banner664

17 Nisan 2022

Avukatın haklı isyanı: 'Mahkeme başkanı, müvekkili arayarak yargılama süreci hakkında bilgilendirsin!'

Yargılama süreci 6 yıldır süren ve istinafta bekleyen dava için avukatın haklı isyanı sosyal medyada gündem oldu.

Altı yıllık süreçte davacı müvekkilini "Darbe olduğundan, pandemi sebebiyle, iş yükünün çok fazla olduğundan ve adliyenin taşınmasından dolayı" yargılamanın sekteye uğradığı gibi gerekçelerle ikna etmeye çalıştığını belirten avukat, müvekkilinin kendisi tarafından kandırıldığı hissine kapıldığını belirterek haklı isyanını dile getirdi.

"MAHKEME BAŞKANI MÜVEKKİLİ ARASIN"

Avukatın, yargılama sürecine ilişkin İzmir Bölge Adliye Mahkemesine sunduğu "Başka çaremizin kalmadı" konulu dilekçesinde; "Mahkeme başkanının müsait olduğu zamanda müvekkili şahsi cep telefonundan arayarak yargılama süreci hakkında bilgilendirmesini, vekil olarak hiçbir suçumun olmadığını iletmesini, bundan sonra muhatabının kendisi olduğunu söylemesini talep ve rica ediyorum" ifadelerini kullandı. (hukukihaber.net)

İŞTE O DİLEKÇE;


 

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eser 1 ay önce

Çok haklı bir isyandır efendim. Saygılar.

Avatar
İstinafı Kapat - Mağduruz 1 ay önce

Bizim basit işçi/işveren davası da İST BAM 25. HD de 4 senedir hakim ataması bekliyor. 7 sene oluyor. Bunun bir de Yargıtay süresi var. 10-11 senede adalet mi olur?
Bırakın vatandaşı mağdur bırakan bu bekleyişe çare bulmak, faaliyet raporunu bile zamanında yayınlamayan BAM başkanından ne beklenir?

Ya şu istinaf mahkeme şahsını ikiye çıkar ya da kapat bu istinadları.

Avatar
Emekli Yargıç 1 ay önce

Yargının nimetlerine her zaman namzet avukatlar, külfet ve olumsuzluklarına da aday olmalı. Türkiyedeki gibi avukatlık hiç bir yerde yok. Salla hakime dosyayı çözsün. Taraflarca getirilme ilkesi tam hikaye olmuş. Adliyelerde hakim odası önünde soru sormak, başı eğip "efendim bir konuda tıkandık" deyip para karşılığında müvekkiline hakimden aldığı bilgiyi satmak. Daha neler var ki anlatılmaz. İşinizi düzgün takip edin, bilgili olun, kendi bilgisizlik ve beceriksizliğinizi yargı mensuplarına fatura etmeyin. Avukatlarımızın haklı yanları elbette var ama birazda çuvaldız be, biraz da insaf.

Misafir Avatar
Emekli olmayan Svunman 1 ay önce @Emekli Yargıç

Ben bu kafadaki birinin bırak yargıç olmayı adliye çay ocağında çırak dahi olmadığından eminimde kendince burada yargıçlık taslıyor sanırım.
Eğer gerçekse yorum yapan meslektaşın yorumundaki gibi bunların emekli olmasından mutluluk duyulmaz ancak üzüntü duyulur. zira bukafa yapısındakilerin emekli olmaya fırsatı olmadan mesleki yetersizliği sebebiyle ihraç edilmeleri gerekirdi.
Lafa bak ''boyun eğip efendim bir yerde tıkandık diyorlarmışta hakimden aldığı bilgiyi müvekkile satıyorlarmış'' sen kimsinde avukat sana boyun eğecek. Senin bildiğin yanıldığına yetiyomuki senden bilgi alacak. Bir dönem yargıçlık yapmış olduğuna zerre kadar inanmıyorum ama eğer doğruysa ve halen senin kafada olanlar varsa şunu unutmayın ''Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar AMA HİÇBİR ZAMAN EFENDİLERİDE OLMADI''
Eğer bu kafayla yargıçlık yapmış ve şimdide emekli olmuşsan yargının nimetlerinden faydalanan bir tek sen varsın al emekli maaşını ''ver yeyim ört yatıyım'' ooh.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Emekçi Avukat 1 ay önce @Emekli Yargıç

İşinin hakkını verecek kaliteye sahip olmayan hakimlerin emekli olduğunu görmek ne mutlu. Darısı diğer bu işin ağırlığını kaldıramayacak yaşta/kapasitede hakimlere.

Beğenmedim! (4)
Avatar
asd 1 ay önce

Bu dilekçeden sonra o dava daha bir 5 sene daha istinafta bekler.

Avatar
Mehmet 1 ay önce

Avukat, bu isyanında kesinlikle haklı. Yıllarca süren davalar; yoruyor, bıktırıyor ve maddi ve manevi bir külfet getiriyor... Hak ararken, yargı yoluyla bu kez haksızlığa uğratılmış oluyorsunuz.

İzinli olan hakimler, taraflara otomatik sms mesajı ile bildirilmelidir. Hele bir de hâkim izinliyken taraf vekillerinden mazaret dilekçesi alınması izaha muhtaç bir durumdur. Mahkeme kalemleri hantal. Hâkim tembel, adliyeler labirent, mahkeme kararları isabetsiz ve yargının durumu evlere şenlik.

Avatar
Yanlış uslüp doğru sözün katilidir. 1 ay önce

Kesinlikle haklı ancak yöntem yanlış. Mahkemeler avukattan kaynaklı dava uzamalarını zapta geçirirse haklı azlin haddi hesabı olmaz.

Avatar
av. 1 ay önce

Kimse takılmamış da müvekkilin şahsi telefonunu hiçbir yasal gerekçe olmadan ifşa etmek suç değil mi :)

Misafir Avatar
diğer bir av. 1 ay önce @av.

Müvekkilin şahsi cep numarası çok yüksek ihtimalle dosya içerisinde mevcuttur (dosyanın mahiyetine göre sed raporu vb ile). Dramatik etki için dilekçede tekrarlanmıştır diye tahmin ediyorum meslektaşım.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Emektar Bilirkişi 1 ay önce

Herkes kendi küçük deneyimlerini büyük kabuller olarak gördürmenin peşinde. Agresyon dolu ve muhtemelen genç bir meslektaşımız "İşinin hakkını verecek kaliteye sahip olmayan hakimlerin emekli olduğunu görmek ne mutlu" şeklinde bahtsız ve temelsiz bir söz atışında bulunarak klasik avukat tavrını sergilemiş ve mevcut baro-savunma sorunlarına ve hatalarına örnek teşkil etmiştir. Hâkim ise söz konusu olguyu görmezlikten gelme sanatıyla başarılı bir şekilde savmış ve topu 'memur adalet üyelerinin sık sık yaptığı gibi' başkasına atmış, Çuvaldızdan bahsederken çuvaldızını saklamış. İbret almak lazım.