banner649

03 Ocak 2017

'Avukatlık mesleği anlam ve değerini yitirir!'
Türkiye Barolar Birliği, avukatlara toplu mesaj göndererek Anayasa değişikliği teklifine ilişkin görüş toplamaya başladı. Gönderilen mesajda 'Ülkemiz ve mesleğimiz açısından hayati önemdeki Anayasa değişikliği teklifine ilişkin çok önem verdiğimiz görüşlerinizi hazırladığımız web sitesi üzerinden göndermenizi rica ediyoruz.' ifadeleri kullanıldı.

TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun hazırladığı sunuş yazısında ise 'kuvvetler ayrılığı' vurgusu yapıldı. Ayrıca "Avukatlık mesleği anlam ve değerini yitirir. Avukatın yerini iş takipçileri alır. Hakim ve savcı sıfatını taşıyanlar da idarenin emrindeki memurlara dönüşür" denildi. (hukukihaber.net)

Sunuş yazısının tamamı ise şöyle;

"TBMM'de görüşülmeye başlanmış olan Anayasa değişikliği teklifi, ülkemiz ve mesleğimiz için son derece önemli düzenlemeler içermektedir.

Değişiklik teklifini karşılaştırmalı olarak bir tabloya işledik ve siz değerli meslektaşlarımızın görüşlerine sunduk. Teklifin pek çok maddesine bilgilendirmek amaçlı notlar düştük. Sizden gelecek görüşleri değerlendirip, kendi görüşümüzü oluşturacak ve kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu sunuş yazısında özellikle altını çizmek istediğimiz husus, Anayasa değişikliği teklifinin kuvvetler ayrılığı açısından çok ciddi tehlikeler içermesidir. Malumunuz olduğu üzere; kuvvetler ayrılığı sağlanamazsa, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı kuvveti yürütmeye ve/veya yasamaya bağımlı, dolayısıyla taraflı hale gelir. Bu, yargı önünde haklının değil güçlünün üstün gelmesi sonucunu doğurur. Avukatlık mesleği anlam ve değerini yitirir. Avukatın yerini iş takipçileri alır. Hakim ve savcı sıfatını taşıyanlar da idarenin emrindeki memurlara dönüşür.

Yargı organını, yasama ve yürütmeden bağımsız kılmak için hakim ve savcıların mesleğe kabullerinin, tayin ve terfilerinin, disiplin işlerinin, sair özlük işlerinin ve yüksek yargıya seçilmelerinin yasama ve yürütmeden bağımsız bir kurul tarafından düzenlenmesi zorunludur.

Anayasa değişikliği teklifi (Komisyonda değiştirilmiş haliyle), Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 12 üyesinin 7’sinin siyasi parti üyesi (ve muhtemelen iktidar partisi genel başkanı) olan Cumhurbaşkanı tarafından, diğer 6’sının da TBMM tarafından seçilmesini öngörmektedir. Bu durumda, HSK’nın artık bir siyasi partili olacak olan Cumhurbaşkanından, dolayısıyla yürütme organından bağımsızlığından söz edilmesi mümkün olmayacaktır.

Cumhurbaşkanının aynı zamanda siyasi parti üyesi ve genel başkanı olmasına izin veren teklif, Anayasa Mahkemesi’nin de çoğunluk üyesinin (15 üyeden 10’unun) partili Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesi sonucuna yol açacaktır.

Öte yandan, Anayasa değişikliği teklifi, siyasi partiler içi demokrasiyi sağlamaya yönelik bir düzenleme içermemekte ve milletvekili adaylarının belirlenmesinde siyasi parti genel başkanlarının etkisini sınırlamamaktadır. Cumhurbaşkanının aynı zamanda partisinin genel başkanı, partisinin ise Meclis’te çoğunluğa sahip parti olacağı dikkate alındığında, TBMM’nin yürütme organını denetlemesinin fiilen mümkün olamayacağı görülecektir.

Tarafsız Cumhurbaşkanından partili Cumhurbaşkanına geçişi öngören teklif, Cumhurbaşkanının, Türk Milleti’nin tamamını değil, mensubu olduğu siyasi partiye oy veren kısmını temsil ettiği algısının yaratılmasına neden olabilecektir.

Şu halde teklifin; kuvvetler ayrılığı yerine kuvvetler birliği getirmeye elverişli düzenlemeleri ile partili Cumhurbaşkanına izin veren hükmünün Anayasamızın, değişmez ve değiştirilmesi teklif edilemez 2. ve 3. maddeleri açısından da incelenmesi gereklidir.

Bu sebeplerle; değerli vaktinizi ayırarak gündemdeki Anayasa değişikliği teklifini incelemenizi, teklifin bütünü ve dilediğiniz maddeleri hakkında yorumlarınızı, aşağıdaki bağlantıdan ulaşacağınız web sitemiz üzerinden 11 Ocak 2017 akşamına kadar göndermenizi diliyoruz, önemsiyoruz. Bu görüşlerinizden azami ölçüde yararlanacak ve Türkiye Barolar Birliği’nin görüşünü oluşturarak kamuoyuyla paylaşacağız. " (hukukihaber.net)

Web sayfasına giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı lütfen tıklayınız:


http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adem 6 yıl önce

zaten uzlaşmacı arabulucu da hakim ve avukatı by pass için varlar.biz avukatlar EU veya USA daki kadar müreffeh değilizki bu müesseselere iht.duyuldu.polis memur hakim savcı avukatlığa münhasır vazifeyi gerçekleştirecekler.olmadı cmk yada bunları eklemlesinler ifade sorgu için avukat beklemeden işleri hızlanır.bir tarafı ile adalet sistemini rahatlatma amacı var ama sonucu biz avukatlar maddi manevi zor durumda bırakıldık.biz ler gerilersek ülke nin düşüncesi fikriyatı enyenjiyansı yok olacaktır.ortalık kime kalsın isteniyor anlamadım.

Avatar
Av. E.B. 6 yıl önce

TBB kim ki avukatlara görev yüklüyor? Lütfen başlığı değiştirin çok uygunsuz olmuş

Misafir Avatar
avukat ali 6 yıl önce @Av. E.B.

yaww arkadaşım sen şaka mısın TBB nin açılımını bilmiyorsun galiba ne demek kim ki? avukatlara kim görev vermeli sence siyasi irademi?

Beğenmedim! (1)
Avatar
rıdvan 6 yıl önce

anun oldugu halde halen kimligimizi bile kabul ettiremedikten sonra bizde birligimiz de neyi savunacagiz. Daha on gun once avukatlik kimligim kabul edilmedigi icin sinava alinmadim, hemde avukatlar icin yapilan sinava. dolayisi ile kimligin kabul edilmesini dahi kabul ettirememisken anayasayi nasil degistiricez, acikcasi pek umudum yok.

Avatar
candan 6 yıl önce

Evet bugün tarafıma mesaj geldi en kısa zamansa goruslerimi bildiricem

Avatar
avukat 6 yıl önce

O kadar kanun değişikliği oldu kayıp kaçak davalarında yasal olmayan ücretler tüketiciye yüklendi ama sesin çıkmadı sayın başkanım sen bırak bizleri siyasete atıl zaten mesleğimiz çoktan katledildi size günaydın diyorum.