banner640

14 Mayıs 2019

Kamulaştırılan Taşınmazın Gerçek Değerinden Belirlenmesine Engel Teşkil Eden Kuralın İptali

İtiraz Konusu Kural

İtiraz konusu kuralda, kamulaştırılan taşınmazın bedel tespitinde uygulanacak artışın tespit edilen arazi bedelinin yarısını geçemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Başvuru Gerekçesi

Dava dilekçesinde, kamulaştırılan taşınmazın gerçek bedelinin ödenmesi gerektiği, bedel tespitinde taşınmazın özelliklerine göre değişen objektif değer artışı oranının yüzde 50 ile sınırlandırılmasının gerçek değerin belirlenmesi imkânını ortadan kaldırdığı belirtilerek, kuralın Anayasa'nın 2., 10., 13., 35. ve 46. maddelerine aykırı olduğu ileri sürülmüştür.

Mahkemenin Değerlendirmesi

Kamulaştırmanın anayasal ögelerinden biri “gerçek karşılık” olduğundan kamulaştırılan taşınmazın bedeline dair yasal düzenlemelerin bu ölçüye uygun olması gerekmektedir. Kamulaştırılan taşınmazın gerçek bedelinin malike ödenmesi, mülkiyet hakkının ve ölçülülük ilkesinin de bir gereğidir.

Kuralda, kamulaştırmaya konu arazinin değeri üzerinde olumlu etkileri bulunan ölçüler sebebiyle uygulanacak objektif değer artırıcı unsur, tespit edilen arazi bedelinin yüzde 50’si ile sınırlandırılmaktadır.

Kamulaştırmada, araziyi emsallerine göre daha değerli kılan özellikleri hakkında önemli ölçüde bedele yansıtılmasını engelleyebilecek oransal sınırlamalar öngörülemez. Kuralda belirtilen sınırlamanın, yüzde 50’nin üzerinde objektif değer artışı uygulanması gereken taşınmazların gerçek bedelinin tespitini ve malike ödenmesini engelleyeceği görülmüştür. Kamu yararı ile malikin mülkiyet hakkı arasında gözetilmesi gereken adil dengeyi bozduğu değerlendirilen kural ölçülülük ilkesine aykırı bulunmuştur.

Kamulaştırma bedelinin tespitinde kamulaştırmanın anayasal ögelerinden biri olan gerçek karşılığa ulaşılmasını engelleyen, mülkiyet hakkının ölçüsüz biçimde sınırlandırılmasına neden olan kuralın Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verilmiştir.

>> AYM KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avk.Ibrahim Uğurluel 3 yıl önce

şimdi biz 15 yıldır aidat ödedik.. sonra ne görev verdilerse yaptık.. sonra meslek ilkelerinde icra ile karşilaşan avukata 40 bin tl ye kadar barolar birliği kararı ile bir munzam yardım yapıliŕ. Sigorta oďuyorsun aracının kazasında yeni bir araç veriliyor.. biz de biz rahatsızlık duyduk.... o da şudur .. şahsiyeti aşağı biri etrafta kendi mendmfaati adına bir miktar oďemeden omtina ediyormuş.. 45 yaşına kadar hepimiz askeriz.. ancak 15 yıldır bana verilen her hakkı menfaati kullanmadım ki.. hayır yani bu ne akbabalıktir.. ? İster bedelli ol istersen ne skm olursan ol ... 45 yaşina kadar bu devletin şahsi malısın.. senin menkul gayrimenkul malın da devletin malıdır.. isterse 2 trilyonluk jeep sahibi ol.. lazım der devlet alır.. götürür.. askere verir.. bunun modern kanunlara dayanarak konuşuyorum.. ama silikon memeli istiyor ki kocasının jeepini de alaýım.. war mı lan?