banner628

16 Temmuz 2020

Avukatlardan 'çoklu baro'lara karşı birlikte hareket etme çağrısı

Türkiye’de mevcut 80 baro’nun tamamı ile avukatların neredeyse tamamının karşı çıktığı yasada, Türkiye Barolar Birliği’nin de delege yapısı değişti. 31.12.2019 tarihindeki avukat sayılarına bakılacak olursa, Türkiye’deki avukatların %36’sının üyesi bulunduğu İstanbul Barosu 137 delege ile TBB’de temsil edilirken, yeni yasaya göre 13 delegeyle temsil edilecek ve TBB'de temsil oranı %3,86'ya düşecek. 

Çoklu baro ve TBB’nin yeni temsil sistemi, fazlasıyla eleştirilebilir yönlerle dolu. “Temsilde adalet” sloganıyla apar topar hazırlanarak yürürlüğe giren yasayla, barolar bölünmeye ve partizanlaşmaya açık hale getirildi, temsil sisteminde ise çok açık bir adaletsizlik yaratıldı.

2016’dan bu yana İstanbul Barosu seçimlerinde yarışan ve öncelikli meselesini Avukat Hakları olarak belirleyen Avukat Hakları Grubu[1], İstanbul’daki tüm avukatlara ve baro seçim gruplarına açık bir çağrı yaptı. Tarihi nitelikteki bu çağrıda: yıllardır hukukun üstünlüğü, mesleğin onuru ve geleceği için mücadele edilirken; ani bir kararla baroların bölündüğüne, avukatların ve baro başkanlarının TBMM’ye alınmamasına, polis tarafından tartaklandığına dikkat çekilerek, bugüne kadar İstanbul Barosu’nun, değişime ve gelişime kapalı dar kadrocu sisteminin iflas ettiği ve değişme vaktinin geldiği vurgulandı. 

Avukat Hakları Grubu’nun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, mesleki sorunları aşmanın yegane çözümünün, grup ve kadro ayırmadan hep birlikte hareket etme iradesi olduğu öne sürülerek, grupçuluk anlayışının ve tartışmaların bir kenara bırakılması, İstanbul Barosu Başkanı’nın öncülüğünde, her gruptan temsilcilerin olduğu bir masada “İstanbul Barosu Mutabakatı” yapılması ile 2020 - 2022 İstanbul Barosu yönetiminin, delegasyonunun ve diğer kurullarının hep birlikte oluşturulması yönünde çağrı yapıldı. 

...

AÇIK ÇAĞRI

AVUKAT HAKLARI GRUBU, 2020 - 2022 DÖNEMİNDE BİRLİKTE YÖNETMEYE ÇAĞIRIYOR.

Kuruluşu 1878 yılı olan İstanbul Barosu'nun 

Sayın Başkanına,

Yönetim Kurulu Üyelerine,

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu başta olmak üzere

Yönetime Aday Tüm Baro Gruplarına ve Avukatlara Açık Çağrı;

Kıymetli Meslektaşlar;

Yıllardır hukukun üstünlüğü, mesleğin onuru ve geleceği için mücadele ederken; ani bir kararla baroların hantallığından da faydalanılarak baroların bölündüğüne ve meslektaşlarımızın milletin meclisine alınmayıp polis tarafından tartaklandığına tanık olduk.

Bugüne kadar İstanbul Barosu’nu yöneten, değişime ve gelişime kapalı dar kadrocu yapının artık iflas ettiği ve değişme vaktinin geldiği tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır.

Şimdi değişimin yanında olmanın ve baroları esas işlevine kavuşturmanın tam zamanıdır. Bizler, baroların gerçek sahiplerinin avukatlar olduğunun hatırlatılması ve siyasal iktidarların günlük siyasetine malzeme olmadan barolara geniş hareket alanı yaratılması gerekliliğine inanıyoruz. Sorunları aşmanın yegane çözümü de, grup ve kadro ayırmadan hep birlikte hareket etme iradesidir.

Önceliği meslek sorunları olan kadroların ve ortak irade ile oluşturulan yönetimin görev alma zamanı gelmiştir. Mesleki sorunların çözümleneceği dönemde İstanbul Barosu’nda görev yapacak yönetimin, tüm grupların katkılarını sunabilecekleri şekilde yapılanması zorunludur.

Meslektaşlarımızın kişisel çıkarlarını düşünmediğine inanıyoruz. Sevdası "koltuk" veya kişisel kariyer planları olmayan herkesi, Avukatlık mesleğinin hak ettiği yerde olmasına katkı sağlamaya çağırıyor ve herkesin bu çağrımıza kulak vermesini diliyoruz.

Yıllardır alıştığımız grupçuluk anlayışını ve tartışmaları bir kenara bırakalım!

Gelin şeffaf, katılımcı ve uzlaşmacı şekilde, İstanbul Barosu Başkanı’nın öncülüğünde, her gruptan temsilcilerin olduğu bir masada “İstanbul Barosu Mutabakatı” yapalım ve Ekim 2020 seçimlerine hep birlikte tek liste ile girelim!

Gelin savunma ve Avukatlık kurumunu güçlendirecek, mesleği yeni ufuklara taşıyacak 2020 - 2022 İstanbul Barosu yönetimini, delegasyonunu ve diğer kurullarını hep birlikte oluşturalım! 

AVUKAT HAKLARI GRUBU

---------------------------------

[1] Avukat Hakları Grubu (AHG); avukatların yıllardır yaşadığı ve Baro yönetiminin umursamadığı sorunları kendine dert edinmiş, mesleğin sorunlarını çözmeye talip, büyük hedefleri olan sıradan Avukatların oluşturduğu bir gruptur. Avukat Hakları Grubu, 2016 İstanbul Barosu Seçimlerinde Başkan Adayı Av. Ömer Kavili ile 2.740 oyla oyların yüzde 11,45’ni, 2018 İstanbul Barosu Seçimlerinde Başkan Adayı Av. M. Gökhan Ahi ile 2.461 oyla oyların yüzde 9,33’ünü almıştı. 

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avukat 1 yıl önce

Sïradanliktan kastı sizin anladığımız gibi değil diye dūşünüyorum. Kastettikleri herhangi bir siyasi oluşum ile birlikteliklerinin olmayışı

Avatar
Mehmet Aytekin 1 yıl önce

Sıradan avukatlar ne denektir ? Benden başka "sıradan avukat" bulunduğunu sanmıyorum

Avatar
hukukcu 1 yıl önce

lafzi olarak sıradan avukat çok yanlış. kastedilen şey başka şey olsa da lafzi yanlış yanlıştır

Avatar
Kadiri matuf 1 yıl önce

İstanbul baro yönetimi kanuna tepkisinde samimiyse bu çağrıyı boş geçmez bekleyip görelim