banner649

06 Kasım 2015

KIYMET TAKDİRİNE İTİRAZ - İHALENİN FESHİ İSTEMİ
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2015/440
K. 2015/3983
T. 26.2.2015

• BORÇLUNUN KIYMET TAKDİRİNE İTİRAZI ÜZERİNE İCRA MAHKEMESİNCE BELİRLENEN BEDEL ÜZERİNDEN İHALE YAPILMASI ( İtiraz Üzerine Verilen Kararda Taşınmaz Bedelinin Daha Düşük Bir Değer Olarak Tespit Edildiği - Kıymet Takdirine İtiraz Üzerine Borçlu Aleyhine Hüküm Tesis Edilmiş Olduğundan İcra Mahkemesinin Bu Şekilde Belirlediği Bedel Esas Alınarak Yapılan İhalenin Feshedilmesi Gerektiği )

• KIYMET TAKDİRİNE İTİRAZ ( Kıymet Takdirine İtiraz Üzerine Verilen Kararlar Kesin Olmakla Birlikte İhalenin Feshi Aşamasında İncelenebileceği/İhalesi Yapılan Taşınmazın Kıymet Takdirine İtiraz Edildiği - İtiraz Üzerine Verilen Kararda Taşınmaz Bedelinin Daha Düşük Bir Değer Olarak Tespit Edildiği/Kıymet Takdirine İtiraz Üzerine Borçlu Aleyhine Hüküm Tesis Edilmiş Olduğundan İcra Mahkemesinin Belirlediği Bedel Esas Alınarak Yapılan İhalenin Feshine Karar Verileceği )

• İHALENİN FESHİ İSTEMİ ( Kıymet Takdirine İtiraz Üzerine Verilen Kararlar Kesin Olmakla Birlikte İhalenin Feshi Aşamasında İncelenebileceği/İhalesi Yapılan Taşınmazın Kıymet Takdirine İtiraz Edildiği - İtiraz Üzerine Verilen Kararda Taşınmaz Bedelinin Daha Düşük Bir Değer Olarak Tespit Edildiği/Kıymet Takdirine İtiraz Üzerine Borçlu Aleyhine Hüküm Tesis Edilmiş Olduğundan İcra Mahkemesinin Bu Şekilde Belirlediği Bedel Esas Alınarak Yapılan İhalenin Feshine Karar Verileceği )

2004/m. 128/a, 133

ÖZET : Kıymet takdirine itiraz üzerine verilen kararlar kesin olmakla birlikte anılan hükümler ihalenin feshi aşamasında incelenebilir.

Borçlu, ihalesi yapılan taşınmasın kıymet takdiri bedelinin düşük olduğunu ileri sürerek kıymet taktirine itiraz etmiştir. İtiraz sonucu taşınmazın değerinin kıymet takdirinde belirlenenden daha düşük bir bedel olduğuna karar verilmiş ve satış ise mahkemece belirlenen bu değer üzerinden yapılmıştır. Borçlunun kıymet takdirine itirazı üzerine aleyhine hüküm tesis edilmiş olmakla, icra mahkemesinin bu şekilde belirlediği değer esas alınarak yapılan ihalelerin feshi gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının onanmasını mutazammın 10.11.2014 tarih, 2014/28444 Esas - 2014/26671 Karar sayılı daire ilamının müddeti içinde tashihen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Sair karar düzeltme nedenleri yerinde değil ise de;

Kıymet takdirine itiraz üzerine verilen kararlar kesin olmakla birlikte anılan hükümler ihalenin feshi aşamasında incelenebilir. İcra müdürlüğünce 28.2.2012 tarihinde yapılan kıymet takdiri sonucu ihalesi yapılan taşınmaza 1.250.000,00 TL değer biçilmiştir. Borçlu vekilinin belirlenen değerin düşük olduğunu ileri sürerek kıymet taktirine itirazı sonucu Bodrum İcra Hukuk Mahkemesi'nin 8.5.2012 tarih ve 2012/35 E.-307 K. sayılı kararı ile taşınmazın değerinin 555.556,00 TL olduğuna karar verildiği, satışın ise mahkemece belirlenen bu değer üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu hali ile borçlunun kıymet takdirine itirazı üzerine aleyhine hüküm tesis edilmiş olmakla, icra mahkemesinin bu şekilde belirlediği değer esas alınarak yapılan ihalelerin feshi gerekir.

O halde mahkemece, yukarda açıklanan sebeple şikayetin kabul edilerek ihalenin feshine karar verilmesi gerekirken, belirtilen bu husus gözardı edilerek istemin reddi yönünde hüküm tesisi isabetsiz olup mahkeme kararının Dairemizce bu gerekçeyle bozulması gerekirken onandığı anlaşılmakla borçlu vekilinin karar düzeltme isteminin kabulüne karar verilmesi gerekmiştir.

SONUÇ : Şikayetçi-borçlunun karar düzeltme isteminin kabulüyle Dairemizin 10.11.2014 tarih ve 2014/28444 E.-2014/26671 K. sayılı onama kararının kaldırılmasına, mahkeme kararının yukarda yazılı sebeplerle İİK'nun 366. ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 26.02.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


kazanci.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.