banner613
banner590

13 Mayıs 2021

HUKUKA AYKIRI YAPILAN ARAMA SONUCUNDA ELDE EDİLEN DELİL - SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI VERİLMESİ

T.C.

YARGITAY

9. CEZA DAİRESİ

Esas Numarası: 2020/4496

Karar Numarası: 2021/255

Karar Tarihi: 21.01.2021

HAKKINDA HUKUKA AYKIRI YAPILAN ARAMA SONUCUNDA ELDE EDİLEN DELİLLER DIŞINDA DELİL BULUNMAYAN VE HİÇBİR AŞAMADA SUÇLAMAYI KABULLENMEMİŞ OLAN SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI VERİLMESİ GEREKTİĞİ - Soruşturma Aşamasında Sulh Ceza Mahkemesinin Kararıyla Sanığın Çalışmış Olduğu İş Yerinde Yapılan Adli Arama İle İlgili Olarak Tutanak Düzenlendiği - Düzenlenen İş Yeri Arama, El Koyma ve Yakalama Tutanağına Göre Aramada Beş Polis Memuru İle Birlikte Sanığın Hazır Bulunduğu - Arama İşlemleri İle İlgili Olarak Yapılan Aramanın Usul ve Yasaya Aykırı Olduğu - Ele Geçen Delillerin de Hukuka Aykırı Delil Niteliğinde Olduğu - Hukuka Uygun Surette Elde Edilen Delillerin Kullanılabileceği - Kanuna Aykırı Elde Edilenlerin İse Hükme Esas Alınamayacağı - Hiçbir Aşamada Suçlamayı Kabullenmemiş Olan Sanık Hakkında Beraat Kararı Verilmesi Gerektiği

ÖZETİ: Soruşturma aşamasında Sulh Ceza Mahkemesinin kararıyla sanığın çalışmış olduğu iş yerinde yapılan adli arama ile ilgili olarak düzenlenen iş yeri arama, el koyma ve yakalama tutanağına göre aramada beş polis memuru ile birlikte sanığın hazır bulunduğu, arama işlemleri ile ilgili olarak yapılan aramanın usul ve yasaya aykırı olduğu ve ele geçen delillerin de hukuka aykırı delil niteliğinde olduğu anlaşılmış olup, hukuka uygun surette elde edilen delillerin kullanılabileceğini, kanuna aykırı elde edilenlerin ise hükme esas alınamayacağı şeklinde açık düzenlemeleri karşısında, hiçbir aşamada suçlamayı kabullenmemiş olan sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekmektedir.

Dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Soruşturma aşamasında Sulh Ceza Mahkemesinin kararıyla sanığın çalışmış olduğu ... Bilgisayar isimli iş yerinde yapılan adli arama ile ilgili olarak düzenlenen 17/12/2009 tarihli iş yeri arama, el koyma ve yakalama tutanağına göre aramada beş polis memuru ile birlikte sanığın hazır bulunduğu, arama işlemleri ile ilgili olarak CMK'nın 119/4. maddesinde belirtildiği üzere "Cumhuriyet savcısı hazır olmaksızın konut, iş yeri veya diğer kapalı yerlerde arama yapabilmek için o yer ihtiyar heyetinden veya komşulardan iki kişi bulundurulur." amir hükmüne yer verildiği, yapılan aramanın usul ve yasaya aykırı olduğu ve ele geçen delillerin de hukuka aykırı delil niteliğinde olduğu anlaşılmış olup, Anayasamızın 38. maddesinin 6. fıkrası da "Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular delil olarak kabul edilemez." hükmü ve yine 5271 sayılı CMK'nın 206/2-a, 217/2, 230/1. madde ve fıkraları da hukuka uygun surette elde edilen delillerin kullanılabileceğini, kanuna aykırı elde edilenlerin ise hükme esas alınamayacağı şeklinde açık düzenlemeleri karşısında, hiçbir aşamada suçlamayı kabullenmemiş olan sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi,

Kanuna aykırı, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesi de gözetilerek CMUK'nın 321. ve 326/son maddeleri uyarınca hükümlerin BOZULMASINA, 21/01/2021 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

legalbank.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.