banner697

06 Ağustos 2017

ADALET MEZUNLARI ADALET İSTİYOR!
ONUR ÖĞRENCİSİ

"2010 yılında çıktığım adalet yolunda 2012 yılında Açık Öğretim Fakültesini yüksek onur öğrencisi olarak bitirdim. 2013 yılında Açık Öğretim mezunu olarak icra müdürlüğü sınavında 6.000 küsur kişi içinden yüksek bir derece elde ettim" diyerek sözlerine başlayan Berat Taş. Şu an ki içinde bulundukları durumun muammada kaldığını anlattı.

'ADALET OKUDUNUZ DİYE...'

"Bizler Adalet Mülkün Temelidir Sözü ile bu yola çıkanlardanız Hukuk Fakültesi okuyamadık ama bir Hukuk Fakültesi bitiren bireyin 2 yıl gördüğü hukuk derslerini gördük. Bazen bizi küçümseyenler oluyor yok efendim 2 yıl Adalet okudunuz diye Hukukçu mu oluyorsunuz diyenler var. Fakat bir örnek vermek gerekirse 2 yıllık anestezi bölümü okuyan bireye canınızı emanet edebiliyorsunuz ki tıp okumak 6 yıldır. 2 yıl anestezi okuyan bireye insanın canı emanet edilirken bizi küçümsemeleri çok tuhaf değil mi?  Adalet Bölümünün tek artı tarafı olan icra Müdürlüğü sınavı ise bizim bölümümüzün olmazsa olmazı idi kaldı ki çoğu insan bu bölümü bu yüzden okudu."

'ARTIK SINAVA GİREMİYORUZ'

"2014 yılında son sınav yapıldı. 2015 yılında değişiklik ile Adalet Bakanlığımız tam ışıkları kapatmasa da hem içeriden hemde dışarıdan alım yapabileceğini yönetmeliğe bağladığında bir umutla bekledik. Fakat 2017 yılında son ilanda gördük ki Bakanlığımız alımları sadece içerden yani icra katiplerinden alınacağını duyurdu. Bizler bir umutla beklerken anladık ki herhangi bir dava açılmasın diye bakanlığımız dışarıdan alımları kesinlikle yapmayacağına dair bir şey yazmadı. Sanırım kazanılmış hak ve diğer nedenlerden dolayı bir çok yürütmenin durdurulması davası açılabilirdi. Belki de bu yüzden kesinlik kazandırmadı açık kapı bırakıldı. Şimdi ise bu sınava girmek için lise mezunları diğer bölüm mezunları ile aynı sınava girip sıralamayı girmeniz şayet kazanırsanız 1 yıl fiili görev yapmanız gerekecek."

'ÜZÜLÜYORUZ...'

"Sosyal medyada kurduğum sayfamda binlerce kişiye ulaştım bir çok insan yıllardır bu sınavı bekliyordu. İlanın çıkmasından sonra bir çok telefon aldım kimi gelecekten umudunu kestiğini kimi ne yapacağını bilmediğini kimi de ağlayarak çaresizliğini anlattı"

Sözlerine devam ederken mezun olarak ne düşündüğünü sorduk;

"Diplomanın artık bir etkisi kaldığını düşünmüyorum çünkü icra katibi zabıt katibi gardiyanlık mübaşirlik gibi sınavlara herkes girebiliyor.  Bırakın bölüm mezununu lise mezunu bile girebiliyor KPSS sınavına girmesi yeterli. Düşünün biz adalet mezunu olarak çocukken söylediğimiz o şarkıda adı geçen (Postacı) mesleğe bile giremiyoruz. Çünkü postacı olmak istiyorsanız PTT’nin şart koyduğu bölümleri okumak zorundasınız. Fakat söz konusu adliyeler olunca herkese bir açık kapı bırakılıyor."

'HUKUK OKUMAK İSTERDİM'

"Ülkemizde bazı sistemlerin değişmesi gerektiğini adalet okuyunca anladım. En önemli kavram olarak Adalet ile eşitlik çok karıştırılıyor. Bir koşu yarışı düşünün Eşitlik ilkesi gereği herkes aynı çizgide yarışa başlayacak, bu eşitlik ilkesinin gereğidir. Fakat 4 yarışmacının 3’ü yetişkin 1i çocuk olduğunu var sayalım. Yetişkin ile çocuk arasında ki adım farkı bir tutulabilir mi ? İşte bu arada ADALET İLKESİ devreye girmelidir. Hukuk okumayı çok isterdim inanıyorum ki adalet okuyup hukuk okuyacak ülkemize çok yararlı savcı, hakim, avukat olacak insanlar tanıdım umarım herkes bir gün hak ettiği yerlere gelir."

'ADALETE İNANCIMIZ TAM'

"Onca yazıya onca emeğe rağmen dışarıdan alımların olmaması içimizde kırgınlığa neden olsa da adalete olan inancımızda zerre eksilme olmadı. Er geç bir gün adalet tecilli edecektir. Bizler bu yola Adalet Mülkün Temelidir diyerek  yola çıkanlardanız. hukukihaber.net'e sesimize ses olduğu için teşekkür eder, buradan bütün yetkililere seslenerek 100.000 mezuna sahip çıkılmasını diler  bütün adalet mezunlarına en kalbi duygularımı sunarım.." (hukukihaber.net)

Adalet MYO Mezunları hakkındaki gelişmeleri bu guruptan takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/AdaletSesVer/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berat taş 5 yıl önce

2 yıl örgün ile aof arasında zerre fark yoktur olamaz. Bu kadar aoflulerden korkmayın ha bu arada 2013de aoflu olarak fark yiyenler oldu bunların içinde hukuk fakültesi okuyanda vardı. Ben kendime güveniyorum konu hukuksa açılsın alım görelim. 6 yıl önce gördüğüm matematik sorusunu dgs de soran zihniyet ile senin konuşmaların arasında fark yok olamaz da. Özel üniversite okuyup yurt dışında 1 sene okuyan yatay geçişle ülkede hukuku bitirenlere unutmadık iyi biliyorum. Buradan laf yapacağınıza tek tek açıklamalarda bulundum anlamak isteyen zaten anladı. Ama kimse benim hayallerini kurduğum mesleği aşağılayamaz emeğe saygınız olmalı. Dahada yorum yazmam yoruldum. .

Avatar
mete türker 5 yıl önce

Arkadaşım nedir bu hukuk okuyanların milletten çektiği. Sen açıktan 2 yıl ile örgün 2 yıl hukuk okumanın aynı şey olduğunu zannediyorsun dünyadan sistemden haberin yok. Ama işte dışardan her bakan kıskanıyor kardeşim. Okuyamayanlarda hep bir küçümseme hep bir taş atma. Arkadaşım sıkıyorsa girin LYS' ye. Çalışın kazanın. Kimse tutmuyor sizi.
DGS denen saçmalıkla zaten haksız bir şekilde hukuka geçmeyi biliyorsunuz. Bundan hiç bahsetmezsiniz. Millet yıllarını veriyor. Gençliğini heba ediyor LYS için sen beleşçi gibi hoop direk geç basit bir sınavla. Şükredeceğine şikayet ediyor. Bir de bunların ruh ikizleri var öğretmenler. Onlar da istiyor ki her mezun atansın. Ne güzel memleket ya

Misafir Avatar
berattaş 4 yıl önce @mete türker

mete türker yere göğe sığdırmadığın katiplerinden 842 kişi içinden 44 kişi sınavı kazanmış bumu icra katipleri ;)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Berat Taş 5 yıl önce

İcralarda öve öve çalışan memur olan yükselme ile göreve gelenleri saymadık o zaman demezler mi yazı işleri müdürü görevden yükselme ile olurken icra müdürleri neden önce dışardan alındı? Demek ki çok da ovucelecek icra katibi yokmuş. Lise mezununu katip yapıp memur maaşıyla okuyan sırf ders geçmek için geçenleri müdür yapacaksınız o zaman dışarıdakilere adalet okutmayin adaleti sadece adliye çalışanlarına okutun. Bir cümle kurarken mantıklı düşünmek gerekir

Avatar
Mehmet 5 yıl önce

Şahıs okuduğu 2 yılı hukuk fakültesinin 2 senesine denk zannediyor :) Birisi bu arkadaşa ciddi ciddi o geçirdiği 2 yılın ancak hukuk fakültesinin 2 ayı kadar kıymet taşıdığını anlatmalı. Bir hukukçu için icra müdürü olmak gurur duyulacak bir şey değildir, ancak şahıs buna odaklanmış durumda. Hukuk fakültesinin ardından icra müdürlüğü, ancak aç kalma riski olan birinin yöneleceği bir iş. Buradan da şahsın, hukuk fakültesinde ödenen bedellerden hiç haberdar olmadığı ortaya çıkıyor.

Yahu ayrıca her insan evladı memur olmak zorunda mı? Arkadaşım dışarıda çalışan, vergi ödeyen insanın ne günahı var? Olmayıverin memur yahu!

Avatar
Berat tas 5 yıl önce

Sıra sende sanırım Mehmet. . 4 yıllık hukuk fakültesini 2 yılını Bn denk değil ÖSYM denk sayıyor. Buradan hukuk okuyan ama icra müdürü olan bütün hukukçuları aç kalmakla suçlayan icrayi aşağılayan biri oldun. Bir ara gerçek gerçek adın soyadıyla yaz. Senin o 4 yıllık üniversitenin 2 ayı dediğinin 2 ayının üniversite ortamlarında geçtiğini çok iyi biliyoruz. İcra müdürü olmak bana göre gurur verici senin gururun ne için ne gerekli bak onu bilemem. Ha bu arada demek ki tüm icra müdürlüğü sınavına giren hukukçular aç kalmış . Oda güzel adaletin açlığını söylediğin iyi oldu. Sizin gibiler bitmiyor arkadaşım haklısın kimileri okumasın ülkeye tinercide lazım. .

Avatar
Berat tas 5 yıl önce

Hukuki habere teşekkür ederim. .

Avatar
Metin 5 yıl önce

İcralarda görev yapan icralarin tozunu yutan ve öve öve bitiremediginiz sizin gibi ADALET mezunu memurlar dururken siz dışardan sınava girip bu memurlara müdür olmak istiyorsunuz öylemi?

Avatar
Berat tas 5 yıl önce

Devlet bize gel icralarin tozunu yut dedi de biz mi yutmadik ? Sanırım adaleti memur olduktan sonra okudun ? Yada hiç okumadın. Fark etmiyor bu sonrada okuma bu zihniyet ile ilerleyemezsin. O zaman doktor olmak için önce hemşire olup hastane tozu yutmak savcı hakim olmak için ise önce katip olmak gerekecek .. saygılarımla