banner613

26 Temmuz 2021

MAĞDURENİN SUÇ TARİHİNDE 15 YAŞINDAN KÜÇÜK OLMASI - TEMYİZ İSTEMİNİN REDDİ

T.C.

Yargıtay

14. Ceza Dairesi        

2021/762 E.  ,  2021/3520 K.

"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Ağır Ceza Mahkemesi
SUÇ : Çocuğun cinsel istismarı
HÜKÜM : Mahkumiyet

İlk derece mahkemesince bozma üzerine verilen hüküm temyiz edilmekle başvurunun muhtevası ve inceleme tarihine...ar getirilen kanuni düzenlemeler nazara alınarak dosya tetkik edildi, gereği görüşüldü:

Katılan mağdure vekili ile katılan ... vekilinin temyiz istemlerinin incelenmesinde;

Suç tarihinde on beş yaşından küçük mağdurenin velayet hakkına sahip annesi müşteki ... ile babası...ir’in, davaya katılmalarına rağmen yokluklarında verilip usulüne uygun şekilde tebliğ edilen gerekçeli kararı temyiz etmemeleri karşısında, yaş küçüklüğü nedeniyle tayin edilen vekilin hükümleri temyize hakkı bulunmadığından ve... Bakanlığının ise suçtan doğrudan zarar görmemesi nedeniyle Bakanlık vekilinin davaya katılma ve hükmü temyize hakkı bulunmadığı gibi mahkemece verilen katılma kararı da bu hakkı vermeyeceğinden, vaki temyiz istemlerinin 5271 sayılı CMK’nın 298. maddesi uyarınca REDDİNE,

Sanık müdafisi ile katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekilinin temyiz istemlerinin incelenmesine gelince;

Muhakeme safahatını yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede, iddia ve savunma ile tüm delillerin eksiksiz olarak kararda gösterildiği, hükmedilen cezanın nevi ve miktarı itibarıyla kanuni sınırlar içinde tayin edildiği anlaşıldığından, sanık müdafisi ile katılan Bakanlık vekilinin yerinde görülmeyen temyiz taleplerinin reddiyle hükmün ONANMASINA, 18.05.2021 tarihinde üye ...’ün karşı oyu ve oy çokluğuyla karar verildi.

... Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.01.2018 tarihli iddianamesiyle sanık ... sanık hakkında mağdure ...'e karşı 2017 yılı Mayıs ve Haziran aylarında farklı tarihlerde zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediği iddiasıyla kamu davasının açıldığı olayda.z Ortaokulu Rehberlik Servisi 04.12.2017 tarihli görüşme tutanağında: 04.12.2017 tarihinde 8/E sınıfı öğrencilerinden..... T.C. Kimlik numaralı ..., beden eğitimi öğretmenleri ... ve ... Bal'ın rehberlik servisinde yapılan görüşmede ..., hentbol antrenörü ... tarafıdan cinsel tacize maruz kaldığını anlatmış ve öğrenci olayın ...'da hentbol gelişim Kampında olduğunu, kendisini odaya çağırıp kapıyı kilitleyerek tacizde bulunduğunu ifade ettiği olayı, korktuğundan ailesine anlatmadığını sölediği, antrenör ...'un kendisine olayı kimseye anlatma dediğini de eklediği, öğrencinin rehberlik servisinde anlattıkları üzerine durum Çocuk İzlem Merkezi'ne de intikal ettirilmiş olduğuna dair tutanak tutulduğu, mağdur ... adli görüşmeci, aile görüşmecisi, mağdur vekili ile özel olarak düzenlenmiş odada kayıt altına alınan beyanında Mayıs 2017'den beri hentbol antrenmanlarına katıldığını, ...'da antrenörü sanık ...'un kendisini üç kez cinsel istismarda bulunduğunu, daha sonra ...'ya hentbol turnuvası için geldiklerinde de cinsel istismarda bulunduğunu dediğini ifade ettiği, katılanlar...ir ile ... Bülbülün olaya ilişkin mağdurun kendilerine anlatımından kaynaklı bilgileri bulunmadığı, sanık ... suçlamaları kabul etmediği, tanıkların olaya ilişkin görgüye dayalı bilgileri bulunmadığı, mağdurenin yaşadıklarını Tuğçe isimli arkadaşına anlattığını beyan etmesi karşısında Yarıgıtay 14. Ceza Dairesi bozma ilamı sonrası dinlenen tanık Tuğçe Gizil mağdureyi doğrular nitelikte beyanda bulunmadığı anlaşılmıştır.

Ceza Muhakemesi Hukukunun amacı insan haklarını ihlal etmeden ve hukukun öngördüğü yöntemlerle hiçbir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Bu araştırmada yani gerçeğe ulaşmada mantık yolunun izlenmesi gerekir. Gerçek akla uygun ve realist, olayın bütünü veya bir parçasını temsil eden kanıtlardan veya kanıtların bütünü olarak değerlendirilmesinden ortaya çıkarılmalıdır. Varsayımlara dayanılarak sonuca ulaşılması ceza yargılamasının amacına kesinlikle aykırıdır. Hukuki dayanaktan yoksun ve soyut iddialar ile ceza tesisi yoluna gidilemeyeceği hususunda duraksama bulunmamaktadır.

Tüm dosya kapsamı nazara alındığında, sanığın mağdureye yönelik gerçekleştirdiği iddia edilen fiillerin intikal süresi ve zamanı, 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen mağdurenin bu süre içerisinde bu olayı annesi veya bir başka kişiye anlatmaması, işlendiği iddia edilen ...'daki eylemlerden rehberlikte tutulan tutanakta bahsetmediği, adli görüşmeci ile yapılan ifade almada ... ve ...'daki eylemlerden bahsettiği, mağdurenin zaman ve zaman aralığı belirtmediği, sanığın kendisine üç defa dokunmasının olduğunu belirtmesine rağmen fiillere ilişkin zamanını belirtmediği, beyanını istikrarlı ve biribirine teyit eder nitelikte bulunmadığı, olayın tek delilinin mağdurenin beyanı olduğu, bu tek delilin tanıklar veya sanığın kısmı ikrarı ile de desteklenmediği, sadece mağdurenin samimi beyanı ve husumet olmaması, sanığa iftira atması, sanık hakkında yalan beyanda bulunmasını gerektirir her hangi bir sebebin bulunmaması gerekçesi ile sanığın savunmasının aksinin ispatlanmış olunamayağı, yan delil ile desteklenmeyen yer zaman ve fiil sayısı hususunda çelişki bulunan mağdure beyanına tek başına itibar edilemeyeceği, zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediğinin sabit olmadığı bu nedenle dosya kapsamı ile gerekçenin çelişmesi nedeniyle sayın çoğunluğun kararın onanması yönündeki görüşüne iştirak edilmemiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.