Yaz kararnamesinde köklü 'yenilenme'

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) sayısal olarak son yılların en kapsamlı hâkim - savcı kararnamesini yayımladı. İçeriğindeki isimler nedeniyle de dikkat çeken kararnameyle üye sayısı artan yeni Yargıtay'a 97 yeni tetkik hâkimi, 12 de savcı görevlendirildi. İdari yargıda 37 ayrı İdare Mahkemesi Başkanı yer başka görevlere atandı. Anayasa değişikliğinden sonra oluşan dengeler ve ihtiyaçlara göre hazırladığı 4 ayaklı kararnamenin sayısal ve nitelik olarak en tartışmalı bölümünü "Adli Yargı Kararnamesi" oluşturdu. Kurul bu kararname ile 1816 hâkim ve savcının görev yerlerini değiştirdi.

YARSAV: "Yaz Kararnamesi, kıyım operasyonudur"

DİKKAT ÇEKEN ATAMALAR
Kararnamenin bu bölümünde dikkat çeken yer değişikliklerinden bazıları şöyle gerçekleşti: Eski YARSAV'dan koparak Yargı-Sen'i kuran Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun İstanbul'a hâkim olarak, CHP'den milletvekili seçilen İlhan Cihaner soruşturmasını yürüten Erzurum Savcısı Osman Şanal'ın Antalya savcılığına atanması gibi tasarruflar tartışma konusu oldu. Yargı - Sen Yönetim Kurulu Üyesi Yargıtay Savcısı Ruşen Gültekin de Antep'e atandı. Yargıtay'ın Siyasi Partiler Sicil Bürosu savcılarında da önemli değişiklikler oldu. Bu büroda görev yapan Hasan Ali Atay Adana'ya, Mahir Kara İstanbul'a, Ufuk Şimşek Bursa'ya, Zekeriya Sevimli de Bursa'ya savcı olarak atandı. Diyarbakır'da KCK ve 12 Eylül gibi önemli soruşturmaları koordine eden Başsavcı Durdu Kavak İzmir'e Başsavcı oldu. İzmir Başsavcısı Emin Özler de Kocaeli'ye Başsavcı atandı. Bu kararnamede 73 il ve ilçenin başsavcısı değişti. Bu başsavcılardan önemli bir bölümü, diğer il ve ilçelere düz savcı olarak atandı. Kararnameyle Habur'da da değişiklik yapıldı. Silopi'den zırhlı araçlarla Habur'a getirilen ve PKK mensuplarını sorgulayıp serbest bıraktığı için tepki çeken Silopi Hakimi Asabil Yırtıcı Sakarya'nın Akyazı hakimliğine atandı.YENİ YARGITAY

En belirgin "kurumsal" değişiklik Anayasa değişikliğiyle üye sayısı artan Yargıtay'da oldu. 16 savcı ve 18 tetkik hakimi başka illere savcı ve hakim olarak gönderilen Yargıtay'a 12 savcı ve 97 tetkik hakimi takviyesi yapıldı. Kararnamenin bir diğer ayağını ticaret mahkemeleri kararnamesi oluşturdu. Türkiye'nin farklı illerindeki 51 Ticaret Mahkemesi Başkanı, bu mahkemeler yasayla tek hakimli hale getirildiği için bulundukları illere düz hakim olarak atandılar. İdari yargıya ilişkin kararnamede de 37 İdare Mahkemesi Başkanının görev yeri değişti. Bunlardan önemli bölümü, düz hakim oldu. Yargıtay'da, 16 savcının diğer illere gönderilmesinde Yargıtay'ın yeni Başsavcısı Hasan Erbil'in ricasının etkili olduğu belirtildi. Kararnameyi hazırlayan 2'nci Dairesi yetkilileri "Başsavcılık bu isimlerle çalışmak istemediğini bildirdi. Bu talep üzerine bu arkadaşların görev yerleri değiştirildi."


 

YARSAV: Muhalifler sürgün edildi
YARSAV, kararnameyi bir "kıyım operasyonu" olarak değerlendirdi. YARSAV Genel Sekreteri Leyla Tarhan Köksal şöyle konuştu: "Siyasal iktidarın taraf olduğu davalarda görev yapan yargıç ve savcılar terfi ettirilmiş, mahkeme başkanı, başsavcı olarak atanmış siyasal iktidara aykırı kararlara imza atan yargıç ve savcılar sürgüne tabi tutulmuşlardır. Bu kararnameyle HSYK 'Biz örgütlü toplum istemiyoruz demiştir." Kararname ile yargıç ve savcıların ilk sivil örgütü YARSAV'ın tam bir kıyıma tabii tutulduğunu söyleyen Tarhan, YARSAV'ın başta kurucu başkanı olmak üzere kurucu üyeleri ve ilk yürütme organında yer alan yöneticilerinin talepleri dahi olmadan HSYK tarafından atandığını ifade etti. Tarhan, Yargı-Sen kurucularının da kıyımdan nasibini aldığını söyledi.

Cihaner: Yüz karası bir kararname

Cihaner: Yüz karası
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, HSYK kararnamesinin "yüz karası" olduğunu söyledi. Denizli'de dün İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını alan İlhan Cihaner, şöyle konuştu: "Başta YARSAV, Yargı-Sen ve Demokrat Yargı olmak üzere siyasi iktidarla uyuşmayan ne kadar örgütlü yapı varsa, örgütlenme yapısı içinde bulunan dernek, sendika varsa, hepsinin yöneticileri biçilmiş durumda. Uluslararası sözleşme ve teamüllere ters birçok atama yapıldı." İHAAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eski Hakim 8 yıl önce

Daha önceki HSYK kararları konusunda bu kadar sert açıklamalar yapmadıkları, HSYK kararları ile mağdur edilen meslektaşlarına sahip çıkmadıkları için Eminağaoğlu, Cihaner ve Yarsav'ı kınıyorum.
Site olarak her görüşe yer verdiğinizi görüyorum. Ama hezeyan başka, ideolojik saptırma başka, işine gelene ses çıkarma işine gelmeyene ver veriştir. Maalsef bu meslektaşların tavrı hep böyle idi ve böyle olmaya da devam edecek gibi. Magru olan yüzlerce meslektaşın yanında niye durmadı Yarsav zamanında.

Avatar
Vatandaş 8 yıl önce

kim meslekten atıldı? sen avukatlık dahi yapamazsın dendi mi?, liyakata göre hareket edildiyse vatandaş için sorun yok. her zaman haksızların sesi çok çıkar.

Savcı Sarıkaya görevini yaparak iddianame düzenledi diye meslekten men eden, avukatlık yapmasını dahi yasaklayan sizlerin HSYK sı değil miydi? Ben listede meslekten men veya kıyım denecek bir şey göremedim. Değişim, gelişim varsa problem yok. Kıyım diye açıklama yapmanızı millet manidar bulmaktadır. Kıyımı kimin yaptığını görüyor bu millet. google amca var unutmayın.
son yılardaki HSYK operasyonlarını da google amcaya sorarak öğrenirler ve yaniden hatırlarlarsa mahçup olursunuz. Ben den söylemesi yaani.

Avatar
H. S. 8 yıl önce

Bazen bu değişimler iyi işlere sebep olur.
Yargının kendine gelmesi ve daha iyi olması için bu YENİLENME iyi oldu kanaatimce.
Daha önce aylarca kararname beklenir ve Yargı mensubu aileleri mağdur olurlardı.
Şimdi kararname zamanında çıktı, herkes nereye gideceğini biliyor. Yaz tatili rahat kimse diken üstünde değil. Çocukların okulu yeni bitmiş, kararname ne zaman çıkacak Okul ne olacak diyen yok.
Herkes zmanında ev, okul, göç işini çözecek.
Tam zamanında geldi kararname.

Avatar
Kemal 8 yıl önce

Bakanlık veya HSYK, Yarav'ın, Eminağaoğlu'nun ve Cihaner'in açıklamalarına karşı niye açıklama yapmıyor. Açıklama yapıp ortamı yatıştırsınlar lütfen.

Avatar
Bir grup avukat. 8 yıl önce

Adli Tatil de var önümüzde. TATİL TAYİN KARIŞTI. Adliyelerde işler yavaşlayacak demektir bu da. Duruşmalarda hakim yokluğundan ya da yeni hakimin dosyaları bilmemesinden dolayı birer duruşmamız boş geçebilir. Hakimlerimzden yeni dosyalarını incelemelerini rica ediyoruz.

Avatar
vatandaş 8 yıl önce

önceki hsyk:
2009 yaz krn.de 1322 kişiden 1200 ünü yani yüzde doksanını adalet bakanlığı taslağındaki gibi aynen imzalamadımı.
kanıt:bakanlık açıklaması.
herkesin hakkıonı korudumu.
neden 4için tercih aldı 5e verdi. 5için neden tercih imkanı bile vermedi.
neden 101mahkemeyi tayinler öncesi kurmadı.
neden 4de süresini dolduranları bekletti.
kararnameleri ayırmadımı.geciktirmedimi.
neden o zaman yapılan yanlışlıklara ses çıkarmadınız.