banner613
banner590

30 Nisan 2021

ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETE'DE

Adli süreçte suç mağdurlarına ve adli desteğe ihtiyaç duyan kişilere sağlanacak hizmetlere ilişkin düzenlemeleri içeren yönetmelikte, eşitlik, insan onuruna saygı, dürüstlük ve mahremiyet ilkelerinin önemine dikkat çekildi.

Suç Mağdurlarının Desteklenmesine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı (İHEP) ile özellikle adli süreçte mağdur haklarının korunmasına yönelik düzenlemelere işaret edilmişti. Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde de geniş yer bulan mağdur haklarının ve uygulamalarının geliştirilmesi hususunda önemli adımlar atıldı.

MÜDÜRLÜK SAYISININ 150’YE ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR

Adliyelerde suç mağdurlarına sunulacak bilgilendirme ve psiko-sosyal destek hizmetlerinin etkin şekilde yürütülebilmesi için Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri kuruldu. Türkiye genelinde sayıları 114’ü bulan müdürlüklerde uzman psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacılar görev alıyor. Haziran ayına kadar Müdürlük sayısının 150’nin üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Uygulama adımları mevzuat yönü ile de eşzamanlı olarak desteklenerek, mağdurlara sunulacak hizmetleri daha ayrıntılı şekilde ortaya koyan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DANIŞMA KURULU VE KOORNİDASYON KURULLARI OLUŞTURULACAK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün imzasıyla yayınlanan Adli Görüşme Odaları Genelgesinin ardından çıkarılan yönetmelikte yer alan destek ve hizmetlerin yerine getirilmesinde; eşitlik, insan onuruna saygı, dürüstlük ve mahremiyet ilkelerinin dikkate alınması vurgulanıyor.

Yönetmelik kapsamında merkezde Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Danışma Kurulu, müdürlük bulunan yerlerde de koordinasyon kurulları oluşturulacak. Böylece suç mağdurlarının korunması ve desteklenmesinde tüm ilgili kurumların ve birimlerin yer aldığı çözüm odaklı koordineli ve bütüncül bir sistem oluşturulacak.

>> Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Yönetmeliği

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI GÖZETİLECEK

Adalet komisyonu bulunan yerlerde Bakanlığa bağlı olarak Cumhuriyet Başsavcılıklarının gözetim ve denetiminde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri yaygınlaştırılacak. Bu hizmet modelinde adli süreçteki tüm iş ve işlemlerde çocuğun üstün yararı göz önünde bulunduruluyor.

Müdürlük hizmetlerinden öncelikle çocuklar, kadınlar, yaşlı ve engelli bireyler kadar sığınmacıların da yararlanması öngörülmekle birlikte suçun niteliği, suçtan etkilenme ve kaygı düzeyi dikkate alınarak yapılacak bireysel değerlendirme sonrasında kırılgan olduğu belirlenen tüm mağdurların müdürlükten hizmet alması amaçlanıyor.

ADLİ SÜREÇ HAKKINDA BİLGİLENDİRME VE PSİKO-SOSYAL DESTEK

Müdürlüğe başvuran mağdurlara, adli süreçte sahip oldukları haklar ile adli sürecin aşamaları ve kendilerine sunulabilecek hizmetlere ilişkin bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılırken, konuyla ilgili hazırlanan broşürler de dağıtılıyor.

Bireysel değerlendirme sonucunda kırılgan gruba dahil olduğu tespit edilen mağdurlara yönelik olarak uzmanlar tarafından bir adli destek planı hazırlanarak mağdurlara tüm adli süreç boyunca psiko-sosyal destek sağlanıyor. Böylece mağdurlar kendileri için hazırlanan özel ortamlarda beyanda bulunabiliyor. Adli süreçlerdeki ikincil bir örselenmelerin önüne geçiliyor.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Verilen sözler 6 ay önce

Ceza evleri af yada ceza indirimi bekliyor. Bazıları tarafından verilen yatar cezadan 5 yıl indirim sözü artık raftan inlemelidir.