banner514

EĞİTİM-İŞ'DEN MEB'E DAVA

Eğitim-İş Genel Başkanı Adıbelli yaptığı yazılı açıklamada, "Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği"nin 21.05.2010 tarihinde Resmî Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatarak, "Bahsi geçen yönetmelik, 14.02.2006 tarihinde Resmî Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır. Yayımlanan yeni yönetmelikte kurumlarda bulundurulması zorunlu olan Atatürk Köşesinin içeriğinin düzenlendiği eski düzenleme kaldırılmıştır. Yeni yönetmelikte kurumlarda Atatürk Köşesi bulundurulacağı düzenlenmiş ancak köşenin içeriği belirtilmeyerek muğlak bırakılmıştır" ifadelerine yer verdi.

-MEB ATATÜRK'Ü SİLMEK KONUSUNDAKİ İRADESİNİ HER FIRSATTA GÖSTERİYOR-

"Açtığımız davaya konu düzenlemede yer alan eksiklik, herhangi bir ihmalin, dikkatsizliğin sonucu değildir" diyen Adıbelli açıklamasına şöyle devam etti:
"Düzenleme Atatürk'ün kurduğu düzenle hesaplaşma ruh hali taşıyan anlayış tarafından kasten muğlak bırakılmıştır. Bu yönetmeliğin altında imzası bulunan siyasi anlayışın, Atatürk karşısındaki duruşu konusunda karnesi hayli kırıktır. Bilindiği üzere 08.03.2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde" de Özel Eğitim Kurumlarından Atatürk Köşelerinin kaldırılması düzenlenmişti. Ancak Danıştay 8. Dairesi'nin 24.09.2008 tarihinde 2008/3863 E. sayılı dosyası üzerinden ve yine aynı dairenin ve Eğitim-İş sendikasının açtığı dava neticesinde 22.10.2008 tarihinde 2008/6859 E. sayılı dosyaları üzerinden verilen kararlarda eksik düzenlemeye dair yönetmelik hükmü iptal edilmiştir. Bakanlık, daha önce benzer şekilde yapmış olduğu düzenlemeler iptal edilmesine karşın, zihinlerden Atatürk'ü silmek konusunda sarsılmaz bir iradesini her fırsatta göstermektedir."
Adıbelli açıklamasında, "Dava açtığımız düzenlemenin kamuoyunda tepki uyandırmasından sonra Bakanlık geri adım atarak "Atatürk büstüyle ilgili eski yönetmelikteki 30. maddeyi yeniden alıp, bir emirle 81 il valimize anında gönderdik' şeklinde açıklama yaparak kamuoyunda oluşan tepkiyi geçiştirmeye çalışmıştır" dedi. Yönetmelikte eksik bırakılan düzenlemenin valiliklere gönderilen emirle tamamlanmasının mümkün olmadığının Bakanlığı'nda yakından bildiğini belirten Adıbelli, "Buna karşın uyuşmazlığın sürece yayılarak unutturulacağı gibi bir düşünceye sahip olunabilir. Ancak bilinmelidir ki, Eğitim-İş Sendikası Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik saldırıların hiçbiri unutmayacak, adım adım takip edecek ve bütün gücüyle karşı koyacaktır" diye konuştu.(ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.