Değerli  okurlarım   bilindiği  gibi mahkemelerde en çok  anlaşmazlık konusu olan dosya türleri  arasında yer alan dosyalardan biri de kiracı ve ev sahipleri arasındaki  anlaşmazlık dosyalarıdır.

Kiracıların ve ev sahiplerinin  bazı temel hak ve yükümlülükleri  vardır. Bu makalemde sizlere belli başlı en önemli temel  hak ve yükümlülüklerden bahsetmek istiyorum.

Kira  kontratı nedir ?

Kira kontratı, mülk sahibinin kiralanan mülkün kullanımını ya da kullanıma ek olarak mülkten faydalanmasını kiracıya devretmeyi, kiracının da bu durumla birlikte önceden belirlenen kira bedelini eksiksiz ödemeyi kabul ettiği kontrat olarak tanımlanabilir.
 Bu kontratı imzalayan mülk sahibi ve kiracı, kira kontratında bulunan maddeleri eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere kira kontratı, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira   kontratı belirli sürelidir; diğer kira kontratları belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor. 

Kiracı Hakları 2015

– Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramıyor. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.

– Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

– Kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir.

– Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.

– Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.

– Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor.

– Kiracının apartman yönetiminde fazla bir sorumluluğu olmuyor. Apartman yöneticisi olabilmesi için, ev sahibinin kendisine vekaletname vermesi gerekiyor.

– Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahiptir.

1. Kiracının en temel yükümlülüğü kirasını ödemektir (Madde 313)

2. Kira sözleşmesinde kira ödeme tarihi belirtilmedi ise veya gayrimenkulün bulunduğu bölgede genel bir uygulama yoksa kira her ayın sonunda ödenir (Madde 314)

3. Kiracı kira bedelini veya ödemekle yükümlü olduğu diğer giderleri ödemediği durumda kiraya veren kira sözleşmesini feshedebilir (Madde 315)

4. Kiracı, kiralanan üzerinde yapacağı değişikliklerde kiraya verenden yazılı izin almak zorundadır.

5. Kiracı evi nasıl teslim aldıysa o şekilde teslim etmek zorundadır. Ancak kullanımdan dolayı meydana gelen eksimeler ve yıpranmalardan sorumlu değildir (Madde 341)

6. Kiracıyla alakalı hem borçlar kanunda hem de diğer ilgili kanunlarda yer alan bir diğer temel yükümlülük ise kiraladığı gayrimenkule gerekli özeni göstermesi ve çevre sakinlerinin haklarını gözeterek iyi geçinmesidir. Aksi durumda kiraya veren  kira sözleşmesini tek taraflı olarak feshetme hakkı mevcuttur.

Peki  Kiraya veren Ev sahibinin Hakları  nelerdir?

1-  Kiraya verenin en temel yükümlülüğü, gayrimenkulün kira sözleşmesi boyunca kiraya verildiği gibi (kullanımdan dolayı yıpranmalar hariç) kalmasını sağlamaktır (Madde 301)

2- Sigorta, vergi vb. kiralanan ile alakalı ödemeleri kira sözleşmesinde aksi kararlaştırılmadıkça kiraya veren ödemek zorundadır (Madde 302)

3-  Kullanımla alakalı olmak şartı ile öngörülen veya öngörülemeyen tüm yan giderleri kiraya veren karşılamak ile yükümlüdür (Madde 303)

4-  Kiralananın herhangi bir kusurunun ortaya çıkması ve bu kusurdan dolayı kiracının zarar görmesi durumda kiraya veren zararı karşılamak ile yükümlüdür (Madde 308)

5-  Kira bedelinin geç ödenmesi durumda herhangi bir cezai koşul içeren bir anlaşma yapılamaz (Madde 346)

Bu bahsettiklerim belli başlı  kiracı ev sahibi ilişkilerinde öne çıkan haklar ve yükümlülüklerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse 3 yıl önce

Kiraci kontrati bitmeden evden cikarsa herhangi bir yukumlulugu varmidir ev sahibine karsi

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Ben 4 yıldır kiracıyım düzenli bir şekilde ücretini ödüyorum fakat ev sahibi yıllık kanun artışından fazla istiyor zam olarak her yıl 2014 yılında 450 tl oturdum ve her yıl 50 tl zam yaptım bu yıl ise gene 50 tl yapmak istedim ve 600 tl olması için fakat ev sahibi 650 olacak dedi bende kabul etmeyince bana noterden tahliye ihbarnamesi göndermiş şimdi ben ne yapmam lazım beni evden kendisinin istediği zamı yapmadığım için çıkarabilirmi ben gününde paraşını gönderiyorum her yıl artışını yaptım parasını banka kanalıyla gönderdim almadım diyemez komşularım la aram gayet iyi bi sıkıntım yok

Avatar
Umit acar 3 yıl önce

Hayırlı günler ben kiraciyim yak

Avatar
Tayfun 2 yıl önce

Hayırlı günler
Ben 4 yıldır kiracıyım ev sahibim rahmetli oldu ev eşine kaldı kadın satmayacağım dedi ama evi sattı ama sattıktan sonra bana söyledi sattığını görüşmesi gerekmiyormuydu benimle,birde yeni alan adam 800 az dedi 1000 tl vereceksin yoksa çık adamla kontratımda yok doğal olarak.3 4 ay oldu adamın evi aldığı

Avatar
Semra 2 yıl önce

Selam iyi qeceler ben 4 ay once taşındım fakat kontrat yapmadi ev sahibi fakat aramizda qecen sürtüşme bi hayli buyuk bu ay kirayi qec odedik diye ev sahibi hanimi oqlu ve annesi kapima daysndilar açıkcasi ilk basta acmaktan korktum 13 haft.oqlum da bende cok korktuk ve mecburen kapiyi acmak zorunda kaldim ev sahibinin hanimi ustume yuruyup darp etti beni komsumda yanima qelmisti tutturdu hanimi evden cik fakat kis qunu nasil cikarim olmadik hakaretler etimi sıkma vs bende korkuyirym hsliyle bununla ilqili ne yspmam lazim bizim bir hzkkimiz yokmu ?? Lutfen cvp verirseniz cok sevineceqim ....
SAYGILAR ...

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Kira kontratim henüz bitmedi ve ben ev isinmadigi icin ewden cikmak istiyorum ew sahibim ise benden 2 kira bedelini pesin verirsem ewden cikacagimi soyluyor..ben defalarca evin isonmadigini belirtmeme ragmen yuksek isinma bedeli odedigimi soylemem ragmen ilgilenmedi ben cok daha yuksek meblaglar oduyorum diyerek basindan savdi..bende ewi bosaltacagimi soyledim ve benden 2 kira bedelini talep etti boyle bir hakki varmisidir..

Avatar
Hüseyin 1 yıl önce

Ben 4 yıldır kiracıyım düzenli bir şekilde ücretini ödüyorum fakat ev sahibi yıllık kanun artışından fazla istiyor zam olarak her yıl 2014 yılında 450 tl oturdum ve her yıl 50 tl zam yaptım bu yıl ise gene 50 tl yapmak istedim ve 600 tl olması için fakat ev sahibi 650 olacak dedi bende kabul etmeyince bana noterden tahliye ihbarnamesi göndermiş şimdi ben ne yapmam lazım beni evden kendisinin istediği zamı yapmadığım için çıkarabilirmi ben gününde paraşını gönderiyorum her yıl artışını yaptım parasını banka kanalıyla gönderdim almadım diyemez komşularım la aram gayet iyi bi sıkıntım yok

Avatar
soner h. 1 yıl önce

merhaba kiracım askere gittiği için eşyalarını bıraktı. kaç defa uyarmama rağmen almadı. kendisinde de yazı aldım ev sahibim kendi istediği gibi kullanabilir . hiç bir hak talep etmiyorum diye yazı aldım. askerdeyken evde pire çıktı ve evden 2 kiracı çıktı ilaçlamacı çağırdım. adam yatak ve L koltuğu atman lazım dedi. bende attım. sonra kiraya verdim 1 sene sonra adam geldiğinde eşyalarını geri istedi. evde yeni kiracı olmasına rağmen ikna edip bazı eşlarını geri verdik ama atılan eşyaları illa istiyor. bende bana emanet etmedin yazıyı imzaladın diye vermiyorum vermek istemiyorum. bir ara 20.000 mastafım var dedi sonra 10.000 dedi sonra 8000 diyor yarı yarıya anlaşlım diyordu. şimdi de bana 2. el eşya al anlaşalım demeye başladı. bu resmen dolandırıcılık değil mi ? hem beni depo olarak kullandı. benim kiralayamadığım zaman ne olacak. hem ben ona demişim eşyalarına sahip çıkamam diye. beni savcılığa ver diyorum mahkemede konuşalım diyorum onuda yapmıyor. ne yapmalıyım