banner664

20 Mayıs 2022

İŞ KANUNU MADDE 6 ÇERÇEVESİNDE İŞYERİ DEVRİ

I. GİRİŞ

İşyeri devri halinde iş sözleşmelerinin akıbetinin ne olacağı, işçinin işyeri devrinden ötürü iş akdini feshetme olanağının olup olmadığı hususları sıklıkla tartışılmaktadır. Bu ve buna benzer tartışmaların kaynağı genellikle internet üzerinden ulaşılan ve kaynağı doğrulanamayan bilgi paylaşımlarıdır. Biz bu çalışmamızda Yargıtay kararları ışığında, işyeri devrinin sonuçlarının neler olduğunu, işyeri devrinin hangi davalara konu olduğunu ve devir halinde iş sözleşmesinin akıbetinin ne olacağını açıklayacağız.

II. GENEL İTİBARİYLE İŞYERİ DEVRİ

İşyeri devri, esas itibariyle 4857 Sayılı İş Kanunun 6. Maddesinde düzenlenmiştir. Kanundaki ilgili düzenlemeye göre; işyeri veya işyerinin bir bölümü devrolduğunda devir tarihi itibariyle mevcut olan iş sözleşmeleri de bütün hak ve borçları ile devralan işverene geçmektedir. Dolayısıyla devirden önce veya en geç devir tarihinde devrolan işyerinde / bölümde çalışan işçilerin iş sözleşmelerinin devam edeceği belirtilmiştir.

Devralan işveren, mevcut iş sözleşmelerini sona erdirmek isterse ancak işçinin hak ve alacaklarını ödemek suretiyle yasaya uygun şekilde fesih işlemi yapabilir. İşçinin iş sözleşmesi sona ererken hizmet süresi (kıdem süresi) devreden işverenin yanında işe başladığı süreye göre belirlenmektedir. Nitekim kanuni düzenlemeye göre; devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür.

Yine devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işverenin birlikte sorumlu olacağı ancak devreden işverenin bu sorumluluğunun iki yıl ile sınırlı olduğu düzenlenmiştir.

III. DEVİR HALİNDE, İŞÇİNİN İŞ AKDİNİ FESHETME HAKKI

4857 Sayılı İş Kanunun 6. Maddesinin devamında, işyerinin devredilmesi halinde bu devir halinin, işçilerin iş akdinin feshedilmesinde yahut işçinin fesih talebinde nasıl bir sonucu olacağı da hükme bağlanmıştır. Düzenleme içeriğine göre; işyerini / bölümü devreden veya devralan işveren, söz konusu yerde çalışan işçilerin sözleşmelerini sırf işyerinin veya bir bölümünün devrine dayanarak feshedemeyecektir. Bu düzenlemeye rağmen işçinin iş akdinin feshi halinde, sırf işyeri devri sebebiyle fesih yapıldığı ispat olunursa işçi feshe bağlı alacaklarına hak kazanacaktır.

İşbu kanun hükmünün aynı fıkrasında, işçilerin de işyeri devrini gerekçe göstererek iş akdini feshetmesi halinde bu feshin haklı sebep teşkil etmeyeceği düzenlenmiştir. Elbette devreden veya devralan işverenin ekonomik ve teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı sebeplerden derhal fesih hakları kanunda saklı tutulmuştur.

Sonuç itibariyle; kanun koyucu hem işveren hem de işçinin yalnızca işyeri devrini gerekçe göstererek iş akdini feshetmesine olanak tanımamış olup fesih yapıldığı takdirse ise bu feshin haksız fesih olacağını açık bir düzenlemeye kavuşturmuştur. Bu sebeple, iş sözleşmelerinin feshinde işçilerin bu hususa dikkat etmesi gerektiğinden iş akdini feshetme talebinde bulunan işçinin hukuki destek almasında yarar vardır.

Av. Esma İBA ÇAPLIK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.