banner613
banner590

11 Ekim 2021

'BU NE BİÇİM AVUKAT,  BU AVUKAT İŞ BİLMİYOR' SÖZÜ HAKARET SUÇUNU OLUŞTURMAZ

T.C.

Yargıtay

4. Ceza Dairesi

2021/23853 E.  ,  2021/21408 K.

"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi
SUÇ : Hakaret

KARAR

Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun süresi ve kararın niteliği ile suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede, başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.

Ancak;

1- Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değer, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olup, bu suçun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye matuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövme fiilini oluşturması gerekmektedir.

Olay günü sanığın, katılana söylediği kabul edilen ''bu ne biçim avukat bu avukat iş bilmiyor'' şeklindeki sözlerin, muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu, dolayısıyla hakaret suçunun unsurları itibariyle oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraatı yerine mahkûmiyetine karar verilmesi,

2- Kabule göre de, CMK'nın 231/11. maddesi uyarınca, sanık tarafından denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, duruşma açılmasını müteakip, sanığın duruşmaya gelmediği takdirde yokluğunda duruşmaya devam edilerek hükmün açıklanacağına ilişkin ihtarı içeren meşruhatlı davetiye ile duruşmadan haberdar edilerek savunması alındıktan sonra, hükmün açıklanmasına karar verilmesi gerekir.

Somut olayda, sanığın savunmasının alınması amacıyla yazılan bila ikmal iade edilen talimat evrakı ekinde sanığın dilekçeyle bildirdiği yeni adresine yazılan talimatın sonucu beklenmeden işlemsiz iadesi istenerek savunması alınmadan karar verilmesi,

Kanuna aykırı ve sanık ...’nın temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden, tebliğnameye uygun olarak, HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 13/09/2021 tarihinde oy birliğiyle karar verildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhittin düdek 1 hafta önce

Bunlar ne biçim hakim bu hakimler işi bilmiyor

Misafir Avatar
. 1 hafta önce @Muhittin düdek

O da hakaret değil.

Beğenmedim! (0)
Avatar
BİR AVUKAT 1 hafta önce

BU KARARIN ALTINA İMZA ATAN VE MUHTEMELDİR Kİ, EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ENGİN BİLGİ BİRİKİMLERİ İLE AVUKATLIK MESLEĞİNE SOYUNACAK HAKİMLERİ CAN-I GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM.

Avatar
Leyla kumlu 1 hafta önce

2018 de dr ben tedavi edenem ancak dis cekerim dedi..boyle sozler soylemedim sadece ust birimlere sikayet ettim..tabi hakaret degildir...amalgan dolgu hala durmakta...Ssk bakmiyor..surundurduler...

Avatar
Yok artık 1 hafta önce

Bu ifadelere hakaret diyen iş bilmiyordur, gitsin fakülteyi tekrar okusun.