Kategoriler

HUKUKİ HABER

7 yılda 44 bin elektronik kelepçe

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül elektronik izleme sisteminin kullanılmaya başlandığı 2013 yılından bugüne kadar 44 bin 521 şüphelinin elektronik kelepçeyle takip edildiğini, bunların 37’sinin 18 yaşın altında olduğunu açıkladı.

Abdulhamit Gül, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in elektronik izlemi sistemi kapsamında takip edilen sanık, hükümlü veya şüpheli sayılarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre; Gül, konutun belirli sürelerle terk edilmemesi, belirlenen yerlere gitmekten yasaklanma veya belirli yerlere devam etme yaptırımı, alkol kullanımını izleme ve mağdurların korunması kapsamında dört tür elektronik izleme ünitesinin kullanıldığını belirtti. Gül takip edilen kişi sayısıyla ilgili de şu bilgiyi verdi:

“Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden, elektronik izleme sisteminin ceza infaz sistemimizde kullanılmaya başlandığı 2013 yılından 2 Ekim 2019’a kadar 44 bin 521 şüpheli, sanık ve hükümlünün denetim ve takibinin elektronik izleme ekipmanlarının kullanımıyla gerçekleştirildiği, bu hükümlülerden 37 kişinin ise 18 yaş ve altında olduğu anlaşılmıştır.”

RAKAMLARDA ARTIŞ MI VAR

Özellikle yıllar itibarıyla olmak üzere aile içi şiddet suçundan mahkûm olan hükümlülerin takibinde kullanılan mağdur koruma ünitesi ile alkol kullanımı izlenimi ünitesi kapsamında denetime tutulan kişilerin sayısını sorduğunu kaydeden CHP’li Emir, şunları söyledi: “Bu sorularımı Bakan yanıtlamadı. Elektronik izleme kapsamında bu rakamların bilinmemesi mümkün değil. Öyleyse bu rakamlarda yıllara dayalı olarak çok ciddi bir artış mı var da, bakan bunları açıklamaktan kaçındı? Söz konusu suçlarla ilgili ciddi artışlar varsa da bunu bilmek kamuoyunun hakkı.” 

Yorumlar

Öneri 1 Ay Önce

Eşitlik ilkesi gereği açık ceza evinde bulununlara verilen 6 ay korana izni kalıcı olsun. Herkes yararlansın. Yatarı 6 aya kadar olan kişiler kapalı açık izinli sayılsın.

Acil durum 1 Ay Önce

denetimli serbestliğe ilave olarak 6 ay izin tüm vatandaşlara uygulansın.

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
40 Kez Görüntülendi.
Avukat Nasıl Olunur?
KARARLAR
118 Kez Görüntülendi.
EMTİANIN TAŞIMA SIRASINDA ZARAR GÖRMESİNDEN KAYNAKLANAN İTİRAZIN İPTALİ VE İCRA İNKAR TAZMİNATI İSTEMİ
EKONOMİ
194 Kez Görüntülendi.
Otel, AVM, şirket ve hastane isimlerine denetim: İngilizce tabelalar ayıklanacak!
GÜNDEM
482 Kez Görüntülendi.
'Hukuk devleti sınırları çoktan terk etti'
EKONOMİ
746 Kez Görüntülendi.
Kurbanlıkların verdiği zararı sigorta karşılar mı?
GÜNDEM
303 Kez Görüntülendi.
Danıştay'dan Soma için ıslak imza kararı
GÜNDEM
490 Kez Görüntülendi.
KİŞİSEL VERİ İŞLEYENLERİN DİKKATİNE! VERBİS’E KAYITTA SON SÜRELER
SAĞLIK
157 Kez Görüntülendi.
Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklama: Virüsün etkisi on yıllarca sürebilir!
GÜNDEM
465 Kez Görüntülendi.
'Tosuncuk' topladığı paralarla bakın ne yapmış!
GÜNDEM
750 Kez Görüntülendi.
'Düştü' diyerek gözyaşı döktüğü sevgilisini döverek öldürmüş!