banner590

23 Ağustos 2020

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Nedir?
banner580

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine ilişkin ilanların hazırlandığını belirterek, “Niyetimiz ekim ayı içerisinde bu yarışmaları yapmak. Mini YEKA’lar 10 ila 50 megavat arasında değişen kapasitelerde olacak ve toplam 1000 megavat için yapılacak. Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar kendi şehirlerinde güneş potansiyelini değerlendirmiş olacak” dedi.

2020 YEKA İHALESİ

Mini YEKA, Yenilenebilir Enerji Kaynak alanları yönetmeliğine göre 36 adet ilde her biri 10-15-20 MW GES bağlantı izni verilecek şekilde ihaleler yapılacaktır.

İhaleler Ekim 2020’de yapılacaktır.

İhale esnasında “Açık Eksiltme” usulü verilecek tekliflerden en düşük son 3 Teklifin geçici teminatları alı konacaktır. En düşük teklif veren ve ihaleyi alan firma gerekli yükümlülükleri sağlamazsa sırasıyla diğer 2 firmaya ihale verilecektir.

İhaleyi alan firma teminat mektubunu sunarak 45 gün içerisinde arazisini bulacaktır.

İHALE DETAYLARI

1- Türkiye’nin çeşitli illerinde 10 ile 50 MW arasında kapasiteler verilerek toplamda 1000 MW’lık kapasite dağıtılacaktır.

2- Her bir yarışma 10-15-20 MW olacak şekilde 74 adet yarışma yapılacaktır.

3- Her bir yarışma için 1 yıl süreli 10 MW için 3.500.000 Türk Lirası,15 MW için 5.250.000 Türk Lirası,20 MW için 7.000.000 Türk Lirası teminat verilecektir.

Firmanın yarışmayı kazanması durumunda ise 10 yıl süreli 10 MW için 7.000.000 Türk Lirası teminat verilecektir.

4- Yarışma kilovatsaat başına elektrik enerjisi alım tavan fiyatı üzerinden açık eksiltme usulüne göre yapılacaktır. En düşük ve son teklife ulaşan firma ihaleyi kazanacaktır.

5- Projenin ön lisans süresi 22 aydır.

6- Devletin alım garantisi açık eksiltme teklifinde ki rakam için 15 yıldır. Projenin lisans süresi ise 30 yıldır.

7- İhale taban fiyatı 30 kuruş olarak başlayacaktır.

8- Sistem kullanım bedeli Devletin Lisanslı santraller için belirlediği rakamdır.

9- İnşaat yapım süresi 22 aydır.

TEKNOLOJİ TÜRÜ

Santrallerde kullanılacak güneş modülleri kristal, ince film, çok katmanlı veya çift yüzlü teknolojilerinden biri veya birkaçını içerecektir.

Aksam yerlilik oranı güneş modülü için en az %70, inverter için %51, taşıyıcı yapı için %51 ve doğru akım güneş kablosu için %51 olacaktır.

Güneş modülü verim değeri en az %18 olacaktır.

YARIŞMA KOŞULLARI

Söz konusu ihalelere sadece Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim veya limited şirket şeklinde kurulmuş tüzel kişiler başvurabilecektir.

Başvuru tarihleri 19-23 Ekim'de değişen her bir yarışma için belirtilen tarih ve saatler arasında başvuru yapılacaktır.

Başvuruda iş deneyim şartı ve mali yeterlilik şartı aranmaz.

Her bir yarışmaya katılabilmek için satın alınması gereken şartnamenin bedeli 2 bin lira olacaktır.

YORUMLAR

Her geçen gün önemi artmakta olan Güneş Enerjisi Santralleri ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti’nin 1GW’lık kapasite vermesi çok önemlidir.

Son 5 yılda kurulum maliyeti %100 düşen güneş enerjisi santrallerinin yine son 5 yılda %120 den fazla artan elektrik fiyatlarına oranına bakıldığında çok kârlı bir yatırım olduğu açıktır

Devletin 30 yıl lisans ve 15 yıl alım garantisi vermesi yatırımın garantide olması bakımından çok önemlidir.

Türkiye’nin son 5 yılda ulaşılan 5890 MW’lık güneş enerjisi santralleri tecrübesi çok önemlidir.

Bu 5 yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kurulan tüm santrallere vermiş olduğu taahhütleri yerine getirmiştir.

10 MW’lık santralin aynı arazide olmasından dolayı verimin yüksek olacağı, kurulum maliyetinin birim başına düşeceği ve işletme bakım giderlerinin düşük olacağı öngörülmektedir.

10 MW’lık santralin kurulum maliyeti 5.500.000 USD ve santral kurulumu öncesi maliyetlerin 1.000.000 USD olacağı öngörülmektedir

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte 30 yıllık bu kapasiteyi almak beklenen kârında üzerinde gelir elde ettirecektir.

Şu anda Avrupa’da Devlet garantisi altında alım anlaşmalı olan tek lisanslı GES yarışmasıdır.

İhalede alım fiyatlarının bölgesine göre 20 ila 25 kuruş olarak sonuçlanacağını öngörülmektedir.

15 yıl alım garantisi sonrasında ki senaryo için düşünürsek 2019 yılı piyasa takas fiyatı 280,45 TL/MWh olarak gerçekleşmiştir. Yorumlayacak olursak piyasa alım fiyatı 15 yıllık devlet garantisi fiyatında üzerindedir.

Stajyer Avukat Yiğit Gürses

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Anzavur 3 ay önce

Faydalı yazı için teşekkürler