24 Ekim 2022

İCRA MEMUR MUAMELESİNİ ŞİKAYET - ÖDEME EMRİNDE BANKA HESAP NUMARASI EKSİKLİĞİ

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2021/12287
K. 2022/4209
T. 30.3.2022

İCRA MEMUR MUAMELESİNİ ŞİKAYET ( Borçlu Tarafından Ödeme Emrinde Eksikliği İleri Sürülen İcra Müdürlüğüne Ait Banka Hesap Numarası Bilgisinin İkmalinin Her Zaman Mümkün Olduğu - Anılan Eksikliğin Ödeme Emrinin İptalini Gerektirmediği )

ÖDEME EMRİNDE BANKA HESAP NUMARASI EKSİKLİĞİ ( Şikayet - Borçlu Tarafından Ödeme Emrinde Eksikliği İleri Sürülen İcra Müdürlüğüne Ait Banka Hesap Numarası Bilgisinin İkmali Her Zaman Mümkün Olduğundan Anılan Eksikliğin Ödeme Emrinin İptalini Gerektirmediği )

ÖDEME EMRİNİN İPTALİ ( İcra Müdürlüğüne Ait Banka Hesap Numarası Bilgisinin İkmali Her Zaman Mümkün Olduğundan Anılan Eksikliğin Ödeme Emrinin İptalini Gerektirmediği - Bölge Adliye Mahkemesince Borçlunun İzah Edilen Hususa İlişkin Şikayetinin Yerinde Olmadığı Gözetilerek Diğer İstinaf Sebepleri İncelenmek Suretiyle Bir Karar Verilmesi Gerektiği )

2004/m. 16, 60/2

ÖZET : Dava, icra memur muamelesini şikayete ilişkindir. Somut olayda, borçlu tarafından ödeme emrinde eksikliği ileri sürülen icra müdürlüğüne ait banka hesap numarası bilgisinin ikmali her zaman mümkün olup, anılan eksiklik ödeme emrinin iptalini gerektirmez.

Bölge Adliye Mahkemesince, borçlunun izah edilen hususa ilişkin şikayetinin yerinde olmadığı gözetilerek diğer istinaf sebepleri incelenmek suretiyle oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz olup açıklanan nedenlerle kararın bozulması gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı Bölge Adliye Mahkemesince verilen kararın müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hâkimi ... tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : Alacaklı tarafından bonoya dayalı olarak başlatılan kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takipte, borçlunun mahkemeye başvurusunda sair sebeplerin yanı sıra icra dairesine ait iban numarası ve banka hesap numarasının ödeme emrinde bulunmadığını ileri sürerek usul ve yasaya aykırı düzenlenen ödeme emrinin iptalini talep ettiği, mahkemece şikayetin reddine karar verildiği, karara karşı borçlunun istinaf yoluna başvurması üzerine Bölge Adliye Mahkemesince, icra dairesine ait banka adının ve hesap bilgilerinin ödeme emrinde belirtilmesinin İİK'nun 60/2 maddesi uyarınca zorunlu olduğu ve sonradan bu eksikliğin giderilemeyeceğinden bahisle İlk Derece Mahkemesi kararının kaldırılması ile ödeme emrinin iptaline ve ödeme emri iptal edildiğinden diğer şikayet nedenleri hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verildiği görülmektedir.

Somut olayda, borçlu tarafından ödeme emrinde eksikliği ileri sürülen icra müdürlüğüne ait banka hesap numarası bilgisinin ikmali her zaman mümkün olup, Dairemizin değişen içtihatlarına göre anılan eksiklik ödeme emrinin iptalini gerektirmez.

O halde Bölge Adliye Mahkemesince, borçlunun yukarıda izah edilen hususa ilişkin şikayetinin yerinde olmadığı gözetilerek diğer istinaf sebepleri incelenmek suretiyle oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklının temyiz isteminin kabulüyle Adana Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi'nin 27/10/2021 tarih ve 2020/844 E. 2021/ 2467 K. sayılı kararının yukarıda yazılı nedenlerle 5311 Sayılı Kanun ile değişik İİK'nun 364/2. maddesi göndermesiyle uygulanması gereken 6100 Sayılı HMK'nun 373/2. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, dosyanın ilk derece mahkemesine gönderilmesine, kararın bir örneğinin de Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesine, 30.03.2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Kazancı Elektronik ve Basılı Yay. A.Ş.ne ait Kazancı Hukuk Otomasyon veritabanından alınmıştır. © Tüm Hakları Saklıdır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.