banner541

Sağlıkçılardan döner sermayeye dava

Sağlık-Sen'in Danıştay'a verdiği dava dilekçesinde, Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptali talep edilen hükmüyle, sözleşmelilerden, yalnızca sağlık ve yardımcı sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin döner sermayeden yararlanmasına dair düzenleme getirildiği ifade edildi.

Dava dilekçesinde, nöbet ve icap nöbetlerinin de mesai dışı çalışma sayılarak döner sermaye ödemelerine yansıtılması ve ilgili yasa hükmünün, iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi talep edildi.
 

4-B'liler döner sermayeden yararlanamıyor

Sözleşmelilerden, yalnızca sağlık ve yardımcı sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin döner sermayeden yararlanmasına dair düzenleme getirildiğinin ifade edildiği dilekçede, bununla Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmakla birlikte, kamuda geçici işçi pozisyonunda çalışırken 4-B'li statüye geçirilen büro personeli ile Kızılay'dan Sağlık Bakanlığı'na geçen 4-B sözleşmeli sağlık çalışanları dışındaki destek personeli ile büro personelinin döner sermayeden yararlanmasının engellendiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nda halen destek ve büro personeli olarak çalışan bir çok sözleşmeli personel bulunduğu belirtilerek, bunların da döner sermayeden yararlanamadığına dikkat çekildi.

Dilekçede, iptali talep edilen hüküm nedeniyle sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri dışındaki 4-B sözleşmeli personel döner sermaye ek ödemesinden yararlanamıyorken, diğer sözleşmeli personelin veya kendileriyle aynı işi yapmakla birlikte 657 sayılı Kanuna tabi kadrolu personelin döner sermaye ek ödemelerinden yararlanabilmesinin, Anayasa'nın eşitlik ilkesine, uluslararası sözleşmelerle düzenlenen eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı olduğu dile getirildi.
 

Nöbet ve icap nöbetleri

Sağlık Bakanlığı'nın, nöbet ve icap nöbetlerini mesai dışı çalışma kapsamından çıkararak mesai içi çalışma kapsamına soktuğu, böylece de nöbet ve icap nöbeti tutan personelin döner sermaye ek ödemelerinden kaynaklı mağduriyetine sebebiyet verildiği öne sürülen dava dilekçesinde, bu konuda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun aksi yöndeki kararına yer verildi.

Söz konusu düzenlemenin iptalinin istendiği dilekçede, ayrıca düzenlemeye dayanak olan ilgili yasa hükmünün de iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi talep edildi.
Yönetmeliğin iptali istenen bir başka hükmüyle ise, vekaleten veya ikinci görevle görevlendirilen personelin, yürüttüğü görevin karşılığı olan döner sermaye ek ödemesinden yararlanamadığı, asıl kadrosu üzerinden döner sermaye ek ödemesinden yararlandığı ifade edildi.

Bu düzenlemeyle söz konusu personelin katkı sağladığı kadronun ek ödemesinden yararlanamadığı, bu takdirde de üstlendiği riskin karşılığını alamadığı, bunun da Anayasa'ya aykırı olduğu ifade edildi.
 

Sınırlama hukuka aykırı

Aile hekimliğine geçilen yerlerde yapılacak ek ödemelere ilişkin getirilen yüzde 65 oranındaki sınırlamanın da hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu, bu nedenle iptali gerektiği savunuldu.

Yardımcı sağlık personeli için mesai içi ve dışı tavan ek ödeme katsayılarının, bu personelin döner sermaye ek ödemesi tutarlarını ciddi şekilde düşürdüğü ve bu nedenle mağduriyete neden olduğu savunularak, iptali istendi.ANKA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.