banner550

Avukatlardan Feyzioğlu'na sert tepki: Cübbeni çıkar siyaset yap

Ankara Barosu'nun internet sitesinde yayınlanan açıklamada "Yargıyı güvenilir kılmanın gerekliliğinden bahseden Sayın Feyzioğlu’na tüm kalbimizde katılıyoruz. Biz de, tam da yargıyı güvenilir kılmak için üzerinde görünmez cübbesiyle parti ziyaretlerinde bulunan ve ülkemiz için tek başına “makro-ekonomik politikalar” üreten Metin Feyzioğlu’na cübbesini çıkartarak gireceği siyaset yolunda başarılar diliyor; Cübbelerimiz ile kendisini uğurluyoruz." ifadesi dikkat çekti.

Ankara Barosu TBB delegeleri imzalı basın açıklaması şöyle;

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun 30 Ocak 2019 günü Rize’de yaptığı konuşma kamuoyunun bilgisi dâhilindedir.

Bizler aşağıda isimleri olan Ankara Barosu Türkiye Barolar Birliği delegeleri olarak, hukukun ayaklar altına alındığı, cılız muhalif seslerin bile yargı marifetiyle susturulmaya çalışıldığı, avukatlığın işlevsiz ve itibarsız hale getirildiği ve yargının iktidarın tahakkümü altında kaldığı bu günlerde, bu açıklamayı yapmayı kendimize hem bir hak hem de üzerimizde bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Sayın Feyzioğlu, yüzde yüzlük bir milli birlikten bahsederken bilmelidir ki; başkanı olduğu Birliğin biz delegasyon üyelerinin ve neredeyse 125.000 avukatın hepsinin adına konuşma, resmi sıfatıyla parti ziyaretlerinde bulunma ve herkes adına siyaset yapma hakkına sahip değildir. Kendisine böyle bir yetki ne kanunla ne de fiilen verilmiştir.

Bizzat kendi söylemiyle “yüzde yüzlük” bir iradeden bahsetmek gerekirse eğer; bu “yüzde yüzlük”, Avukat Gökhan Vural Arı’nın maddi sıkıntıları sebebiyle kendi canına kıydığı bir ekonomik ve hukuksal düzende kendisinin Barolar Birliği Başkanı olduğu gerçekliği üzerine olabilir.

Bu “istisnasızlık” hali, Avukatların adliye koridorlarında yerlerde sürüklendiği, hiçbir delil olmadan tutuklandıkları ve babalarının cenazesine kelepçeyle götürüldükleri bir düzenin artık ortadan kalkması mücadelesinde söz konusu olabilir.

 Bu “yüzde yüzlük” irade, cinayet aletinin bizzat adaletsizlik olduğu, hâkim adayı Didem Yaylalı’nın intiharına sebep olan kim varsa yargı ve kamu vicdanı önünde hesap vermeleri gerektiğine ilişkin olabilir.

“Yüzde yüzlük irade”, ancak mesleklerini yaparken darp edilen, tehditle yıldırılmaya çalışılan ve hatta katledilen meslektaşlarımızın aziz hatıraları ve bu gidişle gelecekte vereceğimiz ve sayısını bilmediğimiz müstakbel hukuk şehitleri söz konusu olduğunda sağlanabilir.

Bu istisnasızlık, kendisini eleştiren meslektaşlarımızı “terörist” ilan etmekte değil, başta masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkı olmak üzere tüm evrensel hukuk prensiplerinde vücut bulabilir.

Sayın Feyzioğlu, yaptığı konuşmada; kurtuluşun çaresini 81 milyonun adalet paydasında hamasetle değil hakikatle buluşması olarak göstermektedir. Yukarıda sayılanlar ise hamaset değil, maalesef üzücü hakikatin bizzat kendisidir.

Sözlerini bitirirken yargıyı güvenilir kılmanın gerekliliğinden bahseden Sayın Feyzioğlu’na tüm kalbimizde katılıyoruz. Biz de, tam da yargıyı güvenilir kılmak için üzerinde görünmez cübbesiyle parti ziyaretlerinde bulunan ve ülkemiz için tek başına “makro-ekonomik politikalar” üreten Metin Feyzioğlu’na cübbesini çıkartarak gireceği siyaset yolunda başarılar diliyor; Cübbelerimiz ile kendisini uğurluyoruz.

Bu başarı dileğimiz ve uğurlama, bizzat “yargıyı güvenilir kılma” inancımızdan kaynaklanmaktadır. Hukukun üstünlüğü ve adalete erişme mücadelesi ise başta Ankara Barosu olmak üzere tüm barolar ve Avukatlar tarafından yükseltilerek sürdürülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 05.02.2019

Av. Münüre Asuman YILMAZ
    

Av. Serap KALE ÖCAL

Av. Yıldızhan Adil ŞAHİN
    

Av. Mehmet Kaan KOÇALİ

Av. Fatma ÇAKIR
    

Av. Mustafa Ayhan TEKİNSOY

 Av. Ender GİRAY
    

Av. Arslan Taylan ACAR

Av. Meliha SARIGÜL
    

Av. Aslı ARIHAN

Av. Ünsal AKTAŞ
    

Av. Hacı Bayram VURAL

Av. Zafer GÜNAL
    

Av. Mehmet Ali ERTEN

Av. Recai Rahim GÖRGÜLÜ
    

Av. Jirhat KILIÇ

Av. Hakan ÇINAR
    

Av. Firdevs KOCAMAN

Av. Mehmet Gültekin GÜNDEMİR
    

Av. Ebru VARNALI ONUR

Av. İsmail Cumhur BOZKURT
    

Av. Mesut ADAN

Av. Turgut Nihat CUHRUK
    

Av. Özge ANIK

Av. Dursun DEMİRCİ
    

Av. Ali GÖYMEN

Av. Mehmet Tanju KAYA
    

Av. Hüsnü Serdar ÖZTÜRKLER

Av. Cafer TOPTAŞ
    

Av. Mengü GÖKÇE

Av. Seval YILDIRIM
    

Av. Bahar Didem SAĞIN

Av. Ali ÖZDEMİR
    

Av. Bülent ERDOĞAN

Av. Ergün Hakan KELEMCİ
    

Av. Evrim DOST

Av. Muzaffer KARAYEL
    

Av. Savaş TAŞDAN

Av. Nafi Çınar İNAL
    

Av. Kaya YELEK

Av. Hüseyin ÇOLAK
    

Av. Halil İlker ÇELİK

Av. Gönül APAYDIN
    

Av. Önder AĞDEDE

Av. Ejdar TARIYAN
    

Av. Duygu ÇERİBAŞI

Av. Murat ŞANLI
    

Av. Serkan AYTAÇ

Av. Özgün ŞİMŞEK
    

Av. Birgül TAVŞAN KAYIRAN
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Demir 7 ay önce

Bildiride ismi olan avukatların belki de hepsi TBB başkanı başka bir siyasi söylem içinde olduğu dönemde kendisine destek olmuş veya en azından hiç ses çıkarmamışlardı. Şİmdi ses çıkarmalarını o yüzden anlamsız buluyorum. Objektif değilsiniz. Yine taraflısınız. Her zamanki gibi.

Avatar
Tamer K. 7 ay önce

Feyzioğlu'nun siyasete oynadığı avukatlar arasında yıllardır konuşulur. Açık oturumlarda CHP genel başkanlığı için adının dillendirildiği zamanlar niye böyle bir açıklama yapmadınız? Şİmdi sırf Cumhurbaşkanı ile arası yumuşadı diye adamı yerden yere vuruyorsunuz.

Misafir Avatar
Bence haksızsınız 7 ay önce @Tamer K.

Ülkedeki herkes gibi o da zamana göre, olaya göre pozisyon alıyor. Mevzu bu kadar basit.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yaşa Başkan 7 ay önce @Tamer K.

Bu gidişle CeHaPe'nin değil AK Parti'nin başına seçilir!:)

Beğenmedim! (1)
Avatar
Av. Serdar 7 ay önce

İdeolojik veya din temelli körlük olduğu sürece bu ülkede hukuk üstün olmaz.

Avatar
Angaralı 7 ay önce

Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Sizi kim takıyor? Bildiri yayınlamakla yollar aşılmaz.

Avatar
Armağan 7 ay önce

Meslek icin6her kapıyı çalar, her partiye gider. Bu işler oturduğun yerden slogan laflarla yürümüyor. Avukatlık sınavının çıkmasını sağlasın. Adını baro tarihine altın harflerle yazdırır bence. Barolarin işi hukuktan önce ve tabi siyasetten, ideolojiden çok çok önce avukat haklarıdır. Bu da avukatlık kimligiymis, yok biryere girerken üstün şöyle aranirmis böyle aranmazmis değildir. Aç avukat, hak hukuk demokrasi gibi konularda katkı saglayamaz;çarklar arasında ezilir gider. Bunca fakukte6varken, sanki bu fakukteler avukatlık fakuktesiymis gibi her mezun olanın avukat olabildiği bir düzende barolar, baro başkanları rahat uyku uyuyamamali, her gün bunun için mücadele vermelidir. Feyzioglu' nun son zamanlardaki bu çıkışlarını destekliyorum. ideolojisine takacak lüksümüz de yok. Kiminle gorusecekse, ne yapacaksa yapsın, iyi bir sinav, eleme sisteminin gelmesi için çalışsın. Malesef seçimlerde baroların ve malesef orlarda söz alan avukatların kaygısı bu vb değil. Mali musavirlere bakın da utanın biraz.

Avatar
Ademoğlu 7 ay önce

Yok birbirinizden farkınız.

Avatar
Musa 7 ay önce

TBB sitesi gibi yayın yapıyorsunuz. Bu bildiriyi yayınlamanıza şaşırdım doğrusu. Ya çok demokratsınız ya da TBB muhalifleri lehine saf değiştirdiniz.

Avatar
Dr. Mert Güven 7 ay önce

Meclisin yarısı avukat kardeşim. Meclise girene kadar cübbelerini çıkarmışlar mı? Avukat kimliği ile siyasette ilerlemişler ve seçilmişler. Başkan da böyle ilerliyor olabilir pekala. Seçmişsiniz şimdi de söyleniyorsunuz.

Misafir Avatar
Mübaşir 7 ay önce @Dr. Mert Güven

Doktor cialis sen çekil aradan

Beğenmedim! (0)