04 Ağustos 2019

Avukatlık Ruhsatname Bedeli

Avukatlık ruhsatname bedeli Avukatlık Kanunu Yönetmeliğince öngörülüp, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından 300,00 lira olarak belirlenmiş fiyattır. Bu ücret ruhsat için yapılan masrafların karşılığı olarak alındığı iddia edilmektedir.

Öncelikli olarak bu ücreti hukuki olarak incelemekte fayda var.

Anayasa'nın m.73 amir hükmü 'Vergi, resim, harç vb. MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER KANUNLA KONULUR.' gereğince ruhsatname bedelinin kanunla düzenlenmesi gerekirken yönetmelikle düzenlenmesi Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca AYM’nin 03.02.1977 tarih, E.76/54, K.77/8 ( R.G. 08.05.1977, 33 vd.(35) kararından anlaşılacağı üzere Avukatlara yüklenecek mali yükümlülüğün sadece Avukatlık Kanununda sadece isim olarak düzenlenmesi yetmemekte, mali yükümlülüğün matrah, oran , aşağı ve yukarı sınırlar gibi unsurlara yer vermesi gerekmektedir. Ruhsatname bedelinin bu haliyle hukuka aykırı olduğu gayet açık diye düşünüyorum.

Yönetmelik maddesinin Anayasa ve Kanuna uygun olduğunu kabul etsek BİLE Avukatlık Ruhsatname bedeli “miktarını” belirleyecek kurulun (Genel kurul veya yönetim kurulu) hangisi olacağı konusunda yönetmelikte açık bir hüküm bulunmamaktadır. Bu durumda miktarı belirleyecek kurul - Avukatlık Kanununun m.81/2 (Giriş ve yıllık aidat belirlenmesi) hükmüne kıyas yolu ile - Genel Kurul olmalıdır. İşbu sebeple miktar Yönetim Kurulunca belirlendiği için işlem YETKİSİZLİK nedeniyle de hukuka aykırıdır.

Bu konuyu bir de hakkaniyet yönüyle incelemekte fayda var. Acaba mesleğe yeni başlayacak stajyer avukatların bir de böyle mali bir külfetle karşı karşıya kalması zorunlu mu? Barolar Birliği bunu almayabilir veya daha makul bir fiyat talep edebilir mi?

Türkiye Barolar Birliği ise bu paranın ruhsatname teslim edene kadar yapılan harcamaların karşılığı olarak alındığını iddia etmektedir. Peki ama yapılan masraflar gerçekten de 300 lira tutmakta mıdır?

Devlet Denetleme Kurulu’nun 28/09/2009 tarihli 2009/6 sayılı raporu sayfa 712’de ‘’Birlik ruhsat ve kimlikleri belirlediği bedel üzerinden SATARAK gelir elde etmektedir.’’ diyerek bundan kâr elde ettiğini açıkça ifade etmiştir. Raporda sadece soyut ifadeler yer almamakta buna ilişkin sayısal veriler de yer almaktadır. Aynı raporun 713. Sayfası 332. tablosunda Türkiye Barolar Birliği’nin 2001-2007 yılları arasındaki  gelir - giderleri yer almaktadır. 2001-2003, 2003-2005, 2005-2007 yılları arasındaki ruhsat maliyetleri sırasıyla 8.317 lira, 11.319 lira, 13.572 lira iken; ruhsat gelirleri ise 605.071 lira, 1.170.379 lira, 1.517.336 liradır. Görüldüğü üzere Barolar Birliğinin ruhsatnamelerden elde ettiği gelir oldukça yüksek. Avukat sayısının her geçen gün arttığı ve ruhsatname bedelinin daha fazla olduğu günümüzde Barolar Birliğinin kârının bu rakamlardan daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Temennim Barolar Birliğinin bu ücreti tamamen kaldırması veya daha makul bir seviyeye indirmesidir.

Not: Yazıyla ilgili hukuksal veya dilsel görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz, Teşekkürler.

Av. Enez ORTACALAR 
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A.Y 1 yıl önce

Malesef bütün kurumlar her durumu fırsata çevirme peşindeler. En güvendiğiniz veya sözde sizi savunduğunu idda eden TBB de aynı hatanın içinde. Yazınız son derece faydalı olmuş. İdarecilerin dikkate alacakları ümidi ile size teşekkürler ederiz

Avatar
Stajyer avukat 1 yıl önce

Yazınızın her cümlesine katılıyorum. Size tüm stajyer avukat meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum Enez bey. Bende Eskişehir'de ruhsat başvurusu yapacak bir stajyer avukatım. Staja başlarken dahi alınan 750 TL'yi ne zorluklarla ödüyoruz. Hiçbir ücret hakkımız olmadan çalıştırılıyoruz. Şimdi de staj bitiyor ve Eskişehir Barosu ile TBB toplamda 2.600TL para talep ediyor. Mesleğe başladığımızda dahi aylık 2.000 TL gibi komik rakamlara çalıştırılacağız üstat avukatlar tarafından. Ama Baronun ve Birliğin bizden istediği rakam 2.600TL! Komik gerçekten. Birde hep avukatlar ailedir baroda herkes birbirine sahip çıkar edebiyatı yapılıyor ama meslektaşlarımız mesleğin başında bizlere bu kadar köstek olurken ne kadar inandırıcı siz düşünün...

Avatar
F.A. 1 yıl önce

Yazıyı yazanın eline sağlık çok güzel. Geçen hafta ruhsata başvurdum, 2150 TL'ye mâl oldu. Ruhsat bedelinden çok daha ruhsatı almadan başvuru esnasında alinan "aidat, duhuliye ve sair giderler" başlığı altında ödediğim 600 küsür lira dokundu.

Avatar
Hasan Topakkaya 10 ay önce

Yeğenimdende 2500 lira talep edilmiş bu rakam doğrumu alınıyor mu birde gün içinde gece saat 12 ye kadar yatırılmazsa iptal olacakmış