banner697

04 Kasım 2020

Yargıtay'da 4 daire kapatılıyor!

Kararda kapatılan dairelerin dosyaların UYAP üzerinden devri ve başkanlarının görevlendirilmesi ile ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre 13. Ceza Dairesi 1 Aralık 2020 tarihinden geçerli olarak kapatılacak ve dosyaları 6. Ceza Dairesine, 3. Ceza Dairesi 1 Şubat 2021 tarihinden geçerli olarak kapatılacak ve dosyaları 1 Ceza Dairesine, 23. Hukuk Dairesi 4 Şubat 2021 tarihinden geçerli olarak kapatılacak ve dosyaları 15. Hukuk Dairesine, 17. Hukuk Dairesi 8 Nisan 2021 tarihinden geçerli olarak kapatılacak ve dosyaları 4. Hukuk Dairesine devredilecek. 

13. Ceza Dairesi Başkanı Vuslat Dirim 6. Ceza Dairesi Başkanlığına, 3. Ceza Dairesi Başkanı Osman Atalay 1. Ceza Dairesi Başkanlığına, 23. Hukuk Dairesi Başkanı Murat Kıyak 15. Hukuk Dairesi Başkanlığına, 17. Hukuk Dairesi Başkanı Abdulkadir Şahabettin Sertkaya 4. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na görevlendirildi. 

1 Temmuz 2016 tarihinde yapılan yasal değişikliklerle, Yargıtay’ın 46 olan daire sayısının 12 hukuk 12 ceza olmak üzere 24’e düşürülmesi, üye sayısının da kademeli olarak 200’e düşürülmesine karar verildi. Bu kapsamda 7 Temmuz 2020 tarihinde 17,18 ve 20. Ceza ve 13,19, 20,21 ve 22. Hukuk Daireleri kapatılmıştı.

“MEVCUT DURUM ANAYASA MAHKEMESİ’NİN İHLAL KARARI VERMESİNE NEDEN OLUYOR”

Yargıtay 1’nci Başkanlık Kurulunun kararında, düzenlemenin gerekçesi açıklandı. Kararda, Dairelerin mevcut iş yükü ile birlikte üye ve tetkik hakimi sayılarındaki farklılıkların emek ve performans kaybına neden olduğu, kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına da engel teşkil ettiği belirtildi. Aynı işe farklı dairelerin bakması nedeniyle kararlar arasında farklılıklar olabildiği vurgulanan kararda, “Bu sebeple sık sık içtihadı birleştirme yoluna gidilmesi gerektiği gibi, ayrıca Anayasa Mahkemesi’nce hak ihlali kararları da verilebilmektedir." denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Yargıtay’ın dosyayı sonuçlandırma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkar artık. İnsan ömrü kaç yıl ki davalar bu kadar uzun sürüyor. Hani insanoğlu 500 yıl yaşasa davaların 10 yıl sürmesi normal karşılanır.

Avatar
lol ülke 2 yıl önce

Lan olum zaten mezardayken adama tebliğ çıkıyordunuz. Artık öteki dünyaya tebliğ yaparsınız. Gerçi bu toplum daha beter adliyeyi hak ediyor. Adam olana buda yeter.

Avatar
rezaletler silsilesi 2 yıl önce

gerekçeye bak komedi.. gerçekten sırf kararlar arasında farklılıklar olmasın diye davaların süresi daha uzayacak ... komedi o kadr çok çözüm var ama karara bak. :D daha beterini bekliyoruz bunlar yetmez.. sistemin her noktası bu baştakilerin zihniyeti yüzünden yerle yeksan oluyorç

Avatar
. 2 yıl önce

Artık itirazlar Yargıtay'a değil, Bölge Adliye Mahkemelerine yapılıyor. Bu yüzden kapatılıyor.

Avatar
saffet 2 yıl önce

Halk arasında şöyle deniyor
Emeklilik yaşı 65 oldu cünkü ezrailin iş yogunlugundan insan ömrü uzadı diyorlar
eeeee buna baglı olarak da adaletin tecellisinin uzaması lazım diye düşünüyorum