Öncelikle bu yazımız bazı kesimlerce olumlu karşılanmayabilir hatta tepki gösterilebilir fakat doğru ve haklı bulduğumuz konularda sonuna kadar gitmek hem bir görev hem de bir vatandaşlık durumudur.

Trafik kazası, hasar tespit ve sigorta sorunlarından kaynaklı hukuki sorunların çözümü Hasar danışmanlık adı altında faaliyet gösteren şirketlerin/derneklerin maalesef tekeline geçmiş durumda.

Bunun pratikteki anlamı nedir peki?

Anayasamıza göre; Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Dolayısıyla kanunlara göre işlemler yapılmalıdır. Avukatlık Kanunun 35. Maddesinde belirtildiği üzere kanun işlerinde ve hukuki meselelerde danışmanlık hizmeti vermek, gerçek ve tüzel kişilere ait hakları savunmak, dava etmek, adli işlemeleri takip etmek yalnız baroya kayıtlı avukatların yetkisindedir.

Yani hukuki hizmet verme yetkisi sadece avukatlara tanınmış bir yetki olduğundan hasar ve danışmanlık hizmetleri adı altında faaliyet gösteren şirketlerin/derneklerin yetkilileri tarafından SADECE avukatlara ait işlerin alınması yasaya açıkça aykırılık teşkil edecektir.

Pratik anlamı şu: Avukatların yetkileri gasp ediliyor…

Dolayısıyla uygulamada, baktığımızda sayıları oldukça artan ve artmaya devam eden bu aracı kuruluşlar hem avukatlık mesleğini olumsuz etkilemekte hem de başvuran kişileri çok mağdur etmektedirler.

Vatandaşlar gittikleri hasar danışmanlık şirketlerinde ya da kendilerine ulaşan bu şirketler tarafından genel vekaletname alınıp kendileriyle sahte ücret sözleşmeleri düzenlemektedirler.

Genelde kaza mahallinde ya da hastanelerin acil servislerinde sigortalıyla iletişime geçerek bazen de bir miktar para teklif edilerek vekaletname alınmaktadır.

İşin en ilginç tarafı hasar danışmanlık şirketleri/dernekleri bünyesinde avukatların da olmasıdır. Bilindiği gibi 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 48. Maddesinde yer alan …Avukat veya iş sahibi tarafından vadolunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenler ve aracı kullanan avukatlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. …bu kapsamda faaliyetinde bulunmak suçtur.

Örnek mahkeme kararı olarak:

Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan kamu davasında yapılan yargılama sonucu, Hasar Danışmanlık Şirketi adı altında faaliyet gösteren şirketin, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan “avukata çıkar karşılığında iş getirme” kapsamında aracılık faaliyetinde bulunduğuna hükmedilerek, şirket yetkilisi sanığın 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.[1]

Sonuç olarak; hem Adalet Bakanlığına hem de Türkiye Barolar birliğine çağrıda bulunuyoruz. Özellikle son yıllarda avukatlık mesleğine yapılan saldırı karşısında en ivedi şekilde harekete geçilmeli ve bu tür oluşumların önü kesilmelidir.

Avukatlar hiçbir mesleğin zanaatın alanını işgal etmediğinden (örneğin; bir cerrahın işini üstlenmeme ya da bir terzinin işini elinden almama gibi.) başkaları tarafından avukatlık mesleğinin yetkilerine yapılan gaspa da meydan verilmemelidir.

Bir başka çağrı da Ticaret Bakanlığına yapılmalıdır. Çünkü bu tarz kuruluşların kuruluş amacı ve faaliyet alanları nedir? Danışmanlık ise yetkiyi nereden almaktadırlar? Danışmanlık dışında ise danışmanlık faaliyetinde nasıl bulunabilirler? Tüm bunların açıklığa kavuşması gerekmektedir.

Örnek: Bir hasar danışmanlık şirketinin Misyonunda yer alan bilgi;

… Danışmanlık A.Ş. maddi ve manevi mağduriyetler neticesinde meydana gelen zarar ve kayıpların telafisinde profesyonel yönetimi ve her biri alanında uzman danışmanlarıyla Türkiye genelinde 100′e yakın şubesi ve yüzlerce çalışanıyla mağduriyetinizi hızlı ve güvenli bir şekilde giderme konusunda danışmanlık hizmeti veren bir şirkettir.

Gerçekten çok vahim bir durum yukarıdaki örnek her şeyi özetler niteliktedir. Bir ülkenin kalkınması, gelişmesi belli şartları gerektirmektedir. En başta liyakat sonra disiplin gelmektedir.

Mağduriyet yaşamamak için lütfen:

- Bu kişi veya kurumlardan gelen telefonlara asla itibar etmeyiniz. 1136 Sayılı Kanuna göre; avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerini sadece avukatlar verebilir.

- Trafik kazası, hasar tespit ve sigorta sorunlarınızdan kaynaklı hukuki sorunlarınızda (tazminat taleplerinizde) aracılara güvenmeyin.

- Hakkınız olan tazminatı alamamak ya da hak ettiğinizin çok altında alarak mağduriyet yaşamamak için avukatınıza danışınız!

Av. Galip KUBATLI

ŞANLIURFA BAROSU

--------------------------------------------

[1] https://www.sakaryayenihaber.com/hasar-danismanlik-sirketlerinin-akibeti-makale,13787.html

[2] Türkiye Barolar Birliği Tebliği


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Peace 7 ay önce

Bu illegal şirketlerin bu denli palazlanmasının en önemli sebebi avukatların kendilerini ifade ve tanıtma haklarının gasp edilmesidir. Bir çok kişi bu işlerin sigortacılar-hasarcılar tarafından yapıldığını, bu işlerden avukatların anlamadığını söylüyor. Hasar şirketleri her tür reklamı yaparken, avukatlarda maalesef bu şirketlerin avukatlığını yapıyor. Asıl patron olması gereken avukatlar çalışan pozisyonuna itiliyor.
Avukatlara kendilerini tanıtma hakkı verilmeden bu illegal şirketler bitmez, insanlar da haklarından haberdar olmaz.

Avatar
Av.Galip KUBATLI 7 ay önce

Kesinlikle katılıyorum fakat önemli bir husus var. Günümüzde insanlar biraz rahat yoldan sonuca varmak istiyor. Neticede az ve ya çok vekaletname verirken ne tür yollara başvuru yapılacağını kestirebiliyorlar. Daha sonra mağdur edildiklerinde ise boş ücret sözleşmeleriyle kapımızı çalıyorlar. Dediğiniz gibi hem reklam hem de kanımca kestirme yol insanları oraya itiyor. Özel plakalar çıkarıp patronluk taslayanlar haksız kazancın tacı olmuş durumdalar. Asıl olan Yetkili mercilerin bu sorunu çözmesidir...

Avatar
Kaan kurt 4 ay önce

Biz HASAR DANIŞMANLIK IŞI yapıyoruz 20 tane de sigortalı personelimiz var avukatların hiç adı geçmiyor emeği ile çalışan 100 lerce belki hasar danışmanlık şirketi var 3. 5 tane sahtekar hasar danışmanlık şirketleri yüzünden 100 lerce hasar danışmanlık şirketini kapatmak nasıl bir zihniyettir anlamış değiliz çok biliyosanız böyle bir durumun olduğunu devlet bir kanun çıkarsın sahtekarlık yapan şirketi sahiplerini en ağır cezayı versin metin feyzioğlu az kaldı marketleride avukatlara yaptıracak yeterin artık esnafın milletin yakasını bırakın bizim binlerce hastamız dosyalarımız var birsürü masrafımız var napacaz çöpemi atacam hepsini bizim şuana kadar yaptığımız masrafları kim ödeyecek yazıklar olsun bu sistemi destekleyenlere

Avatar
Galip KUBATLI 3 ay önce

Bakanlık ve Türkiye Barolar Birliği atılması gereken Adımlardan bir kaçını attı çok şükür. Hukuki meselelerin çözümü sadece avukatlara aittir bizim savunduğumuz nokta bu. Bilmeyenler kanunları açıp diledikleri gibi araştırabilirler.En ufak bir meslek yetkisinin gaspı söz konusu oldu mu hem biz avukatların hem de ilgili Bakanlığın yapması Gereken ne varsa yapılması için harekete geçmesi gerekmektedir. Sizin dile getirdiğiniz gibi bu işe herhangi bir masraf almadan üstelik mağdura bir miktar para vererek halletmeye çalışıyorsunuz. Asıl yanlış da bundan kaynaklanıyor. Uzun sözün kısası Hep birlikte Bir yerlere ulaşmak istiyorsak herkes kendi işini yapmalıdır.

Avatar
Cenk 1 ay önce

Bence sigorta sirketlerini koruyan bir kanun olmus hasar danismanlik sirketleri yilda trilyon para odetiyordu bu sirketlere kaza sebebi sonrasi policede yazan tazmina odemek zorunda kalarak bu sirketlerde zorunlu trafik sigortasinda artisa gitmislerdir hukumet yine zenginin yaninda durarak halki goz ardi etmistir bu isi avukatlarin yapmasida manidardir zaten sigorta sirketleri parayi sadece avukatlara oduyordu hasar danismanlik sirketlerinde ise odeme direk mahdura yapiliyordu bu yapilan isi karistirip kolay odenen tazminata ulasmayi zorlastirmak