banner613
banner590

Mehdi Halıcı

Mehdi Halıcı

             10 Nisan 1927
yılında Konya’da doğan Dr. Mehdi Halıcı, Konya Lisesi’nden sonra gittiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1950 yılında mezun oldu.
 1958 yılında “Osmanlı Devleti Maliye Teşkilatı” konulu tezini vererek Hukuk doktoru oldu. Fransa’da öğrenciliği sürecinde Fransa devletinin Cezayir’e karşı yürüttüğü işgal savaşına karşı mücadele kervanına katıldı. 
 1958 yılı sonlarında Norveç’e giderek bu ülkede kooperatifçilik ihtisası yaptı.
 Dr. Mehdi Halıcı’nın yazı merakı ortaokul sıralarında başladı. İlk öyküsü Cemal Nadir’in İstanbul’da yayınlanan Arkadaş Dergisi’nde 25 Nisan 1941 de çıktı. Lise son sınıfında öğrenciyken Muammer Yüzbaşıoğlu ile birlikte Konya’da Babalık Sanat ve Kültür dergisi’ni yayınladı. 1951 yılında Lütfi Hodoğlu ile Bizim Şehir adlı haftalık gazeteyi çıkardı. 1987 yılında da Mehmet Köse ile Haftalık Görüş gazetesini yayınladı.
 Halıcı 1961- 64 yılları arasında Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. 1959 – 1980 yılları arasında Türk Dil Kurumu üyeliğinde bulundu. 1974 yılında tekrar Norveç’e gitti. Bu ülkede 1983 yılına kadar Antikçağ Anadolu Tarihi ve bununla ilgili arkeolojik veriler üzerinde Batı kökenli kaynakları oluşturdu. Paris ve Berlin üniversiteleri kitaplıklarındaki konuyla ilgili doktorluk ve doçentlik tezlerini topladı. 1983 yılında Konya’ya döndü. 1988 yılında İzmir’e yerleşti.
 Dr. Mehdi Halıcı, Ünlü Arkeolog Jeams Mellart’ın Konya’nın Çumra ilçesinde keşfettiği antikçağ Neolotik dönemiyle bağlantılı Çatalhöyük kazılarının yürütülebilmesi için, Paris’te Jean Vidal’ın kurduğu Bilim Komitesi’ne üye seçildi. 1962 yılında Millet Partisi, 1968’de de SDHP Konya il başkanlıklarında bulundu.
 Dr. Mehdi Halıcı Varlık, Türk Dili, İstanbul, Çağrı, Sesler (Üsküp Yogoslavya), Via Menn (Oslo-Norveç) Yaba ve Berfin Bahar gibi dergilerde yazı ve öyküleri yayınlandı. Ayrıca Özgür Bilim, Yeni İnsan, Sekretin, Roj, Tori, Berfin Bahar, Pir Sultan Abdal, Evrensel Kültür, Welat, Halay Satan, Yurtsever Emekçiler, Alevi Halk Gerçeği, Behrem, Nefes, Revşen dergilerinde; Cumhuriyet, Gündem, Yeni Meram ve Yeni Konya Gazetelerinde ve FLAŞ Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı.
 Dr. Mehdi Halıcı 1991-1997 yılları arasında başta Almanya olmak üzere Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Norveç ve İngiltere’de çeşitli tarihlerde üniversite salonlarında düzenlenen 47 konferans ve panele katıldı, bildiriler sundu. 1992 yılında Londra’da Avam Kamarası’nın kültür salonunda İşçi Partisi’ne mensup milletvekillerinin katıldığı toplantıda bir konuşma yaptı. Bu toplantıda Dünya Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Mandi Garnor kendisine eşlik etti.
 Dr. Mehdi Halıcı, yazarlığının yanı sıra resim ve şiir alanlarında da eserler verdi. Norveç’te yaşadığı yıllarda geçiminin bir bölümünü yağlıboya resimlerden sağladığını her zaman söylerdi.
 Bir çok eserinde özellikle 1988 yılında  İzmir’e  yerleşdikten sonra yazdığı yazı ve eserlerinde CEMŞİT BENDER adını kullandı.
 Evet bu değerli, çok yönlü Konya Bilgesi, Tarihçisi, Aydını, Dr. Mehdi Halıcı’nın ebedi olarak onu hatırlatacak tarih, roman, şiir, hikaye, araştırma-inceleme, öykü alanında basılmış 22 eseri ve binlerce makalesi bulunuyor..(KONYA HABER AJANSI)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.