banner647

10 Şubat 2022

Bir Hukuk Fakültesi Öğrencisinin Gözünden Hukuk Eğitimi

Birinci husus mezun olan herkesin elde edeceği bir durumdur. Ama ikinci husus, yani insan olmanın, insanca yaşamanın, insanlığa insanca bakmanın künhüne ancak bazı kişiler varabiliyor. Hukuk bilim olmadan evvelde vardı. Hukuku hukuk yapan kurallar, kanunlar, yönetmelikler değildir. Hukuku hukuk yapan insandır. İnsanın olmadığı yerde hukukun olması hiçbir anlam ifade etmez. İnsan var ise hukuk vardır. Yani hukuk denildiğinde akla ilk gelmesi gereken insandır. Ve insanlıktır. İnsanlar arasında soyut olarak bulunan bütün yüce duygu ve düşüncelerin temel direği hukuktur. Erdemli olmak, adaletli olmak, merhametli olmak, saygıdeğer olmak vs. Hepsi hukukun insanoğlunda tek tek inşa ettiği yüce ve temiz karakterlerdir. İnsan doğduğunda beşer olarak isimlendirilir. Beşer olmak, hukuksuzluğun ya da hukuk bilmezliğin diğer bir tanımıdır. Bir kimse ne kadar yaş alırsa alsın, eğer hukuk çerçevesinde hareket etmiyorsa o hale beşerdir. Hak dairesinde gelişimini tamamlayamamıştır. 

Hukuk, “hak” kelimesinin çoğuludur diye tanımlanır, her hukuk fakültesinin 1. sınıflarında. Bir kişiye ait birden çok hakkın  toplamına hukuk adı veriliyor. Tanım üzerine düşündüğümüz zaman, “hukuk” kelimesi biraz daha açıklığa kavuşuyor. Yani şöyle ki; bireye ait haklar çeşit çeşittir. Her bireyin de çeşit çeşit hakkı vardır. Bu hakların kullanılmasından tut da sınırlandırılmasına kadar yapılan tüm eylemler “ hukuk dairesini” oluşturur. 

“Hak” kelimesi, hukuk kelimesinin kökeni olduğunu beyan ettik yukarıda. O halde iyice derine indiğimiz zaman, kelimenin künhüne varmış olacağız. 

Hak; Farsça “toprak, toprağa ait, toprakla ilgili” ,bazende insanı anlatmak için kullanılır. Bu kullanım, insanın geldiği yeri unutmaması içindir. İnsana, hakî denildiği de olmuştur. Yani topraktan olan demek. 

İlk paragrafta yazdığımız cümlelerin sağlaması yukarıdaki paragraftır. “Hukuk”, hak kelimesinin çoğuludur. Hak ise toprak, topraktan olan demektir. Yani hukuk insandır. İnsan ise hukuktur. Hukuksuz insan olsa da, insansız hukuk olmaz. (Adaletsiz insan olsa da, insansız adalet olmaz.) Hukukun temeli insandır. Hukukun felsefik ve sosyolojik olarak ele alması gereken husus işte burasıdır. 

Temel soru şu olmalıdır. İnsan mı hukuku yaratır, hukuk mu insanı? Bu sorunun cevabı hukuk kelimesinin tanımında gizlidir. Ve kanaatimce insan hukuku meydana getirir. Çünkü, eğer diyorsak ki hak olmadan hukuk olmaz, işte o zaman insan olmadan hukuk olmaz savını kabul etmiş oluyoruz. Çünkü hak; Farsçada insan demektir. Ve her insan(iyisiyle, kötüsüyle) , hukuk dairesinin bir taşı haline geliyor. İnsanlar içinden bir tanesine bile hukuk dairesi dışında bir müdahale yapıldığında, o hukuk dairesini yıkılıyor. Tek bir taşın haksız olarak yerinden oynatılması, bütün hukuk dairesinin yıkılması anlamına geliyor. Hukuksuzluk, kime karşı işlenirse işlensin, hukuk sahibi herkes ona karşı olmalıdır. Çünkü bir taşın eksikliği sadece o taşı değil, tüm daireyi etkiliyor. Hukuksuz yaşamaya alışmak, hakka riayeti göz ardı etmek sadece bize değil, tüm insanlığa zarar verecek hususlardır. Çünkü insanlığı birbirine bağlayan harç hukuktur. Hukuk hepimizin harçıdır. Yeri ve zamanı geldiğinde hepimize lazım olacak bir harçtır. 

Sefa GÜL

Hukuk Fakültesi Öğrencisi

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.