03 Ekim 2022

ÖLÜM CEZASININ TARİHSEL ÖRNEKLERİ İLE İSTATİKSEL ANALİZİ

I. TARİHSEL AÇIDAN İDAM CEZASI ÖRNEKLERİ

1. Diri Diri Yakma: Bu yöntem suçlunun aşırı bir sıcağa maruz kalarak yanması suretiyle infaz edilmesidir. Bu ölüm cezası genellikle vatana ihanet, sapkınlık ve büyücülük gibi işlenen suçlarda uygulanmıştır.

2. Haşlama: Bu yöntem suçlunun aşırı kaynar yağ veya suyun yer aldığı kazana biranda atılarak infaz edilmesidir. Bazı durumlarda da soğuk olan yağ veya suyun olduğu kazana atılırlar ve yavaş yavaş ısıtılarak ölürler.

3. Tekere Sarma: Bu yöntem suçlunun büyük bir tekerleğe bağlanıp, kolları ve bacakları kırılması suretiyle infaz edilmesidir. Robin Hood’un bu şeklide infaz edildiği iddia edilir.

4. Çarmıha Germe: Bu yöntem suçlunun bir çarmıha veya bazen bir ağaca iple bağlanması şeklinde ölmeye terk edilmesi suretiyle infaz edilmesidir. Buradaki amaç ölümün yavaş ve acı verici şekilde gerçekleşmesidir.

5. Topla Patlama: Bu yöntem suçluların sırtlarının savaş topunun önüne getirilerek ateşle patlaması sonucu infaz edilmesidir. Bu yöntem özellikle 20. Yüzyılın başlarında Hint Okyanusu bölgesindeki sömürgeciler tarafından uygulanmıştır.

6. Hayvanlara Yedirme: Bu yöntem günlerce aç bırakılan vahşi hayvanların bir arenanın ortasına suçluya beraber yalnız bırakılması suretiyle infaz edilmesidir. Hatta izleyiciler açısından daha farklı olması için suçluya silah bile verilmiştir.  Özellikle Roma döneminde uygulanan yöntem ilk olarak Romalı askerler için kullanılsa da zamanla köleler ve devlete itaat etmeyenle için uygulanmıştır.

7. Külle Boğma: Bu yöntem eski çağlarda Perslerce ve ardından Avrupalılar tarafından keşfedilmeden önce ABD’liler tarafından devlete karşı işlenen suçlarda gerçekleştirilen bir infaz biçimidir. Bu yöntemde suçlu kül dolu bir odaya bırakılarak, odadaki fanların çalıştırılarak, küllerin havaya saçılması suretiyle boğularak infaz edilmesidir.

8. Deri Yüzme: Bu yöntem suçlunun derisinin yüzülmesi suretiyle infaz edilmesidir. Şair Nesiminin bu şekilde infaz edildiği iddia edilir.

9. Diri Diri Gömme: Bu yöntem suçlunun kapalı bir kutu içinde gömülmesi suretiyle infaz edilmesidir. Bu yöntem en eski idam cezası usullerinden biridir.

II. YAKIN TARİHLERDE GERÇEKLEŞEN İDAM CEZASI ÖRNEKLERİ

GEORGE JUNIUS STINNEY JR.

George Stinney ABD’de idam edilen en genç afro-amerikan bir çocuktur. George Stinney, 23 Mart 1944 yılında 2 beyaz küçük kızın ölümünden suçlu bulundu. Bir tanığın ifadesine göre 2 beyaz küçük kız ile en son George Stinney konuşmuştu, bu ifade üzerine polisler George Stinney’in evine gitti. Polisler George Stinney ile abisi Jonny’i 2 beyaz kızı öldürme şüphesi ile tutukladılar ancak daha sonra abisi Jonny polisler tarafından serbest bırakıldı. George ve abisi Jonny sorgulanırken yanlarında ailesi ve avukatı yoktu. Polisler tarafından yapılan açıklamaya göre, George Stinney suçu işlediğini itiraf etmiş ve cinayette kullandığı silahın yerini söylemişti fakat George Stinney tarafından imzalanmış bir itiraf beyanının söz konusu olmadığı biliniyor.

Yargılama aşamasında Stinney’e bir beyaz avukat atanmıştı ancak o zamanlar ABD’de ırkçılık son derece yaygındı ve dolayısıyla avukat yeterli bir savunmada bulunmadı yani 2 saat süren yargılama boyunca hiçbir tanığı kürsüye çağırmadı veya hiçbir kanıt ortaya koymadı. Jüri 10 dakikalık bir konuşmanın ardından George Stinney için aynı gün idam edilmesi için karar verdiler. Vücuda 2 kez elektrik verilerek George Stinney idam edildi.

2004 yılında bu bölgede yetişen bir gazeteci olan George Frierson, bu olayla ilgili bir yazı okuduktan sonra davayı araştırma için girişimlere başladı. 17 Aralık 2014’te yargıç Carmen T. Mullen, George Stinney’in adil bir şekilde yargılanmadığı, bu hükmün zalimce olduğunu ve sanığın haklarının ihlal edildiğini dile getirerek mahkumiyeti bozdu.

TIMOTHY JOHN EVANS

Evans 1950 yılında karısını ve bebeğini öldürmekle suçlu bulundu. Duruşma sırasında Evans, savcılığın baş tanığın alt komşusu olan John Christie olduğunu iddia etti. Evans 9 Mart 1950 yılında idam edildi. Evans’ın idam edilmesinden 3 yıl sonra, Christie’nin aslında bir seri katil olduğu ve kendi karısı da dahil olmak üzere birkaç kadını öldürdüğü ortaya çıktı. Christie idam edilmeyi beklerken, John Evans’ın karısını ve bebeğini de öldürdüğünü itiraf etti.

COLIN CAMPBELL ROSS


 

Küçük bir kız kasabaya et almak için gitti ancak Gun Alley’de küçük kız ölü bulundur. Polisler bu küçük kızın ölümünden bar sahibi olan Colin Campbell Ross’u sorumlu tuttu. Yapılan yargılama sonucundan Ross idam cezasına çaptırıldı ve idam edildi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte DNA yöntemleri sonucunda Ross’un suçsuz olduğu ortaya çıktı.

III. İSTATİKSEL AÇIDAN İDAM CEZASININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Dünya üzerinde idam cezasını hala uygulayan 39 ülke söz konusudur. Bu ülkelerin ağırlığı Afrika, Orta Doğu ve Asya bölgesinde yer almaktadır ama ABD’de bazı eyaletlerde halen idam cezası yürürlüktedir.

Uluslararası Af Örgütü idam cezasının 1989 yılından bu yana en yüksek seviyelere 2015 yılında çıktığını ifade ediyor.

ABD’de bazı eyaletlerde idam cezası bulunurken; bazı eyaletlerde ise bulunmuyor. Böyle bir farkın olması üzerine eyaletler arasında idam cezasının varlığının veya yokluğunun suçun işlenmesi üzerindeki etkisi bakımından istatiksel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koymuştur.

Bu araştırmaya göre idam cezası olmayan eyaletlerdeki cinayet oranları, ölüm cezası olan eyaletlere göre daha düşük seviyededir.

1999 yılında idam cezası uygulayan eyaletlerde cinayet oranı 5,5 iken; idam cezası olmayan eyaletlerde ise 3,6’dır.

Ragıp YAĞAR
Hukuk Fakültesi Öğrencisi


 

Kaynakçalar:

https://arkeofili.com/antik-caglarda-uygulanan-15-vahsi-idam-yontemi/

https://listelist.com/george-stinney-idam/

https://en.wikipedia.org/wiki/Timothy_Evans

https://en.wikipedia.org/wiki/Colin_Campbell_Ross

https://deathpenaltyinfo.org/facts-and-research/murder-rates/murder-rate-of-death-penalty-states-compared-to-non-death-penalty-states

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38029311

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vay be 2 ay önce

Korku filmi gibi.