banner697

29 Ocak 2021

KAYINVALİDEYE 'KART OĞLUNU BAŞINA ÇAL, ELİMİ SALLASAM ELLİSİ' DEMEK BOŞANMA SEBEBİDİR

T.C.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi

2010/13556 E.  ,  2011/14660 K.


"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Balıkesir 1. Aile Mahkemesi

TARİHİ :26.3.2010

NUMARASI :Esas no:2009/239 Karar no:2010/225

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm her iki dava yönünden temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Toplanan delillerden davacı-karşılık davalı kocanın birlik görevlerini yerine getirmediği buna karşılık davalı-karşılık davacı kadının da, sürekli olarak "evlendiğine pişman olduğunu, çocuk için evlendiğini" söylediği ve kayınvalidesine hitaben "kart oğlunu başına çal, elimi sallasam ellisi" dediği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu duruma göre boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu oldukları anlaşılmaktadır. O halde kocanın davasının da kabulü gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, bozma nedenine göre de davacı-davalının, kadının boşanma davasına ve boşanmanın fer'ilerine ilişkin temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 03.10.2011 (Pzt.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.