banner613
banner590

03 Mart 2021

VUK 359. MADDESİNDE YAPILMASI BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER

Yapılacak düzenleme ile, nasıl bir cezalandırma yoluna gidileceği, ne tür yeniliklerin getirileceği, bu düzenlemeden kimlerin faydalanabileceği ve cezası kesinleşen hükümlülerin, kovuşturma aşamasında bulunan sanıkların ve soruşturma aşamasında bulunan şüphelilerin durumları ile ilgili hususları bu yazımızda kaleme alacağız.

Uygulanan ceza tatbikinin hatalı uygulandığını ve mağduriyetlere neden olduğunu önceki makalelerimizde detaylı bir şekilde açıklamıştık. Her ne kadar Vergi Usul Kanunu'nda her bir vergi yılının ayrı bir suç oluşturacağına ilişkin bir düzenleme bulunmamakta ise de, bilindiği üzere mahkemelerce yerleşik içtihatlar dikkate alınarak her bir takvim yılı ayrı suç kabul edilmekte ve her yıl için ayrı ceza verilmektedir. Fatura düzenlenen/kullanılan her yıl için ayrı ayrı ceza verildiği gibi ayrıca her yıl için ayrı ayrı zincirleme suç hükümleri de uygulanmaktadır. Bu anlayış ve uygulama TCK m.43/1 maddesinde belirtilen zincirleme suç kavramının ruhuna aykırılık teşkil etmektedir. Daha önceki makalelerimizde bu hususu gerekçeleri ile açıklamıştık. Bu yazımızda bu konuya değinmeyeceğiz. 

Türk Ceza Kanunu'nun 43/1 maddesinde, ''Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır.'' şeklinde zincirleme kavramı açıklığa kavuşturulmuştur. Sahte fatura düzenleme/kullanma suçunda da fail, değişik zamanlarda hazineye karşı tek bir suç işlemektedir. Bu sebeple, doğaldır ki fail hakkında TCK m.43/1’de öngörülen “zincirleme suç” hükmünün tatbiki gerekecektir.

Konuyu bir örnek ile açıklığa kavuşturmakta fayda bulunmaktadır. 2010 yılında 10 adet, 2011 yılında 10 adet , 2012 yılında 10 adet, 2013 yılında 10 adet (4 yıl) defaatle sahte fatura düzenleyen/kullanan fail, her yıl için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası almaktadır. Düzenlenen/kullanılan her yıl için 3 yıl hapis cezası alan sanık için ayrıca her yıl için ayrı ayrı zincirleme suç hükümleri uygulanmaktadır. Ceza miktarı dörtte bir oranında arttırılarak toplamda sanık hakkında 4 kez 3 yıl 9 ay olmak üzere (15 yıl) hapis cezası verilmektedir.

Yapılması beklenen düzenleme ile;  2010, 2011, 2012, 2013 yıllarında (4 yıl) defaatle sahte fatura düzenleyen/kullanan kişi, hakkında tek bir ceza verilecek ve bu ceza miktarı, kullanılan faturaların sıklığı ve sağladığı menfaati düşünülerek dörtte bir oranından dörtte üç oranına kadar arttırılacaktır.

Yani şu anda uygulanmakta olan ceza tatbiki ile fail, sahte fatura düzenlenen/kullanılan 4 yıl nedeniyle 15 yıl ceza alabilmekte iken, yapılacak düzenleme ile fail hakkında 3 yıl 9 ay hapis cezası verilecektir.

Yapılması beklenen düzenleme ile ayrıca, etkin pişmanlık hükümleri de getirilecektir. Bilindiği üzere, hazine zararı bulunmamasına rağmen veya yeni çıkan vergi aflarından faydalanılarak hazine zararının giderilmesine rağmen bu husus ceza davasına konu olmamaktadır. Fakat bu hususa da bir düzenleme getirilecek ve etkin pişmanlık hükümlerinin vergi suçları için de uygulanması sağlanacaktır. Dolayısıyla, hazine zararını tazmin eden sanık hakkında cezada indirim uygulanacaktır. Yapılacak indirim oranı  ise kanun maddesinde düzenlenecektir. Oranın, en üst sınırı da düzenlemede açıkça belirtilecektir. Belirlenen bu üst sınırı aşmamak kaydıyla cezada indirim yapılacaktır.

SİZLERDEN GELEN SORULAR;

SORU 1 : Ceza davam kesinleşti ve hapis cezası verildi. Kanundan faydalanabilecek miyim?

Evet. Lehe gelişen durumdan faydalanabileceksiniz.

SORU 2 : Sahte fatura düzenleyenler için de bu düzenleme geçerli olacak mı ? Yoksa yalnızca sahte fatura kullananlar için mi geçerli olacak?

Yapılacak olan düzenlemeden her iki suç tipi de faydalanabilecek.

SORU 3 : Hazine zararı bulunmuyor, ben hangisinden faydalanacağım?

Yasalaşacak her lehe düzenlemeden faydalanabileceksiniz. Hazine zararı bulunmuyor ise etkin pişmanlık hükümleri ile ceza miktarında indirim yapılacaktır.

SORU 4 : Hakkımda iki farklı dava devam ediyor, ikisinde de yapılacak düzenlemeden faydalanabilecek miyim?

Yasalaşacak düzenleme neticesinde, her davanız için bu düzenleme geçerli olacaktır. Fakat, farklı davaların aynı mahkemede birleştirilerek tek bir cezaya konu olması ile ilgili sorularınızı, avukatlarınıza yöneltmenizi öneririz.        

Av. Murat TEMEL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sedat 8 ay önce

Sahte fatura düzenleyip kullanan tek bir cezamı alacak yoksa ayrı ayrı cezamı alacak

Avatar
Mithat 8 ay önce

Sahte fatura düzenleyip kullanan tek bir cezamı alacak

Avatar
Af af af af 8 ay önce

GENEL AF LÂZIM VATANDAS GENEL AF BEKLIYOR

Avatar
Mümtaz 8 ay önce

Peki kesinleşmiş dosyalar da süreç nasıl işleyecek? Yeniden yargılamamı yapılcak? Şuan cezaevinde olanlar düzenleme yasalaştığında hemen bırakılacak mı?

Avatar
Sedat 7 ay önce

Bu yargı reformu kesin mi yoksa söylentimi yasa şuan itibari ile geçeelimi

Avatar
Ali Göven 6 ay önce

Sigortalı çalıştığım iş yerinde şirket-i üzerime yaptılar 2 sene her yıl icin 45 45 toplamda 90 ay ceza aldım 2 mahkemem haken bu nu yapan şahıslar belli şahit çok gerçek oayrin onlar olduğuna dair bana nasıl faydası olurmu ceza indiki hariç

Avatar
Muray 5 ay önce

Vergi cezaları tek suç olarak verilmeli her yıl ayrı ceza verilince kişi bin hayatı bitiyor ve ayleler yıkılıyor sayın cumhurbaşkanım başkanım saygılarımla

Avatar
Metim 5 ay önce

Bazı kişiler madur insanlara inanıp temiz sicili olan kişiler kandırıp maaş vericek diye üstüne firma kürüyor ve kurduğu kişiyi de kandırıp kişinin üstüne tüm vergi ve SSK borçlarını borakıp gidiyor ve madur kişi ceza evlerinde çile çekiyor tek suç olsun katılmaktak inşAllah dayın Cumhurbaşkanı başkanım duyun sesimizin saygışarıöla