banner613
banner590

07 Mayıs 2021

KRİPTO VARLIKLARA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER

1- KRİPTO VARLIĞIN TANIMI

16.04.2021 tarihli 31456 Sayılı Resmi Gazete’de “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yayınlanması ile birlikte; kripto varlık tanımlaması da ilk defa hukuki düzeyde yapılmıştır. Yönetmeliğin 3. maddesinde yapılan tanımlamaya göre kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade etmektedir.

2- ÖDEMELERDE KRİPTO VARLIKLARIN KULLANILMAMASI YASAĞI

30.04.2021 tarihi itibarıyla kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak olup, ödemelerde kullanılmasına yönelik hizmet sağlanamayacaktır. Aynı zamanda ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacak, bununla birlikte ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecektir.

Yukarıda açıklamış olduğumuz yasakların kapsamı Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliğin 3. ve 4. maddelerinde hüküm altına alınmıştır;

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

(2) Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

(3) Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Bu doğrultuda yönetmelik kapsamında elektronik para kuruluşları yer almakta olup kripto para borsaları kapsam dışında bırakılmıştır. Bununla birlikte, ödeme hizmeti sağlayıcısı niteliğini taşıyan bankalar yönünden ise yalnızca, kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı şekilde iş modeli geliştirilemeyeceği ve bu tür iş modellerine ilişkin hizmet sunulamayacağı düzenlenmiştir.

3- KRİPTO VARLIK HİZMET SAĞLAYICILARI MASAK DÜZENLEMELERİ KAPSAMINDA “YÜKÜMLÜ” OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR.

1 Mayıs 2021 tarihli 31471 sayılı Resmî Gazete’de “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanması ile birlikte Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin suç gelirlerinin önlenmesi ve terörün finansmanının önlenmesi için sorumlu kuruluşların tanımlandığı 4. maddesine “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” eklenerek, yönetmelik kapsamına dahil edilmiş ve MASAK düzenlemeleri kapsamında yükümlü olarak kabul edilmiştir.

MADDE 1- 10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (ü) ve (v) bentleri eklenmiştir.

“(ü) Kripto varlık hizmet sağlayıcılar.

(v) Tasarruf finansman şirketleri.”

Bu kapsamda kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve bunların şube, acente, temsilci ve ticari vekilleri ile benzeri bağlı birimleri MASAK denetimine tabii hale getirilmiş olup, gerektiği durumlarda MASAK tarafından kripto varlık borsalarında bulunan hesaplara bloke konulması ve hesap kayıtlarına ilişkin veri talep edilebilmesi gibi hususlar yasal hale getirilmiştir.

4- KRİPTO VARLIK HİZMET SAĞLAYICILARIN TANIMI

Yayınlanan yönetmelikte kripto varlık hizmet sağlayıcılarına ilişkin herhangi bir tanıma yer verilmemiştir. Ancak Türkiye’nin de üyeleri arasında bulunduğu Mali Eylem Görev Gücü olarak da ifade edilen “Financial Action Task Force” (FATF) rehberlerinde yer alan “Virtual Asset Service Providers” (VASP) kavramı ile kripto varlık hizmet sağlayıcısı kavramının uyumlu olduğu görülmektedir. FATF rehberlerinde VASP; gerçek kişi ve tüzel kişiler adına ilgili dokümanlarda sayılmış birtakım finansal aktivitelerden bir veya birkaçını gerçekleştiren, FATF Tavsiyeleri veya başka bir dokümanla düzenlenmeyen, gerçek veya tüzel kişi işletme olarak tanımlanmaktadır.

Bu kapsamda bir işletmenin VASP olarak kabul edilebilmesi için;

1. Sanal varlıklar ve itibari para birimleri arasında değişim sağlama,

2. Bir veya birden fazla sanal varlık arasında değişim sağlama,

3. Sanal varlıkların transferine imkân sağlama,

4. Sanal varlıkların güvenli bir biçimde korunması ve yönetimini ve sanal varlıkları kontrol etmeye yarayan araçları sağlama,

5. Bir sanal varlığın alım-satımına ilişkin finansal hizmet sağlama gibi finansal aktivitelerden bir veya birkaçını gerçekleştirme

Hususlarını gerçekleştirmesi aranmaktadır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; yapılmış olan bu tanımlamaya yer vermemizin amacı yalnızca yorumlama olup, yapılmış ve yapılacak olan muhtemel düzenlemelerde de bu tanımdan yola çıkarak hareket etmek gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Stj. Av. Gizem Gülcan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.