İstanbul Barosu’nun son seçimli Genel Kurulu’nu takip ettiyseniz bir çok sürprizin olduğunu ama kazanan grup da dahil hiç bir grubun mutlu olmadığını görürsünüz.

Bu seçimin en büyük sürprizlerinden birisi; 15 yıldır Avukat Hakları Merkezi, 8 yıl / 4 dönemdir Yönetim Kurulu üyeliği yapan Av. Hasan Kılıç’tı.

Mevcut grup yine kazandı ancak oylarının yarısını eski yönetim kurulu arkadaşlarına, yani Av. Hasan Kılıç’a kaptırdı ve çok ufak denilebilecek bir fark ile seçimi kazandı.

Birlikte seçime girdiği arkadaşlarından ayrılıp kendi yönetimi ile rakip olan Av. Hasan Kılıç’ı eski arkadaşlarından kimi destekledi, kimisi ise desteklemedi.

Bir tanesi ise, genel kurul kapısı önünde ‘o şucudur bucudur, ona oy vermeyin, bu ihanettir‘ gibi kendisine hiç yakışmayacak şeyler söyledi.

Sonuçta yaşandı bitti.

Baro’nun çalışması için kurullar oluşturulmaya başlandı.

O sırada Baro’nun CMK Eğitimlerinden sorumlu olan, hatta aynı zamanda eğitmen olan Av. Hasan Kılıç’ın 6 yılı aşkın süredir yaptığı bu görevine son verildiğini öğrendim.

Sonra bir çok meslektaş bu konuda yorum yapmaya başlayınca en doğru bilgiyi Baromuz verir diye düşünerek;

1. 6 yıldır bilfiil ders veren Av. Hasan Kılıç’ın dersleri neden iptal edilmiştir?

2. Bu iptalin gerekçesi Av. Hasan Kılıç’ın yıllarca uyum içinde çalıştığı gruba/başkana karşı çıkarak rakip olması mıdır?

3. Av. Hasan Kılıç hangi liyakati sonucu bu göreve atanmış, hangi liyakatini kaybetmesi sonucu bu görevden alınmıştır?

4. Av. Hasan Kılıç’ın bu konuda herhangi bir isteği/talebi/çekincesi olmuş mudur?

5. Kendisine başkanlığınız tarafından fikri sorulmuş mudur?

diyerek Bilgi Edinme Kanunu kapsamında 5 soru sordum. Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışındadır demesinler diye, sorularım Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışındaysa Avukatlık Kanunu m. 2/ 3 kapsamında yanıtlanmasını istedim.

Baro’dan 5 gün sonra cevap geldi...

Kısaca ‘Biz yaptık oldu.’ diyorlar.

Oysa seçim zamanı ‘‘İstanbul Barosu, ülkemizin demokratikleşme savaşımında bir kutup yıldızı olarak parlayacak ve yol gösterecektir’’ diyorlardı?

Gösterecekleri ‘bu yolu’ izlediğimiz için bu haldeyiz, hukuk bu halde!

Eğer İstanbul Barosu’nu temsil ediyorsanız ve lafa gelince ‘bir kutup yıldızı gibi parlama ve yol gösterme’ iddianız varsa takınmanız gereken tutum bu mu olmalı? Ne yani, kandırdınız mı bizi?

Av. Hasan Kılıç'ı oraya getiren şey neydi, götüren ne oldu?

Ben hala soruma yanıt alamadım.

Mağdur olan Av. Hasan Kılıç mı yoksa CMK eğitimi mi?

Değişen tek şey adaylık mı? Aday olmak suç mu? Hem aday olup hem CMK eğitmeni olunamaz mı? Demokratikleşme savaşımında göstereceğiniz yol bu mu?

Sayın Durakoğlu böyle baro Başkanlığı yapmayı kimden öğrendi?

Av. Erdost BALCI


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avukatım 2 yıl önce

Bu güzel yazı için yaratmış olduğunuz farkındalık için teşekkür ederiz sayın meslektaşım

Avatar
Avukat 2 yıl önce

İstanbul Barosu’nun geldiği noktayı çok güzel özetlemişsiniz. Yerinde ve önemli bir yazı. Tebrikler.

Avatar
Bekarlık sultanlıktır boşver be üstad! 2 yıl önce

Burası Türkiye üstad. Yok kimsenin birbirinden farkı. Sen gelsen sen de son verirdin ya da senin yönetim kurulun emin ol. bekara karı boşamak kolay gelirmiş...

Avatar
Av. Aslan Abid Uğuz 2 yıl önce

Ümit Kocasakal ve ekibi özellikle kıdemli meslektaşları kandırdıkar. Bakın ikna ettiler demiyorum hile ve iftira ile kandırdılar. Karşısındakinin hassasiyetine uygun iftira ve yalan seçtiler. Şimdi kazanmak için iftira dahil her yolu mübah sayan Kocasakal ve Durakoğlu ikilisinden demokratik davranış beklemek aklımızla oynamak değil mi? Kocasakal, Hasan Kılıç ön seçim isteyince “Demokrasi her zaman iyi bir şey değildir” diye kürsülerden bağırmadı mı?Baroyu hak edenler yönettiğinde Durakoğluna (içeriğini artık değiştirmek kaydıyla

Avatar
Bir dost 2 yıl önce

Erdost balcı kimsesizlerin kimsesi olmuş yine.

Avatar
Biri 2 yıl önce

Kamusal ve kurumsal bir bünye içinde gizli örgütlenme çabalarının tespiti ve önlenmesi bu yaInın aksine demokrasi ve kamusal/kurumsal güvenliğin ta kendisisidir. Evvelki seneler hocalık yapıp devam ettirilmeyenler için de mi aynı şey söz konusu? Manipüle etmek için manasız bir alan seçip, kısa, amaçsız ve yetersiz bir yazı olmuş maalesef, sizden beklemezdim. Ve tarihe bir not: birine çelme takmak için bir başka düşmanın ayağını okşamamak gerekir, bir ahlak ise mesele...

Misafir Avatar
Avukat X 2 yıl önce @Biri

Siz önce ilke grubundansınız sanırım. Nasıl bir yapılanma hazırlamış ki?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Nedense?!!! 2 yıl önce

Üstad siz "avukat hakları" grubundan değil miydiniz? Gerçi Hasan Bey de avukat ve onun haklarını savunuyorsunuz diyeceğim ama nedense diyemiyorum.

Avatar
Hızır Reis 2 yıl önce

Memlekette hukuk mu bıraktı hukukçular. Siyasetçilerin kulu kölesi oldular. Siz de kalkmış basit meselelerle uğraşıyorsunuz. Sıkıysa memleketin geneline yayılan diğer hukuksuzluk ve haksızlıklardan bahsediyorsunuz. Kof kabadayılık kokan yazılarınızdansa asıl meseleleri ele alın biz de size inanalım.