banner697

"KADININ BEYANI ESASTIR" şeklinde yazılmış yürürlükte olan bir NORM bilmenizi isterim ki Türk Hukukunda YOKTUR !..

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda yer alan koruma için "Delil ve belge aranmaz" kuralının gündelik hayatta/sosyal medyada "Kadının beyanı esastır" şeklinde tanımlandığına/UYDURULDUĞUNA/ÇEVRİLDİĞİNE şahit olmaktayız. 

Bunları okuyan/dinleyen/gören de sanki failin delillerini sunması ve savunma yapması yasakmış da SADECE KADININ BEYANI MUTLAK OLARAK ESAS ALINIYORMUŞ zannedecek!...

Özellikle cinsel şiddeti failin, fiilin gizli kalmasını yönelik bütün koşulları sağlayarak gerçekleştirdiği dikkate alındığında mağdurun beyanını MUTLAK OLARAK YOK SAYMANIN eylemin her saldırıda yaptırımsız hale getirilmesine sebebiyet vereceği izahtan varestedir. 

"Kadının beyanı esastır" nitelemesinin/uydurmasının "MAĞDURUN BEYANI KOŞULLARI VARSA ESASTIR" şeklinde anlaşılması doğru olandır. Örneğin cinsel şiddet mağduru, bir ERKEK ya da ERKEK ÇOCUK da olabilir. 

Mağdurun beyanı sadece AŞAĞIDAKİ HALLERDE esas alınır:

1- Mağdurun beyanın gerçek dışı olduğuna dair kesin ve inandırıcı delil yoksa

2- Mağdur ile fail arasında geçmişten gelen bir husumet yoksa

3- Mağdur yargılamanın her aşamasında çelişkisiz anlatımda bulunmuşsa

4- Mağdurun anlatımı hayatın olağan akışına uygun ise

5- Mağdurun yok yere kendisini böyle bir olaya muhatap olmasını ileri sürmesi makul değilse 

Mağdurun beyanının MUTLAK OLARAK esas alındığı kocaman bir yalandır. Doğru söz, mağdurun beyanı KOŞULLARI VARSA esas alınır.

Son söz: "KADININ BEYANI ESASTIR" diye yazılmış bir norm vardır diyenlere sorun: "NEREDE YAZIYORMUŞ, SÖYLE DE BİZ DE BİLELİM"

Bilginize saygı ile
Ömer Uğur GENÇCAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. 1 yıl önce

"Kadının beyanı esastır" 6284 ile ortaya çıkan bir tabir değil. Bu tabir hakimlerin davalarda her türlü şartta kadının beyanına inanarak karar vermesinden dolayı ortaya çıktı.

Avatar
Ahmet Ardıç 1 yıl önce

6284 sayılı kanunMadde 8/3
(3) Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için, şiddetin uygulandığı hususunda delil veya
belge aranmaz. Önleyici tedbir kararı, geciktirilmeksizin verilir. Bu kararın verilmesi, bu
Kanunun amacını gerçekleştirmeyi tehlikeye sokabilecek şekilde geciktirilemez

Avatar
Mecit Yangel 1 yıl önce

Kadının (şiddete uğrama ihtimalim var) beyanı esas alınıp, (belge delil aranmadan) 6 ay evden uzaklaştırılıyor, uzaklaştırma süresi bittiğinde daha eve dönme fırsatı olmadan uzaklaştırma 2-3 defa daha alınabiliyor...2-3 yıl evinden uzak tutulan erkek için bir de şiddet uygulayan ibaresi kullanılıyor yargıda (AYM hak ihlali kararı verdi)...kadının beyanı nasıl esas alınmıyor ? Boşanma davalarında da şiddet bulaşığı sayılıyor...erkekler de insan sayılmalı yargılamada ya değilse bu tartışma bitmez

Avatar
STAJYER AVUKAT 1 yıl önce

Sayın hakimim bunun daha çok hakimlerin kanaatlerini etkilediği yönünde bir görüş var. Tıpkı hukuka aykırı delillerin dosyada dikkate alınmaması gerekse de hakimlerin bu delillerden etkileneceği ve hükmü bu yönde kuracağı yönündeki oluşan görüş gibi diyebiliriz.