banner649

10 Eylül 2021

ANLAŞMALI BOŞANMA SÜRECİ VE ŞARTLARI NELERDİR?

Anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların davasının kabul edilebilmesi için evlilik birliğinin belli şartları karşılaması gerekir. Anlaşmalı boşanmaya karar verilebilmesinin şartları şunlardır:

- Anlaşmalı boşanma davası için evliliğin 1 yılı doldurmuş olması gerekir.

Anlaşmalı boşanma için gerekli temel koşul evlilik birliğinin 1 yıl devam etmesidir. 1 yıldan kısa süren evliliklerde anlaşmalı boşanma istenemez. Çünkü eşlerin birbirlerini tanımadan boşanmaları engellenmek istenmiş ve aile birliğini koruma amacı güdülmüştür. Resmi nikahtan itibaren 1 yıllık sürenin geçmiş olması gerekir, nişanlılık ve dini nikah bu kapsamda değildir.

- Tarafların mahkemeye beraber başvurması ya da taraflardan birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi şarttır.

Taraflar ortak bir dilekçe ile Aile Mahkemesine başvurarak ya da birinin açtığı davayı diğerinin kabulü ile boşanma gerçekleştirilir. Anlaşmalı boşanma davasında hazırlanacak dava dilekçesinde anlaşmalı boşanma protokolüne atıf yapılmalı, tarafların bu protokol kapsamında anlaştığı ve bu şartlar dahilinde boşanmayı kabul ettikleri açıkça belirtilmelidir.

- Anlaşmalı boşanma davası sırasında eşler, hakim karşısında boşanma iradelerini yeniden ve açık bir biçimde ifade etmelidir.

Hakimin boşanmaya karar verebilmesi için tarafların iradelerini serbestçe açıklayıp açıklamadığını gözetmek zorundadır. Taraflar davada bir avukat vasıtasıyla temsil edilseler dahi hakim huzurunda dinlenmeleri gerekir.

- Anlaşmalı boşanma protokolü ile belirlenen zorunlu şartlar kanunlara uygun olmalı ve hakim tarafından da uygun bulunmalıdır.

MK. 166/3’e göre tarafların anlaşmalı boşanma için evliliğin mali sonuçları ve çocukların durumuna ilişkin bir anlaşma yapmaları gerekir. Hakim tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak bu anlaşma protokolünde gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Bulunması Zorunlu Unsurlar

- Boşanmanın mali sonuçları (nafaka, tazminat vb.)

- Müşterek çocukların durumu (velayet)

Protokol hazırlanırken taraflar boşanmanın fer’i niteliğinde olan; nafaka, tazminat, mal paylaşımı, ziynet eşyaları gibi hususları tek tek belirlemelidirler. Boşanma aşamasından sonra bu anlaşılan hususlarda tarafların yeniden talepte bulunması mümkün değildir.

Devam eden bir çekişmeli boşanma davasında, evlilik 1 yıldan fazla sürmüş ise taraflar bir protokol hazırlayarak anlaşmalı boşanmaya karar verilmesini isteyebilirler. Yukarıdaki şartları kapsayan bir protokol ile çekişmeli boşanma davası da anlaşmalı boşanma davası olarak bitirilebilir.

Av. Nermin BAŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çiğdem EROĞLU 12 ay önce

Anlaşmalı Boşanmada TMK 166. Maddesinde geçen 'ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde' ibaresi kaldırılmalıdır. Zira, adını davacı yazan taraf davasından feragat ederek, adı davalı yazan taraf ta bir kere davayı kabul ettiği için davalı tarafa kabulünden vzageçme hakkı tanınmadığı için diğer eş için mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle eşlerin birlikte başvurmasını kadın erkek eşitliği bağlamında usul hukukundaki kabul-feragat hükümlerinin uygulanmamasını gerektiğini düşünüyorum.

Avatar
ELİF 12 ay önce

YOKSULLUK NAFAKASI İÇİN SONRADAN DA TALEPTE BULUNULABİLİR