banner647

03 Mart 2021

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

- Resmi nikah tarihinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra eşler anlaşmalı boşanma yoluyla boşanma için başvuruda bulunabilir.

- Tarafları temsil eden avukatları bulunsa dahi duruşmaya tarafların katılması şarttır.

- Eşler duruşmada bulunarak boşanmayı kabul ettiğini ve protokol maddesindeki şartlarında mutabık olduğunu özellikle hakim karşısında belirtmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolünde eşler evliliğini bitirme konusunda mutabık olduğunu, müşterek çocuk var ise velayet, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, tazminat veya mal rejimi hususlarında anlaştıklarını belirtmelidir. Bunun yanında gayrimenkul ya da menkule ilişkin devir şartları da eşler tarafından belirlenmeli, anlaşmalı boşanma tapu devri ile ilgili gün ve tapu masrafları detaylı bir şekilde düzenlenmelidir.İmzalanan protokol, ıslak imzalı olmalı ve ıslak imzanın belli olması adına mavi tükenmez kalem ile imzalanmalıdır. Ayrıca protokolde imzalanan tarih de belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolüne uyulmaması halinde dava açılabilecektir. Örneğin; nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyen eş hakkında icra takibi başlatılarak ödeme emri gönderilmesi talebinde bulunulabilecektir.

Anlaşmalı boşanma duruşması sürecinde hakim protokol maddelerini tek tek okuyacak ve tarafların mutabık olup olmadığını, boşanmayı kabul edip etmediklerini sormaktadır. Duruşma ile boşanma gerçekleşmemektedir, duruşma sonrasında da boşanma kararının kesinleşmesi için belli bir prosedürün tamamlanması şarttır. Duruşma sonrası taraflar boşanmış sayılmamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşarak boşanma davası da diğer boşanma davaları gibi eşlerden birinin yerleşim yeri ya da eşlerin birlikte en son 6 ay süre bile birlikte oturdukları yerin mahkemesidir. Bu yerlerin dışında kalan yerlerde açılacak davalar Yetkili mahkeme olarak değerlendirilmeyeceği için görevsizlik kararı çıkacaktır.Bu nedenle anlaşarak boşanma isteyen çiftlerin bile Boşanma davasını açacakları Mahkemede Yetki Kuralında dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrı yaşayan Eşlerden birinin ikametgahının bulunduğu yer veya eşlerin en son 6 ay süre ile birlikte yaşadıkları yerde bulunan Aile Mahkemeleri ya da Aile mahkemesi yoksa Asliye hukuk Mahkemeleri yetkili mahkemedir.

Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeliye Dönüşmesi Mümkün Müdür?

Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra şartların değişmesi ya da eşlerden birinin protokol maddesindeki unsurlardan anlaşmazlığa düşmesi halinde anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmaya dönüşmesi mümkündür.

Av. Tuğçenur Kavuk

Anahtar Kelimeler:
ANLAŞMALI BOŞANMA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.