27 Aralık 2021

Adliye girişinde avukatların üstleri ve eşyaları aranacak!

Ankara'daki adliyelere girişlerde avukatların üstlerinin ve eşyalarının aranmasına karar verildi. 

Bugünden itibaren uygulanmaya başlanan kararda Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça imzası taşıyor.

Karar, “Ankara Adalet Sarayı ve Ek Bina Girişlerinde Uygulanacak Güvenlik Tedbirlerine İlişkin Uyulması Gereken Esaslar” başlıklı yazıyla duyuruldu. 

Yazıda şunlar kaydedildi:

“Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarının girişlerinde uygulanacak güvenlik tedbirlerine ilişkin çalışma talimatı ve esasları yasal mevzuat kapsamında değerlendirilmiş olup aşağıda belirtilen uygulamaların tatbikine karar verilmiştir.

Bilindiği üzere Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği’nin ‘Hakimden önleme arama kararı alınması gerekmeyen haller’ başlıklı 25. maddesi 1. fıkrasının (a) bendi uyarınca kamu hizmetine özgülenmiş bina ve her türlü tesislere giriş ve çıkışın belirli kurallara tabi tutulduğu hallerde, söz konusu tesislere girenlerin üstlerinin ve üzerlerindeki eşyanın veya araçlarının aranmasında ayrıca bir arama emri ya da kararı gerekmemektedir.

Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarının giriş kapılarında bulunan duyarlı kapı ve x-ray cihazından geçirilmek suretiyle yapılan kontroller, bu kapsamda güvenlik amaçlı bir denetimdir. Bu uygulamanın CMK 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen ceza soruşturması kapsamında yapılan arama işlemi olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Yine 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesinde yapılan düzenleme, avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında yapılacak ceza soruşturmaları ile ilgili olup, avukatların adliye binalarına girişlerinde kapı dedektörlerinden geçmeleri ve ayrıca çantalarının x-ray cihazlarından geçirilmesi şeklindeki uygulamanın ceza soruşturması kapsamında CMK 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen bir arama olarak değerlendirilmesi mümkün olmadığından, uygulamanın 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesine aykırılık teşkil etmeyeceği de muhakkaktır.

Gerek Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarına giren avukat, vatandaş ve personelin can güvenliğinin sağlanması ve gerekse genel kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması açısından, Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarına girişlerde avukat, personel ve vatandaşların kapı dedektörlerinden geçmeleri, çantalarının da x-ray cihazından geçirilmesi, duyarlı kapıdan geçerken duyarlı kapının uyarı vermesi durumunda uyarı veren nesnenin görevlilere gösterilmesi, uyarı veren nesnenin adliyeye sokulmasında bir sakınca görülmezse adliyeye girişine izin verilmesi, aksi takdirde bu nesne ile birlikte kişilerin adliyeye girişlerine izin verilmemesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması uygun bulunmuştur.

Avukat, personel ile vatandaşlarımız uygulama sürecinde anlayış göstermeleri ve uygulamanın belirtilen talimat ve esaslara göre yapılmasını rica ederim.”

Prof. Dr. Ersan Şen yazdı;

>> Adliye Girişlerinde Avukatın Aranması

>> Avukatın Üzerinin Aranması

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 12 ay önce

Şayet tümüyle güvenlik tedbiri kapsamında yapılıyorsa aynı uygulama neden hakim ve savcılar bakımından da aynen uygulanmıyor?

Misafir Avatar
Gözlemci 12 ay önce @ahmet

Güzel yorumun için teşekkür ederim. Her zaman "Üstümü çantamı arasınlar hiç sıkıntı etmem yeter ki hakim ve savcılarında üstünü arasınlar. Bize ayrı onlara ayrı muamelenin lüzumu yok tek farkımız bizim referansımız yok" derim bu tür bir muhabbet açıldığında.

Beğenmedim! (0)
Avatar
advocatus 12 ay önce

Bu keyfi ve yasal dayanağı olmayan karara istinaden avukatın üstü aranırsa bir sonraki seviyede vatandaşı orada çırılçıplak soyarsınız ve bunun da yasal engelinin olmadığını söylersiniz.
Avukat adliyeye çay kahve içmeye mi giriyor? Ne demek 58. madde kapsamında değil? İşi zıvanadan çıkarmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Avukatlara zorluk çıkarmaktan zevk alıyorsunuz. Bunun güvenlikle falan ilgisi yok.

Avatar
eser 12 ay önce

Yönetmelik ve genelgeyle yönetilmeye alışmayacağız. Normlar hiyerarşisi neydi? Bu arada düzenlemeyi yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Ankara Cumhuriyet Savcılarının yaptığı dehşet verici hatalardan haberdar mıdır? Aynı fiil nedeniyle iki ayrı ceza davası açmalar, devlete ait yakıtı şahsi amaçları için kullananlara takipsizlikler, sahte belgeyi mahkemeye sunanlara beraat mütalaası vs vs. Sadece gerçek avukatlardan korkmayıp arada bir sohbet etseniz haberiniz olurdu sayın Başsavcı.

Avatar
Laws 12 ay önce

Avukatına güvenmeyen bir hukuk çok talihsiz bir karar alınmış..

Avatar
Gözlemci 12 ay önce

Üzücü bir şekilde ülkedeki hukuk ve düzenin uygulanmasından beraber sorumlu olduğumuz savcılardaki HUKUK CAHİLLİĞİ her geçen gün katlanarak artıyor. Kaliteli hukukçuları referansı yok diye mesleğe kabul etmemenin sonuçları bu ve bunun gibi hukuğa ve hukukçuya yakışmayan kararlar.

Avatar
Misafir 12 ay önce

Herkes kanunlara uymak zorunda, kimse keyfi ayrıcalık beklemesin, Sayın Başsavcı çok güzel açıklamış.

Misafir Avatar
Soru? 12 ay önce @Misafir

Bu keyfi ayrıcalık beklemeyeceklere hakimler, savcılar ve sayın Başsavcı kendisi de dahil mi acaba?

Beğenmedim! (0)
Avatar
saçmalık 12 ay önce

avukatlık yasasına ve cmk ya açık aykırı, iptal ederler yakında ...

Avatar
saçmalık 12 ay önce

o hevesin geçmişte de çok örneği oldu daha muvaffak olanı çıkmadı