02 Eylül 2019

'Avukatlar olmadan adaletin sağlanabilmesi mümkün değil'
banner580

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel şunları söyledi:

Bir adalet düşüncesinin, bir adalet idealinin çatısı altındayız. Yalnız avukatlar olarak değil, hakimleri, savcıları ve avukatlarıyla, sacayağının bütün parçaları ile buradayız.

Bu sacayağından herhangi bir bileşenin eksilmesi halinde adaletin gerçekleşmeyeceği, yurttaşların adalete olan inancının sarsılacağı ve beklentilerinin karşılanmayacağı tartışmasız.

Şimdi tarihe not düşmek için bir kısım hatırlatmalar yapacağım.

Yeni bir adli yıla başlıyoruz. Bu yeni adli yılda, 2019’un Tehlike Altındaki Avukatlar Günü'nün, ülkemizdeki avukatlara ithaf edildiği bir mesleğin temsilcisi olarak karşınızdayım. Bize son dönemlerde "Nasılsınız" diye sorduklarında, cevabımız “Tehlike altındayız” oluyor. Önce avukatların tehlike altında olma durumunu sona erdirmek lazım. Çünkü avukatlar olmadan, bağımsız yargı olmadan, adaletin sağlanabilmesi mümkün değil.

Ama yalnızca kendimiz için burada değiliz elbette. Mesela sokaktaki vatandaşın hakları için buradayız, seçim sandıklarında hakları gasp edilenler için, verdikleri oy sandığa yansımadığında, oyları karşılığını bulmadığı için mücadele eden insanların sesiyiz. 10 Ekim’de katledilen barış savunucularının sesiyiz. Soma’da yerin yüzlerce metre altında yakılan işçilerin sesiyiz. İş cinayetlerine kurban edilenlerin sesiyiz. Kadın sığınma evlerinde sekiz binden fazla kadının bulunduğu bir ülkede, her gün sokakta katledilen kadınların, ölmek istemiyorum diyerek çığlık atan kadınların sesiyiz. Ayşe Paşalı’nın, Şule Çet’in, Münevver Karabulut’un, Özgecan’ın, Emine Bulut’un ve isimsiz binlerce kadının...

İstismara uğrayan çocukların sesiyiz. Onların haklarını korumak için buradayız. Aladağ’da yakılan çocukların sesiyiz aynı zamanda. Çünkü bütün yurttaşların aslında adaletten alacakları var.  Bu sacayağının bir parçası olarak bizler, gerçekleri söylemekte, sonuna kadar gerçeğin ardına düşmekte kararlıyız. Avukatlar olarak bunu yapacağız. Ama şunun da farkındayız; yargıçlarımız ve savcılarımız olmadan, hep birlikte mücadele etmeden, önce kendimizi özgürleştirmeden, başkalarını özgürleştirebilmemiz mümkün değil.

Yeni bir adli yıl başlıyor. Dün yaşadıklarımızdan daha az sorunla karşı karşıya değiliz. Biz istiyoruz ki, yarın bu adliyenin çatısı altına giren her yurttaş, buradan adaletli bir kararla çıkabileceğinin farkında olsun. O yüzden yargının diğer kurucu unsurlarına, sevgili hakimlerimize, sevgili savcılarımıza sesleniyorum: Bu ülkeyi demokratik, bu ülkeyi laik, bu ülkeyi hukuka ve insan haklarına saygılı bir ülke haline getirebiliriz. Bunu en baştan, biz başarabiliriz. Çünkü keyfilikleri, hukuk dışında denetleyebilecek bir başka mekanizmaya sahip değiliz. Bunu başarabiliriz, bunu yapabiliriz, yapacağız. İnanıyorum. Yeni bir adli yıl başlıyor. Dün yaşadıklarımızdan daha az sorunla karşı karşıya değiliz. Biz istiyoruz ki, yarın bu adliyenin çatısı altına giren her yurttaş, buradan adaletli bir kararla çıkabileceğinin farkında olsun. O yüzden yargının diğer kurucu unsurlarına, sevgili hakimlerimize, sevgili savcılarımıza sesleniyorum: Bu ülkeyi demokratik, bu ülkeyi laik, bu ülkeyi hukuka ve insan haklarına saygılı bir ülke haline getirebiliriz. Bunu en baştan, biz başarabiliriz. Çünkü keyfilikleri, hukuk dışında denetleyebilecek bir başka mekanizmaya sahip değiliz. Bunu başarabiliriz, bunu yapabiliriz, yapacağız. İnanıyorum.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tayyar 1 yıl önce

Dürüst ve ilkeli avukatlar olmazsa diyelim mi sayın başkan.

Avatar
ahmed 1 yıl önce

Avukatlar olmasa adalet olmaz gerçekten doğru ise durum çok vahim, avukatı olanla olmayan aynı şartlarda adalet dağıtılmıyor demektir. Bu durumda yargı nasıl bağımsız olur. Bir kara verici sanığın savunmasını almayıp birde savunmanı üst mahkemeye ver diyorsa bu durumun ne itirazı nede ispatı mümkün vay o yargını haline. Yoruma ve kaanate dayalı bir hukuk sistemini daha belirgin hale gelmesi gerekir. Örneğin Makul Süre, Sanık ifadesi verilmesinin denetimi gibi durumlar davaların kayıt altına alınması ile yani VAR sistemiyle sağlanır. Yargı baştan aşağı düzenlenmesi gerekir.