazmı

Avatar
Ali 5 yıl önce

12 eylul magdurlarina neden tazminat verilmiyor. 16 yasimda 578 gun tutuklu kaldım hala Kendimi toparlayamiyorum