banner613
banner590

29 Haziran 2018

Avukatların ekonomik sıkıntıları had safhada

'AVUKATLAR ARASINDAKİ GELİR DAĞILIMINDA UÇURUM VAR'

Türkiye’de 110 bin avukatın olduğunu belirten Şarklı, Gaziantep’te 2 bin 600 avukatın bulunduğunu ve 2 bin avukatın seçimlerde oy kullanacağına vurgu yaparken, “Genç avukat nüfus, ekonomik olarak zayıf. Meslektaşlarımız mesleğini yoksulluk sınırının altında idame ettirmeye çalışıyor. Başkalarının yanında çalışan avukatların sayısı arttı ve ücret sıkıntıları var. Avukatlar arasındaki gelir dağılımında korkunç uçurum var. Bu gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmak için Baroların çalışma yapması gerekiyor. Ama bu sorun çok dile getirilmiyor. Baronun yaptığı CMK ve adli yardım görevlendirmelerinde genç avukatları koruyacak ek tedbirler almamız gerekiyor. Bu çözüm için yasal düzenleme yapılması şart. Trafikte ve tapu da avukatın yapması gereken işlemler notere devrediliyor. Ancak bu gibi işlemleri avukatlarında yapması lazım. Bu hem avukata gelir getirecek hem de kendi kendini geliştirecek. Baro Başkanı seçildiğimde avukatların sorunlarını bir dosya halinde bizi mecliste temsil edenlere ulaştıracağız” ifadelerini kullandı. 

'ADLİYEDE AVUKATLARA KAPALI KATLAR OLUŞTU'

Avukatların 2-3 yıldan beri adliye içerisinde sıkıntılar yaşadığını sözlerine ekleyen Gaziantep Baro Başkan adayı Bektaş Şarklı, duruşma saatlerinin sarkmasına sitem etti. Gaziantep Baro Başkan adayı Avukat Bektaş Şarklı, konuşmasına şöyle devam etti: “Adliyede saatlerce hakimin keyfini bekliyorsunuz, hukuk devletinde bunlar mümkün değil. Adliye içerisindeki bazı koridorlara avukatların girmesi yasak. Yani adliyede avukatlara kapalı katlar oluştu. Bu sorunların çözümü için Başsavcılıkla görüşmeler yapacağız, olmazsa Adalet Bakanlığı ve HSK ile görüşeceğiz. Gaziantep Barosu merkezde olduğu için ulaşım sıkıntılı, eğitim salonlarımız hem stajyer hem de avukatlara hitap etmiyor hem de avukatlarımıza yakışmıyor. Onun için seçildiğimde yeni bir baro binasını yapacağız.” (gaziantepsabah.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Ersen Uyar 3 yıl önce

Kira, aidat, yakıt, elektrik, su, doğalgaz, sabit telefon, cep telefonu, internet, bağkur, vergi (gelir vergisi, damga vergisi, kdv, muhtasar, 3 aylık stopaj vs.) yıllık muhasebe masrafları ve aylık muhasebe ücreti, baro aidatı, avukat kimlik kartı ücreti, cmk - adli yardım eğitim masrafları - seminer ücretleri, kırtasiye masrafları, adliye'ye gidiş - geliş yol paraları, varsa araba için otopark ücreti, varsa sekreterin maaşı - ssk'sı- yol ve yemek paraları, büronun yiyecek - içecek ve temizlik giderleri, avukat çantası ve cübbe masrafları, yeni ayakkabı - yeni takım elbise ve kuru temizleme masrafları, hukuk ve icra programları ve güncelleme ücretleri, hukuk kitapları, e-imza, kep (kayıtlı elektronik posta) masrafları, müvekkiller için cepten harcanan paralar, 1 yıl sonra yatan adli yardım paraları, cmk parasını almadan ödenen vergiler, cmk'da tek yol parası ödenmesi...

Avatar
Av. Ersen Uyar 3 yıl önce

Sayın Avukat Şeyma hanım, TDK atasözleri ve deyimler sözlüğünde, "meteliğe kurşun sıkmak" diye bir deyim yok, doğrusu; "meteliğe kurşun atmak" olacaktı, yani parası kalmamak (bkz. http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_atasozleri&view=atasozleri&kategoriget=atalst&kelimeget=metelik&hngget=tam) türkçe'mize karşı daha dikkatli olmanızı önerir, bilgi ve gereğini saygılarımla arz ve talep ederim

Avatar
Av. Ersen Uyar 3 yıl önce

I.Q seviyem 120 (üstün zekâ) (A Real Me - I.Q testi) aylık kazancım ise 1.000 TL, takdir, yüce Türk milletinin...

Avatar
oliverqueen 3 yıl önce

Avukat Ersen Uyar bey iq testinden çok zeki, dahi olarak çıktığınız için Konya Selçuk mezunusunuz değil mi?

Avatar
Av. Ersen Uyar 3 yıl önce @oliverqueen

Sayın oliverqueen, 120 İQ o kadar da yüksek bir zeka seviyesi değil, ancak, Türk halkının ortama İ.Q seviyesi 88 olunca da, şöyle bir atasözü var; "Koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler" (istenilen nitelikteki şey bulunamadığında onun daha düşük nitelikte olanına da razı olunur.) Türkiye'nin en yüksek İ.Q 'lu kişisinin zeka seviyesi 140 (hatice esra aydemir) Ayrıca ben 1998 Selçuk Üniversitesi Hukuk fakültesi girişliyim, şimdiyi bilmem ama, o yıllarda hocalar gerekli gereksiz tüm derslerde çok kasıyorlardı, yani, yata yata da üniversite bitirmedik, bu arada sizin mezun olduğunuz üniversiteyi de merak ettim

Beğenmedim! (1)
Avatar
Şeyma 3 yıl önce

Avukatlıkta işsizlik, gelir eşitsizliği ve İlkesizlik had safhada. 3 yıldır avukatım ama bugün resmen meteliğe kurşun sıkıyorum, çok acı bir durum ama gerçek. psikolojik yönden insanı bitiren bir durum

Avatar
BERKAY ŞAYİR 3 yıl önce

Geçim sıkıntısı çeken fakir avukat görmek istiyorsanız emniyette ifade sırası bekleyen avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Yüzlerce kişi çalıştıran, bir nevi avukatlığı call sentercılığa çeviren bu düzende göze batmayan, o koca koca avukatlık bürolarında asgari ücrete çalıştırılan ve kendi büro açsa SGK Primi, ofis kirası, kiranın stopajı, muhasebecisi derken daha para kazanmadan harcayacak olduğu için ofis açmaktan imtina eden o kadar çok çalışan var ki... Maalesef bir çoğu KARIN TOKLUĞUNA çalışıyor ve ÜSTAD MESLEKTAŞLARIMIZ DA ÜÇ KURUŞ DAHA FAZLA KAZANACAĞIM DİYE GENÇ MESLEKTAŞLARINI KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞTIRIYOR.
Ama siz görmek istediğiniz şeyleri görmekte serbestsiniz.

Avatar
A.Necmi Polat 3 yıl önce

Ben hiç geçim sıkıntısı çeken fakir bir avukat görmedim.

Avatar
arif 3 yıl önce

kimse hakkını hukukunu bilmiyorki reklamınızı iyi yapamıyorsunuz.dizilerde çukur izleyen nesil var.iki halka karışın biraz ki işi size düşsün insanlar bilmediği şeyle ilgilenmez.illa davalık bir konu olmamalı insanlara bir şirket kooparatif dernek parti vakıf sendika nasıl kurmalı bir malı arsası nasıl değerlendirilir vs vs bir sürü konu var bunu cahil halk değil iyi bir hukuk eğitimi almış insanlar yapar sizde ağlıyorsanız cahil halk ne yapsın.

Misafir Avatar
yabancı 3 yıl önce @arif

"Deli deli küpeli filmindeki kasaba avukatı gibi olun, kendinizi allayıp pullayıp mutlaka pazarlayın" diyorsunuz yani. Filmdeki deli rolünü tercih ederim.

Beğenmedim! (0)