banner691

Geçtiğimiz ay vergi mahkemesi tarafından e-tebligat ile ilgili  bir tarhiyat işlemi hakkında Muğla Vergi mahkemesi tarafından  önemli bir karar verilmiştir.   Dava konusu kısaca şöyle gelişmiştir: önemli bir miktara varan tarhiyatla ilgili  vergi ve ceza ihbarnameleri ilgili  şirketin e-tebligat ile ilgili  yetkili olduğu temsilcisinin e-mail  adresine vergi dairesi tarafından  tebligat yapılmıştır.  İlgili  personel  tarhiyatın muhatabı şirketten ayrıldığı için konu unutulmuştur. Daha sonra söz konusu  yüklü  cezalı tarhiyatla ilgili  vergi ve ceza ihbarnameleri hakkında muhatap şirkete ödeme emri tebliğ edilmiştir. İlgili  şirket gerçeği fark edip kendi gıyabında 16/7/2018 tarihinde vergi ve ceza ihbarnamelerini şirketten ayrılan eski personeli olan  …….’nın e-mail  adresine tebliğ  edilmiş olduğunu  fark etmiştir.

Öte yandan, kendisine ödeme emri tebliğ  edilen ilgili  şirket vergi mahkemesine başvurarak ödeme emrinin hatalı olduğunu, önceki aşamalarda vergi ve ceza ihbarnamelerinin  hukuka aykırı olarak hatalı tebliğ  edildiğini, e-tebligatın şirketten ayrılan ve vergi dairesinde kayıtlı olan  eski personelin e-mail kutusuna tebliğ edildiğini, şirketin kurumsal bir kep elektronik posta adresinin olduğunu, özetle, önceki aşamalarda tebligatların 213 sayılı VUK 107/A kapsamında yapıldığı belirtilen tebliğin usulüne uygun olmadığı iddialarıyla ödeme emrinin  iptalini talep etmiştir.

Vergi mahkemesi  incelenen dosya kapsamında ilgili  şirket adına tebliğ edilen ödeme emrinin  hukuka aykırı olduğunu, ödeme emri dayanağının  213 sayılı VUK 107/A md kapsamında usulsüz bir tebliğ  nedeniyle davacı şirket yönünden  ortada kesinleşmiş tahsili gereken amme alacağının  varlığından söz edilemeyeceğini ve dolayısıyla amme alacağının  davacı şirketten tahsil edilemediğinden  bahisle davacı şirket hakkında düzenlenen  dava konusu  ödeme emrini hukuka aykırı  bularak iptal etmiştir. [1]

Sonuç olarak, e-tebligat konusu  geçmişte ve günümüzde önemli sorunlara neden olan  bir işlem olup, idare tarafından e-tebligat kutusuna düşen  vergi ve ceza ihbarnameleri, ödeme emirleri ve hüküm ifade eden diğer yazışmalar uygulamada problemlere neden olmaktadır. 

----------------------

[1] Muğla Vergi Mahkemesi kararı, 14/05/2019 gün ve E:2019/7-K:2019/429 s.k.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.