banner590

09 Aralık 2020

Ankara Barosu'ndan 'yargı reformu' önerisi: Yeni hukuk fakültesi açılmasın!

Ankara Barosu, hükümetin hazırladığı “Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında avukatlık mesleği, adil yargılanma hakkı ve bağımsız yargı için yasama ve yürütme organlarınca hayata geçirilmesi için gerekli gördüğü adım ve önerilerini açıkladı. 

Ankara Barosu, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) barolardan talep ettiği önerilere tanınan süreyi eleştirdi:

"Yarım iş günlük süre, Adalet Bakanlığı'nın uygun gördüğü bir zaman dilimi ise, bu durum baroların görüşlerinin sadece kağıt üzerinde alındığını ve bir prosedürün tamamlanması arzusundan ibaret olduğunu gösterir. Eğer uygun görülen süre, TBB'nin takdiri ise bu durum çok daha vahim olup TBB'nin barolara ve daha da önemlisi meslek sorunlarına bakışını ortaya koymaktadır ki bu halde meslek sorunlarımızın en başına TBB’nin bu bakış açısını koymak gerekir."

Baro, avukatlık mesleğinin köklü sorunlarının olduğunu belirterek 16 maddede avukatların taleplerini şöyle sıraladı: 

Hukuk Fakültesi sorunu

* Hukuk fakülteleri sorununun çözülmesi, bu kapsamda; yeni hukuk fakültesi açılmaması, kontenjanların düşürülmesi, mevcut fakültelerden eğitim kalitesi düşük olanların bu standartlarının yükseltilmesi için çalışma yapılması, fakültelerin belirli bir seviyeye ulaşamamaları halinde yeni öğrenci alımlarının engellenmesi.

* Hukuk Fakültesi müfredatının kapsamlı bir çalışma ile yeniden belirlenmesi, iyi derecede yabancı dil ve hukuk İngilizcesi eğitimi verilmesi. Avukatlık ve Noterlik Hukuku’nun zorunlu ders haline getirilmesi.

* Avukat, hakim, savcı ve noterlik için üniversite bitiminde uygulanacak devlet sınavının yanında avukatlık stajı bitiminde TBB tarafından avukatlık sınavı yapılması.

* Avukat stajyerlerinin ücret yasağının kaldırılarak bir yıllık staj dönemlerinde İŞKUR'dan kaynak sağlanması (Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programı gibi işgücü programlarından faydalanması) yöntemi ile asgari ücret tutarında aylık ücret ödenmesi ve sigorta primlerinin yatırılması.

* CMK Ücret Tarifesi’nin en az Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne çıkartılması. Adli yardım ücretlerinin zamanında ödenmesi ve her iki hizmet için de -özünde kamu hizmeti olması nedeniyle- KDV’nin kaldırılması,

* Hak kayıplarının önüne geçilmesi ve adil yargılanma hakkı kapsamında ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırmacılığın münhasıran avukatlara hasredilmesi.

Maaş ve özlük hakları sorunsalı 

* Kamu avukatlarının maaş ve özlük hakları sorunları çözülsün.

* Bazı davalar yönünden Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ndeki bedelin avukata yatırıldığını gösterir banka dekontu ve serbest meslek makbuzunun dava şartı olması.

* Avukatların iş alanlarının genişletilmesi.

* Avukat vekaletnamelerinin avukat/baro tarafından düzenlenebilmesi.

* Avukatların emekliliği için sandık kurulması yönünde yasal düzenlemenin yapılması ve buna belirli oranda devlet katkısı sunulması,

* Mahkeme kalem müdürleri, icra müdürleri ve noter başkatiplerinin hukukçu olması.

"HSK siyasi iktidar etkisinden kurtarılsın"

* Adil ve makul sürede yargılanma hakkına işlevsellik kazandırılabilmesi için Avukatlık Kanunu 2. Maddesinin işler hale getirilmesi.

* Avukatlara yasa ile sağlanan yetki ve görevlerini yaparken, tüm yargı mercileri ile, kolluk, kamu kurumları ve cezaevlerinde hukuk tanımaz ve engelleyici tutum ve davranışlarla karşılaşmalarının önlenmesi,

* Avukatların sadece mesleklerini yapmaları nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirilerek şüpheli ve sanık konumuna getirilmesinin önüne geçilmesi. Savunma hakkını sınırlayan tüm uygulamalara ivedi olarak son verilmesi.

* HSK’nın yapısının değiştirilerek siyasi iktidarın etkisinden kurtulmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması. Bu kapsamda Adalet Bakanı’nın HSK’da yer almasının son bulması, üyelerin seçilmesinde TBMM’de nitelikli çoğunluk aranması. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir 7 ay önce

Eksik bir istek. Son 10 yılda açılan fakülteler de kapatılmalıdır.

Avatar
saffet 7 ay önce

Hukuk fakültelerine neden karşı cıkılıyor anlamıyorum;İnsanların en dogal hakkı hukuku adaleti ögrenmesi degil mi Hukuk fakültesini bitiripte inşaat sektöründe ve diğer sektörlerde çok başarılı tanınmış sıfırdan başlayan zengin olan kişiler var kısaca BIRAKIN HALK BİR KELİME ADALETİ HAK ve HUKUKU ögrensin