banner590

03 Eylül 2020

Avukata 'meslekten çıkarma' cezası geliyor!
banner580

Erdoğan 'gerekeni yapacağız' demişti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adli yıl açılışında kullandığı, “Nasıl diğer mesleklerde meslekten ihraç söz konusuysa avukatlık mesleğiyle ilgili de bana göre olmalıdır. Teröristin avukatlığını yapanın, teröristliğe soyunması mümkün değildir. Bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız” ifadeleri üzerine gözler, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye çevrildi.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre; bu kapsamda en son, “çoklu baro” düzenlemesinin eklendiği Avukatlık Yasası’nda yeni yasama yılında yeniden değişikliğe gidilecek. Bu kapsamda, “Müvekkili ile özdeşleşen ve müvekkilinin işlediği suçlarla ilgili destek niteliğinde eylem ve söylem içine giren avukatlar”a, “meslekten çıkarma” cezası verilebilmesinin önünün açılması öngörülüyor. Bu amaçla disiplin kovuşturması yetkisinin barolardan alınarak Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) ya da doğrudan Adalet Bakanlığı’na verilmesi de planlanıyor.

Ruhsatı geri alınacak

Avukatlık Yasası’nın 135. maddesinde düzenlenen disiplin cezalarına göre kasten işlenen bir suçtan dolayı iki yıldan fazla süreyle hapis cezasına mahkum olan ya da devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından kesin olarak hüküm giyen avukatlar doğrudan meslekten çıkarılıyor. Meslekten atılan avukatın ruhsatnamesi geri alınıyor; avukatın adı baro levhasından silinerek avukatlık unvanı kaldırılıyor.

Bir avukat hakkında açılmış herhangi bir ceza davası bulunmadığı takdirde de gelecek ihbar ve şikâyetlerle ya da resen avukatın bağlı olduğu baro tarafından disiplin kovuşturması yürütülebiliyor. Baronun, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermesi halinde, TBB’ye itirazda bulunulabiliyor. TBB itirazı kabul ederse kesin olarak kovuşturma başlatılması için baroya geri gönderilen dosya, itirazın reddedilmesi durumunda Adalet Bakanlığı’nın önüne geliyor. Bakanlık TBB’nin kararını onarsa karar kesinleşiyor ancak veto ederse bu kez dosya yeniden görüşülmek üzere TBB’ye bırakılıyor. Karar, TBB’deki oylama ile veriliyor. Disiplin cezasını gerektirecek eylemlerin işlenmesinden itibaren 3 yıl geçmiş ise kovuşturma yapılamıyor; 4,5 yıl geçmiş ise disiplin cezası verilemiyor.

Kovuşturma yetkisi barolardan alınabilir

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre, 135. maddeye eklenecek bir ifade ile “Müvekkili ile özdeşleşen ve müvekkilinin işlediği suçlarla ilgili destek niteliğinde eylem ve söylem içine giren avukatlar”a, “meslekten çıkarma” cezası verilebilmesinin önü açılacak. Bu kapsamda disiplin kovuşturması yetkisinin barolardan alınarak, TBB’ye yahut doğrudan Adalet Bakanlığı’na verilmesi de alternatifler arasında yer alıyor. Avukatlık Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle kurulmalarının önünü açılan alternatif barolar da göz önüne alındığında disiplin soruşturmalarının barolar yerine üst bir kuruluş tarafından yapılması öngörülüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adalet 8 ay önce

Dürüst avukatlara sözüm yok Konyada benide dolandıran 2 avukat var icra mahkemelerinden aldıgı paraları eksik veren hesabını vermeyen güveni kötüye kullanıp haklarımızı elimizden alıp sahtekarlık yapan hesaptan kaçan kişilere meslekten men verilmesi uygun olacak hesabı sorulacaktır bu avakatada .

Avatar
HARİKA OLUR 8 ay önce

CUMHURBAŞKANIM HARİKASINIZ.
Nihayet mevzuat ve içtihata aykırı eden avukatların disiplin soruşturmaları adaletli olacak.

Avatar
Dogru Karar 8 ay önce

Soruşturmaların Barolardan çıkarılıp üst seviyede soruşturulması Hak edeni meslekten men edilmesi ülklemiz adına Hayırlı olacaktır .

Avatar
Erdal 8 ay önce

Avukatlara Amerika'da olduğu gibi avukatlık sınavı gelsin ve sınavı geçemeyenlerin avukatlık yapmasına izin verilmesin... Hem avukat sayısı azalır hem bilenle bilmeyen avukat ayrılır hem de sınavı geçen avukatlar daha iyi para kazanır... Umudumuz Cumhur İttifakı ve Başkanlık Sistemi...

Avatar
Kerem 8 ay önce

Herşeyin içine eden, teröristleri yıllarca besleyip büyüten, ne istediniz de vermedik diyen, sonrada kandırıldık diyen siyasetçiye de siyasetten men cezası verilecek mi??

Avatar
Eski bir savcı 8 ay önce

Durmak yok yola devam.

Sayın hükümetimiz şunu unuttu ben hatırlıyorum müsaadenizle.

Ötv KDV vergi alacak yer arıyor.
15 temmuz sonrası avukat lar fevkalade vekalet ücreti alarak zenginleşti
Vergi ödemedi.

Bu vergi kaybı telafi edilmeli.


Kirasını ödeyemeyen avukat milyonluk mülk sahibi olup vergi ödemiyor.


Hükümet bir de vergi kanalıyla avukatlara külfet yüklemeli.

Hem de halkın desteğini de alır.

Avatar
Emekli Avukat 8 ay önce

Savunma hakkı kutsaldı bir zamanlar. Tıpkı milletvekilinin mecliste söylediği sözlerden dolayı sorumlu olmaması gibi avukatın duruşmada söylediği sözler savunma hakkı kapsamında değerlendiriliyordu. Şimdi bir avukat bir davada müvekkili için yapmış ama niye yapmış bile diyemeyecek. Sen suçu mu övüyorsun deyip ceza alabilir çünkü. Bu baskı altında bir avukat nasıl savunma yapsın ya da hak arama özgürlüğünü kullansın? Adil yargılanma hakkı giderek ütopya oluyor. En iyisi şu baroların hepsi kapatılsın. Avukatlık diye bir şey kalmasın. Tüm avukatlar icra memuru, polis memuru, hakim yardımcısı vesaire olsun. Avukat deyince tüyleri diken diken olan halk da rahata ersin. Hukukun üstünlüğü ayaklar altında alan siyaset de!

Avatar
. 8 ay önce

Kısaca muhalif avukat olmayacak.