Bilindiği üzere, 50 Seri Numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğ ile; 1997 model veya daha eski taşıtların hurdaya çıkarılması konusunda açıklamalara yer verilmiştir.

Konuyla ilgili vergi dairesi ve trafik sicil müdürlüklerinde izlenecek yollar aşağıda izah edilmiştir. İşlemlerin mutlak surette 31 Aralık 2019 tarihinde yapılması zorunludur.

a. 7103 sayılı Kanunun 88 inci maddesiyle 7020 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesinde yapılan düzenlemeyle; 7020 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesinin birinci, ikinci ve dördüncü fıkralarında yer alan “31/12/2018” ibareleri “31/12/2019” şeklinde değiştirilerek taşıtların hurdaya çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin uygulama süresinin bir yıl uzatılacağı hüküm altına alınmıştır.

b. İl özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim edilerek hurdaya ayrılacak 1997model veya daha eski taşıtlara ilişkin müracaatlarda ise 48 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “EK:1a/1b, EK:2, EK:3a/3b, EK:4, EK:5” belgeler yerine, hurdaya ayrılacak taşıtın 7103 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesi kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Geçici 1 inci Maddesinin Uygulamasına İlişkin Genel Tebliğ ekinde yer alan “EK:4B, EK:4Ç, EK:5B, EK:6B, EK:6Ç, EK:7B, EK:8B” belgeler tanzim edilecektir.

c. 7020 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesi kapsamında il özel idaresine, büyükşehir belediyesine veya MKEK hurda müdürlüklerine taşıtların teslim edilmesi üzerine anılan Kurum yetkililerince Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesi üzerinden “Taşıt Teslim Tutanağı” (EK:7B) hazırlanır ve sistemden onaylanarak dört nüsha olarak üretilir. Daha sonra adına taşıt kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler ile taşıtı teslim alan il özel idaresi, büyükşehir belediyesi veya MKEK hurda müdürlüğü yetkililerince imzalanır. Tutanağın üç nüshası mükellefe verilir, kalan nüsha taşıtı teslim alan il özel idaresi, büyükşehir belediyesi veya MKEK hurda müdürlüğünde muhafaza edilecektir. İnternet vergi dairesi üzerinden oluşturulmayan tutanaklara istinaden bu uygulama kapsamında işlem tesis olunamaz.

d. 7103 sayılı Kanunun 88 inci maddesiyle yapılan değişiklikle faydalanma süresi ve terkin edilecek motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezalarının kapsamı 31/12/2019 tarihine kadar ertelenmiştir.Buna göre, ilgili trafik sicilinde adlarına 1997 model veya daha eski taşıt kayıt ve tescilli bulunan gerçek ve tüzel kişilerin, 48 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamalar doğrultusunda, taşıtlarını en geç 31/12/2019 tarihine kadar il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine veya Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü hurda müdürlüklerine teslim ederek 31/1/2018 tarihli ve 30318 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak taşıtlarını hurdaya çıkarmak suretiyle kayıt ve tescillerini sildirmeleri halinde, tescil kayıtları silinen taşıtlarına ilişkin olarak 31/12/2019 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31/12/2016tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin olunacaktır.

e. Tescil kuruluşlarında adlarına kayıt ve tescilli model yılı 2005 veya daha eski taşıtı olup, bu taşıtı 27/05/2017 tarihi itibarıyla mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş bulunan gerçek ve tüzel kişilerin; 48 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamalar kapsamında, bu durumlarını kanaat verici belgelerle tevsik etmeleri veya tescil kuruluşları tarafından taşıtın mevcut olmadığının kabulü ve bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisi asıllarının 1/4'ünü 31/12/2019tarihine kadar ödemeleri şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen trafik idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilir ve ödemeyi müteakip trafik tescil kayıtları silinecektir.

f. Aracın üzerinde vergi, SGK hacizleri dışında özel rehin, ipotek veya herhangi bir banka tarafından ipotek, rehin vs. takyidat var ise bunların kaldırılması zorunludur. Aksi takdirde söz konusu araçların trafikten ve vergi dairesi kayıtlarından terkin edilmesi mümkün değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhterem 12 ay önce

84 model kamyonumuz var babamin adina kayitli ancak babam vefat etti ve arabinin 7bin lira civari vergi borcu var bu araci hurdaya cikardigimiz taktirde bu borc silinir mi ?

Misafir Avatar
sevim koçer 9 ay önce @Muhterem

BABAM ADINA KAYITLI AKIBETİ BELLİ OLMAYAN Bİ ARAÇ VAR 1990 DA BABAM VEFAT ETTİ ŞİMDİ SİLDİRSEK VERGİ CEZASI ÇIKIYOR. TAM OLARAK NE YAPABİLİRİZ ?

Beğenmedim! (2)
Avatar
Alper 1 yıl önce

iyi günler babamın adına kayıtlı eski bir araç var aracı bulamadık ama plakasını bulabildim buda geçerli mi acaba yardımcı olursanız sevinirim

Avatar
yaşar kasal 12 ay önce

85 model aracını hurda cıkarcen nasil olur verği borcu silinirni

Avatar
Ramazan 1 yıl önce

Aracı çaldırdık daha sonra yakalanıp Yediemin e bırakılmış ama araç yedieminde de yok en son ceza 11.09.2016 da trafik cezası yemiş bu araçtan nasıl kurtulabilirim

Avatar
Sinan 7 ay önce

Merhaba benım aracım trafikte yandı arac uzerınde rehın var bıde vergı borcu var notere gıttim hacızleri kaldırmadan hurdaya cıkmaz dedıler baska yolu varımdır

Avatar
Mehmet 11 ay önce

Aracı hurdaya çıkardığımız da cezaları siliniyor mu

Avatar
Ismail 11 ay önce

2001 model opel movano 17+1 otobus Maliye borcuma karsilik ozel idareye araci verebilirmiyim vergi affindan faydalanabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim tskl

Avatar
Mehmed 11 ay önce

Bende 91 model bi arac var rehin vb. yok
Sadece plakaya kesilmis ceza ve bendrol borclari var buda yaklasik 10bin civarinda arac zaten 12bin civari
Bu kanundan yararlanabilirmiyim