banner590

30 Mayıs 2019

Yargı Reformu Belgesi: Hakim ve savcılara coğrafi teminat
banner580

Adalet Bakanlığı, Türk Yargısının yeni yol haritası olacak Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni tamamladı. HaberTürk’ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, belgede 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet yer alıyor. Belge ile yargıda önemli reformların kapısı aralanıyor.

HUKUK MEZUNLARINA DEVLET SINAVI

Buna göre, Hukuk fakültesi mezunlarından hakim, savcı, avukat, noter olmak isteyenler önce ÖSYM tarafından düzenlenecek “Devlet Sınavı”ndan geçirilecek. Bu sınavdan 70 ve üstünde puan alanlardan avukat olmak isteyen avukatlık stajına başlayabilecek. Hakim, savcı ve noter adayları ise ikinci sınavdan geçecek.

HAKİMLERE COĞRAFİ TEMİNAT

Hakim ve savcılar coğrafi teminata kavuşturulacak, hakim ve savcı yardımcılığı müessesesi ihdas edilecek. Hakimler ceza ve hukuk hakimi olarak ayrılacak. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun disiplin kararlarına karşı yargı yolu genişletilecek.

İDARİ YAPTIRIMLARIN KAPSAMI GENİŞLETİLECEK

Uzlaşma, ön ödeme ve kamu davası açılmasının ertelenmesi gibi dava öncesi müesseselerin uygulanma alanı genişletilecek. Bazı suçlara yönelik soruşturmalar, fail ile savcı arasında anlaşmayla sonlandırılabilecek. Kısa süreli hapis cezasına seçenek oluşturan yaptırımların kapsamı genişletilecek. Bazı suçlar idari yaptırıma dönüştürülebilecek. Bazı suçlarda ise cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için yaptırımlar yeniden yapılandırılacak. Bir takım suçların basitleştirilmiş ve hızlı bir yargılama usulüyle görülmesi sağlanacak.

ÇOCUKLARA ÖZEL İNFAZ VE YARGILAMA SÜRECİ

Cinayet gibi bazı ağır suçlar haricinde 15 yaşından küçüklerin ilk suçları ceza yargılamasına girmeyecek. çocuklara özgü koruma mekanizmaları işletilecek. Suça sürüklenen çocuklar için uzlaştırma ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi modelleri geliştirilecek. Yine suça sürüklenen çocukların yargılamaları öncelikli yapılacak.

EVDE İNFAZ

Ağır hasta hükümlü ve tutukluların muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi için infaz süreçleri yeniden yapılandırılacak. Şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü yaşlı, hamile ve çocukların, elektronik izleme merkezi aracılığıyla cezalarının evde infazına imkan tanınacak.

YASAL DÜZENLEMELERLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Tüm bunlar Adalet Bakanlığı'nın geniş katılımlı çalışmaları sonucunda belirlendi. Ancak, hayata geçmeleri için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Düzenlemelerin 5 yıl içerisinde yargı paketleri ile belirli bir periyot dahilinde hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ilk yargı paketinin de Ramazan Bayramı'ndan sonra Meclis'e sevk edilmesi planlanıyor.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mağdur 2 yıl önce

FETÖ iltisaklı kurum yönetimlerinin ve FETÖ iltisaklı yargı mensuplarının kendilerinden olmayanlara yaklaşık son 10 yıldır danışıklı verdikleri psikolojik taciz niteliğindeki disiplin cezaları tüm sonuçları ile ortadan kalkmadığı sürece kimse yargıda reformdan mücadeleden bahsetmemelidir.

Avatar
İstinaf Mahkemeleri 2 yıl önce

İstanbul BAM da hakim sayısını 2- 3 misli artırarak işçi işveren davalarındaki yükü azaltmak

Avatar
FETÖ YARGI MAĞDURU 2 yıl önce

Yargıda reform yapılacak ise önce FETÖ yargı mensupları tarafından taraflı yargı kararlarının hepsinde mağdurların gasp edilen haklarını geri verin ki biz de gerçekten FETÖ ile mücadele edildiğine inanalım. Aksi halde 1000 tane reforma kalkışsanız boşuna.

Avatar
Ceza indirimi 2 yıl önce

Ceza indirimi gerekidir

Avatar
saffet 2 yıl önce

Parasız vatandaş mahvoldu gecmis olsun garibe gurabaya

Avatar
HUKUK FAKÜLTELERİ BEŞ YIL OLACAK 2 yıl önce

VE BAŞARI SIRALAMASI 190 BİNDEN 100 BİNE ÇEKİLDİ
Bu başlık ayrıca bir haberiniz olmalıydı

Avatar
AVUKATLIK İÇİN SINAV GELİYOR 2 yıl önce

AVUKATLIK İÇİN SINAV GELİYOR

ÖSYM tarafından yapılacak sınavda belli puan alanlar avukatlık stajına başlayabilecek. Hakim, savcı ve noter olabilmek için de özel meslek sınavlarına girilmesi gerekecek. Devlet ve vakıf üniversitelerini kalite ekseninde otokontrole sevk etmeyi planlıyoruz.

Hakim ve savcı yardımcılığı müessesinin getiriliyor olması başka bir yeniliktir. Mezun olanlar önce yardımcı olacaklar, ardından yeni bir sınavla mesleğe geçecekler. Mesleğe kabuller yardımcılar arasından yapılacak.

Dördüncü amaç başlığı performanstır. HSK bünyesinden performans ölçüm ve takip merkezi kuruyoruz. Uzun süren davalar bu sistemle takip edilecektir. Gerekiyorsa yargı bağımsızlığına halel getirilmeden uzama sebeplerinin çözümü sağlanacak. Uzun süren soruşturma ve davaları takip etmek için 2019 başı itibariyle başlamıştık. Makul sürede yargılanma hakkı için mahkeme ve savcılıklar için farklı performans kriterleri oluşturacağız.

İstinaf mahkemelerini güçlendiriyoruz. 11 istinaf mahkemesi bu

Avatar
AVUKATLAR NİHAYET YEŞİL PASAPORTA KAVUŞUYOR 2 yıl önce

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

Beşinci amaç başlığı savunma hakkının etkin kullanımının sağlanmasıdır. Savunma hakkı ayrı bir amaç başlığı altında düzenlenmiş bulunmakta. Avukatların bilgi ve belge temini için yetkilerini geliştiriyoruz. Kira ve eser başta olmak üzere belirli değerin üzerindeki bazı sözleşmelerin, bağış ve ölüm gibi işlemlerin avukat yardımıyla hazırlanması zorunlu olacak. Avukatlık hizmetlerinin vergilendirilmesi konusundan iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Çocuk mahkemelerindeki uyuşmazlıklarda olduğu gibi aile hukukunda da avukatlık ücreti vekaleti bedelini indiriyoruz.

Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması nedeniyle kamuda nitelikli avukat çalıştırmak güç oluyor. Kamuda görev yapan avukatlarla ilgili sorunları çözüyoruz. Türk avukatlık camiası uluslararasında faaliyet gösterecek şekilde hızlı bir girişim içindedir. Avukatların mesleki kariyeri gelişiyor. Avukatlara da yeşil pasaport hakkı vererek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.