Adli Yıl açılışında Feyzioğlu ve Cirit'ten önemli mesajlar

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Adli Yıl Açılış töreninde konuştu. Feyzioğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Biz bugün bunun için buradayız, vatan sözkonusuyla gerisi teferruattır dediğimiz için. Vatandaşlarımızın yargıya ilişkin sorunları ve bizlerden beklentileri var. Avukatların yargıya ilişkin sorunları ve bizlerden beklentileri var. Bu sorun ve beklentiler birbirinden farksız değil. Çözümler de ortak. 

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde sorunların önemli kısmına çözüm vardır. TBB, hiçbir siyasi partinin mualifi değildir, destekçisi değildir. Yargı erkinin üç eşit kurucu unsurundan savunmayı temsil eder. Bizlere kendi ideolojilerine uygun roller biçmek isteyenleri bir kez daha düşünmeye davet etmek zorundayız. Biz tarafsızız. Cumhuriyetimizin tarafındayız. 

FEYZİOĞLU'NDAN KRİTİK BAŞLIKLAR

Bir, ülkemizin kanayan yarası, avukatların da hedefi olduğu toplumsal şiddette ve kadına, çocuğa yönelik şiddette hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Amacımız o ilk tokat eyleminden itibaren onun yanında olacak avukat olacak. Hiç kimse ve hiçbir kurum bu büyük sorunu çözmeye yetmeyecektir. Hep birlikte olmalıyız. 

İki, Hukuka giriş için bilgiyi ölçen zor bir sınav olmalıdır. 

Üç, yeni hukuk fakültesi açılması uygulamasına mevcutlar istediğimiz kaliteye ulaşana kadar son verilmeli.

Dört, hakim ve savcı yardımcılığı müessesi getirilmelidir. 

Beş, Hakim ve savcı adayları dahil olmak üzere kamuya personel alımlarında mülakata disiplin getirilmesini öneriyoruz. 

Altı, verilen hükümlerin yüzde 90'ı istinafta kesinleşiyor. Yargıtayımız içtihat mahkemesi olmak özelliğinden çıkmak üzere. 

Katalog suçlar kanundan çıkarılmalıdır.

Avukatlık hizmetinin büyük yükü KDV'dir, indirilmelidir. 

Kamuda çalışan avukatların özlük hakları düzeltilmelidir.

Stajyer avukatlara sigortalı çalışma getirilmelidir. 

Uyuşmazlıkları önleyecek koruyucu avukatlığı geliştirmeliyiz. 

Arabulucukukta işçinin yanında avukat olmadan, müzakereye katılmasını yanlış buluyoruz. Her işçiye baro tarafından avukat görevlendirilmesini istiyoruz.

"YARGIYA GÜVEN DUYULMASI SAĞLANMALI"

Yargı Reformu Strateji Belgesi doğru bir belgedir. Kalıcı çözümlere odaklanmıştır. Milli birlik ve beraberlik güvenilir bir yargı varsa mümkün olabilir. Bir anne ve baba ülkesinin yargısına güven duyarsa evlatlarının geleceğine güven duyar. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmasını sağlayacak en etkili teşvik güven veren bir adalet sistemini kurmamız olacaktır. Yargı Reformu Strateji Belgesi önemlidir, hayata geçirilmelidir, eksiklikleri de giderilmelidir. 

HSK'NIN YAPISI İÇİN ÖNERİ

HSK üyelerinin yarısını Meclisimiz 3/5 oyla belirlesin. Bu durumda uzlaşma kaçınılmaz olarak liyakat temelli olacaktır. Demokratik yapı tesis edilmiş olacaktır. Kalan üyelerin de Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle nitelikli oyla belirlenmesini istiyoruz. TBB'ye de üye sunma yetkisi talep ediyoruz. 

İstek olursa, çözüm bulunur. Kararlılık olursa sorunlar çözülür. 

YARGITAY BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Yargı Reformu Stratejisi'nde öngörülen 9 amacın gerçekleştirilmesi, adalet sistemimizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak" dedi.

Yargıtay Başkanı Cirit, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin önemine değinen Cirit, "Yargı Reformu Stratejisi'nde öngörülen 9 amacın gerçekleştirilmesi, adalet sistemimizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Cirit, "Yargının, yasama ve yürütme organı başta, tüm güç odakları karşısında bağımsız olması, hukuk devletinin değişmez ilkesidir" hatırlatmasında bulundu.

"Adli yıl açılışlarının halkın huzurunda, tüm tarafların katılımıyla şeffaf ve demokratik şekilde yapılması önemlidir" diyen Yargıtay Başkanı "Hakimlerin coğrafi teminatının olması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi açısından olumlu bir adımdır" dedi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.