Eksik yatan sigorta primine tazminat
Trabzon'da yaşayan bir işçi, "fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi ve sosyal güvenlik primlerinin asgari ücretten yatırılması" sebepleri ile noter kanalıyla işverene ihtarname göndererek, hizmet akdini feshettiğini bildirdi. Konuya ilişkin davayı gören mahkeme, normal ücret ödendiği gerekçesiyle işçinin haklı feshini kabul etmeyerek, kıdem tazminatı talebini reddetti.
 
Temyiz edilen davayı gören Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yapılan yargılama sonunda davacının ücretinin bin 325 lira olmasına rağmen sosyal güvenlik primlerinin asgari ücret üzerinden yatırıldığının ve davacının fazla çalışma ücretlerinin ödenmediği anlaşıldığına işaret ederek, "İşçinin SSK primlerinin gerçek ücretten yatırılmaması ve fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesinin işçiye iş akdini haklı nedenle fesih imkanı verdiğinin tartışmasız" olduğunu vurguladı. Daire, davacı işçinin, buna dayanarak iş akdini haklı nedenle feshettiğine dikkati çekerek, işçinin kıdem tazminatı talebinin kabulüne hükmetti.
 
"İşçinin emeğinin karşılığı, işveren için en temel borç"
 
9. Hukuk Dairesi, kararın gerekçesinde, işçinin emeğinin karşılığı olan ücretin işçi için en önemli hak, işveren için en temel borç olduğu, ücretin en geç ayda bir ödeneceğinin yasa İş Kanunu ile kurala bağlandığı vurgulandı.
 
Ücreti ödenmeyen işçinin, bu ücretini işverenden dava ya da icra takibi gibi yasal yollardan talep etmesinin mümkün olduğunu belirterek, 4857 sayılı İş Kanunu'nda ücretin yirmi gün içinde ödenmemesi durumunda, işçinin iş görme edimini yerine getirmekten kaçınabileceğinin açıkça düzenlendiğine, durumun toplu bir nitelik kazanması halinde bunun kanun dışı grev sayılamayacağının kurala bağlandığına dikkat çekildi.
 
Ücreti ödenmeyen işçinin, alacağı konusunda takibe geçmesi ya da ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınmasının, iş ilişkisinin devamında bazı sorunlara yol açabileceği belirtilerek, işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işçinin, haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da bulunduğu ifade edildi. Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemesinin bu konuda önemsiz olduğu bildirildi.
 
Sigorta primlerinin eksik ya da düşük yatırılması
 
İş Kanunu'nun 24'üncü maddesinin 2 numaralı bendinin (e) alt bendinde sözü edilen ücretin, geniş anlamda ücret olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi:
 
"İkramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların ödenmemesi durumunda da işçinin haklı fesih imkanı bulunmaktadır. İşçinin ücretinin işverenin içine düştüğü ödeme güçlüğü nedeniyle ödenmemesinin sonuca bir etkisi yoktur. İşçinin, ücretinin bir kısmını ücret garanti fonundan alabilecek olması da işçinin fesih hakkını ortadan kaldırmaz. Bireysel veya toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan ayni yardımların (erzak ve kömür yardımı gibi) yerine getirilmemesi de bu madde kapsamında değerlendirilmeli ve işçinin 'haklı fesih' imkanının bulunduğu kabul edilmelidir.
 
İşçinin sigorta primlerinin hiç yatırılmaması veya eksik bildirilmesi, sosyal güvenlik hakkını ilgilendiren bir durum olsa da sigorta primlerinin hiç yatırılmaması, eksik yatırılması veya düşük ücretten yatırılması hallerinde de işçinin haklı fesih imkanı vardır."
AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsa yilmaz 3 yıl önce

Annem devlet Kurumu olan ptt de temizlik görevlisi olarak çalışıyordu 92 99 yılları arası sadece 3.5 yıl sigortası çıkıyor her ayda ya 10 ya 13 gün yatmış hiç tazminatı almamış ptt mahkemeye verebilirmiyiz

Avatar
abdullah can 8 yıl önce

küçük ölçekli işletmelerde mevcut sayı az olmasında dolayı işverenlerde mağdur edilmiş olabilir

Avatar
mehmet erol 6 yıl önce

İygunler ben bir firmada 6 ay calistm pirimlerim eksik yatti işverenle tartistik beni isten cikartti sskya şikayet ettim is verene gazi gitmiş is veren beni arayip tehdit ediyor malzeme calindi derim sen caldin derim diyor davayi geri al anlastik de diyor bu durumda ne yapabilirim tskler

Avatar
Murat can 5 yıl önce

Ben 6 aydır bi restaurantta çalışıyorum sabah 11 de girip akşam 11,5 12ye kadar çalışıyoruz yani 13'14 saat çalışıyoruz ve patron bizi park time elemanı olarak gösterip sigortamızı yarım yatırıyormuş 1000tl maaş alıyorum 500 bankaya yatırıp 500elden veriyorlar işten çıkıcam ve bu konuda işveren e dava açsam bi zarar gelirmi bana tazminat alırmıyım?

Avatar
Murat 5 yıl önce

2 bucuk seneden beri şöferkik yapiyorum amiliyat oldum 20 gün doktor rapor verdi bunun üstüne 20 sonra ise gittim 4 gün sonra gözümden rahatsizladim

Avatar
İsa yilmaz 3 yıl önce

Annem devlet Kurumu olan ptt de temizlik görevlisi olarak çalışıyordu 92 99 yılları arası sadece 3.5 yıl sigortası çıkıyor her ayda ya 10 ya 13 gün yatmış hiç tazminatı almamış ptt mahkemeye verebilirmiyiz

Avatar
rokko 2 yıl önce

merhaba ben işten ayrılıyorum. geriye dönük baktıgımda 2 yıl çalıştıgım işyerimde sigorta ödemelerimde 17 gün eksiklik var. çıkışımı yaptıktan sonra sigorta primi eksikleri tamamlanabilir mi? ya da paraya çevirmek gerekirse hesaplaması nasıl olur? teşekkürler