27 Temmuz 2018

MENFİ TESPİT İSTEMİ - İSPAT YÜKÜ - DELİL BİLDİRİMİ
banner580

T.C.
YARGITAY
19. HUKUK DAİRESİ
E. 2016/3357
K. 2016/13899
T. 24.10.2016

* MENFİ TESPİT İSTEMİ ( Davacının Aleyhine Başlatılan Kambiyo Senedine Bağlı Takipten Dolayı Takip Konusu Senedin Teminat İçin Verildiğini İddia Ederek Menfi Tespit İsteminde Bulunduğu - Davacının Bu İddialarını Yazılı Belge İle İspatlaması Gerektiği/Dava Dilekçesinde Münhasıran Davalının Defterlerine Delil Olarak Dayanılmadığından Davalının Defterini Sunmamasının Davacı Lehine Yorumlanmak Suretiyle Davanın İspatlandığına Karine Oluşturmadığı )

* İSPAT YÜKÜ ( Menfi Tespit İstemi - Mahkemece Davalı Tarafa Ticari Defterlerini Sunması İçin Verilen Kesin Süreye Rağmen Ticari Defterlerin Sunulmadığı/Davalı Defterlerini İbrazdan Kaçındığından Davacı Tarafın İddiasını İspat Ettiği Gerekçesiyle Davanın Kabulüne Karar Verilmesinin İsabetsiz Olduğu - Dava Dilekçesinde Münhasıran Davalının Defterlerine Delil Olarak Dayanılmadığından Davalının Defterini Sunmamasının Davacı Lehine Yorumlanmak Suretiyle Davanın İspatlandığına Karine Oluşturmadığı - Davacının İddialarını Yazılı Belge İle İspatlaması Gerektiği )

* DELİL BİLDİRİMİ ( Menfi Tespit İstemi - Davacının Dava Dilekçesinde Münhasıran Davalının Defterlerine Delil Olarak Dayanmadığı/Davalının Defterini Sunmamasının Davacı Lehine Yorumlanamayacağı - Mahkemece Davacının Yazılı Belgeye Dayanan Delilleri Değerlendirilip Sonucuna Göre Değerlendirme Yapılması Gerekirken Davanın Kabulüne Karar Verilmesinin İsabetsiz Olduğu )

6100/m.222/5

6102/m.64

ÖZET : Dava, menfi tespit istemine ilişkindir.

Davacı, aleyhine başlatılan kambiyo senedine bağlı takipten dolayı takip konusu senedin teminat için verildiğini iddia ederek menfi tespit isteminde bulunmuştur. Davacının bu iddialarını yazılı belge ile ispatlaması gerekir. Dava dilekçesinde münhasıran davalının defterlerine delil olarak dayanılmadığından, davalının defterini sunmaması davacı lehine yorumlanmak suretiyle davanın ispatlandığına karine oluşturmaz. Mahkemece, davacının yazılı belgeye dayanan delilleri değerlendirilip sonucuna göre değerlendirme yapılması gerekirken "davalının defterlerini ibrazdan kaçındığından davacı tarafın iddiasını ispat ettiği gerekçesiyle davanın kabulüne" karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

DAVA : Taraflar arasındaki menfi tespit davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili, müvekkiline yönelik icra takibi yapıldığını, takibe konu olan 30.000 TL bedelli senedin teminat için verildiğini, "teminat içindir" kısmının makas ile kesildiğini, vade tarihinin sonradan eklendiğini ve yine bu konudan dolayı Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın devam ettiğini ileri sürerek, müvekkilinin borçlu olmadığına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, davacının borç ikrarı içeren senede dayalı olarak borçlu olmadığını yazılı delil ile ispatlaması gerektiğini savunarak, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, 6100 Sayılı HMK'nun 222/5.maddesi gereğince davalı tarafa ticari defterlerini sunması için verilen kesin süreye rağmen ticari defterlerin sunulmadığı, davalının tacir olduğundan 6102 Sayılı TTK'nun 64.maddesi gereğince defterlerinde borç ve alacak ilişkilerini açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorunda olduğu, davalının defterlerini ibrazdan kaçındığından davacı tarafın iddiasını ispat ettiği gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davalı vekilince temyiz edilmiştir.

Davacı, aleyhine başlatılan kambiyo senedine bağlı takipten dolayı takip konusu senedin teminat için verildiğini iddia ederek menfi tespit isteminde bulunmuştur. Davacının bu iddialarını yazılı belge ile ispatlaması gerekir. Dava dilekçesinde münhasıran davalının defterlerine delil olarak dayanılmadığından, davalının defterini sunmaması davacı lehine yorumlanmak suretiyle davanın ispatlandığına karine oluşturmaz. Mahkemece, yukarda açıklanan ilke uyarınca davacının yazılı belgeye dayanan delilleri değerlendirilip sonucuna göre değerlendirme yapılması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan sebeplerle hükmün davalı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istenmesi halinde iadesine, 24.10.2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kazanci.com.tr


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.