banner590

05 Temmuz 2019

Yargıda 'mütalaa borsası'
banner580

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre; Uzun süredir bazı avukatların davalarına bakan mahkeme heyeti ve duruşma savcılarının mezun oldukları fakülteleri öğrenip, daha sonra ise bu fakültelerde profesör olarak görev yapan hocalardan para karşılığı mütalaa (görüş) aldıkları, bu mütalaayı ise dava dosyasına sundukları, mahkeme heyetinin ve savcının, hocalarının verdiği mütalaadan farklı bir karar vermek istemedikleri tartışılıyordu.

“Hukuki mütalaa borsası” olarak bilinen, çok tartışılan ancak bir türlü resmi yollardan gündeme getirilmeyen bu konuya ilişkin işadamı Doğan Kasadolu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kasadolu, hakim ve savcıların hocaları olan hukuk profesörlerinin, akademik unvanlarını kullanıp haksız kazanç sağladıkları öne sürerken, davaların ise adil olmayan bir şekilde sonuçlandığını belirtti.

Kasadolu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde son günlerde adliyelerde dillendirilen “hukuki mütalaa borsası”na ilişkin ihbarda bulunuldu. Adliyelerde çok sayıda dava ve soruşturma dosyalarının olduğunu belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, zaman zaman soruşturma ve dava dosyalarına taraf avukatlarınca üniversitelerin hukuk fakültelerindeki profesörlerden para karşılığı alınan mütalaaların sunulduğu, bu yolla ise davaların etkilenmeye çalışıldığını anlattı. 

DEŞİFRE EDİLSİN

Tek taraflı alınan mütalaaları hazırlayan hukuk profesörlerinin adliyelerde görevli hâkim ve savcıların hocaları olduğu için sanki tarafsız bilirkişi raporlarıymış gibi kabul gördüğünün anlatıldığı dilekçede, davaların adil bir şekilde sonuçlanmadığına dikkat çekildi.

Bu mütalaaları hazırlayan profesörlerin ise haksız bir ekonomik kazanç elde edildiğinin de öne sürüldüğü dilekçede, savcılığın yapacağı soruşturma sonucunda bilirkişilik adı altında haksız ekonomik kazanç sağlayan, vatandaşın hak kaybına yol açan ve hukuki “mütalaa borsası” oluşmasına yol açan öğretim üyelerinin tespit edilebileceği belirtildi. Dilekçede yargı içinde ve dışında bu oluşuma destek olan işbirliği yapan şahısların da deşifre edilmesi istendi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Daha neler duyacağız bakalım.

Avatar
Haber okuyan 2 yıl önce

"uzman görüşü" denilen şeyi neden sanki bir suç işleniyor gibi aksettiriyorsunuz? Biri de daha neler duyacağız bakalım yazmış??

Avatar
Ihsan sagir 2 yıl önce

Dosyaya uzman görüşü koysanız ne değişik. ..zaten hakim ve savcıların dosyaları okumadığını herkes bilir..

Avatar
yabancı 2 yıl önce

Hukuki mütala, yani bir olayın nasıl bir hukuksal sorun olduğuna ve ilgili olaya hangi hukuk kurallarının nasıl uygulanması gerektiğine dair işin uzmanı tarafından bildirilen görüş , rapor. Hukuk profesörleri ders kitabını hazırlarken kitabın nerdeyse tamamını Yargıtay içtihatlarıyla destekler; arada bir ilgili kanunun alındığı ülkelerdeki uygulamaya ve o ülkelerin hukuk profesörlerinin görüşlerine yer verirler(Ne sinir bozucudur bu atıflar/dipnotlar/parantezler )profesörün kendisininse ilgili kuralllara dair görüşü yok denecek kadar azdır.
Mütalanın bağlayıcılığı yoktur. Sadece bir fikirdir, hakimi etkilemeye çalışmaktan ibaret tir. İşine hakim bir hakimse zaten bundan etkilenmeden kararını verir.
Mütala haberde verildiği şekilde bir rant kapısı olduysa eğer , meclisin derhal ilgili kuralı kaldırması gerekir. Ayrık otu temizlenmezse her yanı sarar, tutar bunca derdimizin arasında buralara da gelir melir..

Avatar
bağlayıcılığı olmayan bir mesele 2 yıl önce

Hiçbir bağlayıcılığı olmayan uzman görüşünü "mütalaa borsası" diye atfetmek nasıl bir akıl? Suç olmayan şeyler suç haline dönüştürülüyor.

Avatar
Xs 2 yıl önce

Hocaların mutalaasina takilacagina dile getirilen diğer borsalara bakılsa daha iyi olur...