05 Ocak 2022

AYM'deki dengeleri etkileyecek seçim: 32 avukat aday oldu!

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'nı (TBB) Erinç Sağkan'ın kazanmasının ardından avukatlar kritik bir seçim daha yapacak. Avukat kökenli Anayasa Mahkemesi Üyesi Celal Mümtaz Akıncı'nın yaş haddinden emekliye ayrılacak olması nedeniyle baro başkanları, TBMM'nin seçmesi için üç aday belirleyecek. Başkanların belirleyeceği üç adayın kim olacağı, bunlar içinden hangi ismin üye olarak seçileceği, doğrudan AYM'deki dengeleri etkileyecek. Şu an 6 muhalif üyeye karşılık 9 çoğunluk üyenin olduğu AYM'de yeni seçilecek üyenin iktidara yakın olması halinde bu durum HDP kapatma davası gibi kritik dosyaları etkileyecek.

DW Türkçe'den Alican Uludağ’ın haberine göre; Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak. Anayasaya göre, Akıncı'nın yerine baro başkanları 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday gösterecek. TBMM'de yapılacak oylamada bu üç isimden bir kişi AYM üyeliğine seçilecek.

Birinci tur oylamada üçte iki çoğunluk yani 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı'nın Meclis'te böyle bir çoğunluğu yer almıyor. İkinci turda ise salt çoğunluk, yani 301 milletvekilinin oyu yeterli olacak. AK Parti ve MHP'nin oyu bu sayıyı karşılıyor.

Bu nedenle TBMM'ye gönderilecek üç adayın kimlerden oluşacağı önemli hale geldi. TBB Başkanlık Divanı, üç adayı belirlemek amacıyla 15 Ocak'ta seçim yapılacak. Seçimde yalnızca 83 baro başkanı oy kullanacak. TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın ise oy hakkı bulunmuyor. 

32 AVUKAT ADAY OLDU

Alınan bilgiye göre,  şu ana kadar 32 avukat AYM üyeliğine adaylık başvurusunda bulundu. Listede Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, eski Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, eski Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve akademisyen Öykü Didem Aydın'ın isimleri öne çıktı. Seçimlerde her baro başkanının bir oy hakkı bulunuyor.

Eğer iktidara yakın baro başkanları, kendi adaylarını da üç kişilik listeye ekletmeyi başarırsa, bu ismin TBMM'de AK Parti ve MHP'li vekillerin oylarıyla AYM üyesi yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AYM'DEKİ DENGELERİ ETKİLEYECEK

Meclis'in seçeceği yeni üye, AYM'deki dengeleri kritik bir şekilde etkileyecek. Anayasa Mahkemesi'nde şu an arasında Başkan Zühtü Arslan'ın bulunduğu 6 muhalif üyeye karşılık, 9 kişilik iktidara yakın blok var. Emekli olacak olan Celal Mümtaz Akıncı, bu muhalif 6 kişi arasında yer alıyor. TBMM'den iktidara yakın bir isim seçilirse, Yüksek Mahkeme'deki denge 5'e karşılık 10 olacak. Bu durum HDP hakkında açılan kapatma davasını doğrudan etkileyebilecek. Çünkü kapatma kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor. Yani 10 üyenin oyu, kapatma kararı için yeterli olacak.

ERDOĞAN 7 ÜYE ATADI

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından AYM'ye yaptığı üye atamaları, buradaki üye yapısını kökten değiştirdi. Erdoğan, 2014 yılından bu yana 7 üye atadı. Bu üyelerden anayasa hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez hariç 6'sının oy tercihlerinin iktidar lehine olduğu gözlemleniyor. TBMM tarafından daha önce atanan üç üyenin eklenmesiyle, kritik davalarda AYM'de birlikte hareket eden 9 kişilik bir blok oluşmuş durumda.

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİ ADAY ADAYLIĞI
BAŞVURU LİSTESİ
(2022)

Adı Soyadı

Barosu

 

1

Av. Sema AKSOY

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

2

Av. Mustafa ALADAĞ

Konya

ÖZGEÇMİŞ

3

Av. Samir ALTUNKAYNAK

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

4

Av. Cihan AYDIN

Diyarbakır

ÖZGEÇMİŞ

5

Av. Öykü Didem AYDIN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

6

Av. Şakir BALCI

Manisa

ÖZGEÇMİŞ

7

Av. Aslıhan BARIŞ

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

8

Av. Zülal ERDOĞAN BİLAL

Diyarbakır

ÖZGEÇMİŞ

9

Av. Hasan DEMİR

Adıyaman

ÖZGEÇMİŞ

10

Av. Seyfettin DİKMEN

Karabük

ÖZGEÇMİŞ

11

Av. Baykal DOĞAN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

12

Av. Miyami EKİN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

13

Av. Rıdvan ERDOĞAN

Karabük

ÖZGEÇMİŞ

14

Av. Suna SOYDAŞ FIRAT

Bursa

ÖZGEÇMİŞ

15

Av. Talat GÖĞEBAKAN

Erzurum

ÖZGEÇMİŞ

16

Av. Ali Rıza GÜDER

Tunceli

ÖZGEÇMİŞ

17

Av. Fikret HAKGÜDEN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

18

Av. Onur KARADAĞ

İstanbul

ÖZGEÇMİŞ

19

Av. Ferhat KARATAŞ

Şanlıurfa

ÖZGEÇMİŞ

20

Av. Ahmet Hilmi OCAK

Diyarbakır

ÖZGEÇMİŞ

21

Av. Serdar Mete ÖZGÜRÜN

Manisa

ÖZGEÇMİŞ

22

Av. Ali Yaşar ÖZKAN

İstanbul

ÖZGEÇMİŞ

23

Av. Mehmet Zahit SÖYLEMEZ

Muş

ÖZGEÇMİŞ

24

Av. Ayşegül ŞENARSLAN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

25

Av. Sabiha TEKİN

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

26

Av. Süreyya TURAN

İstanbul

ÖZGEÇMİŞ

27

Av. Cumhur UZUN

Muğla

ÖZGEÇMİŞ

28

Av. Kenan YAŞAR

Çorum

ÖZGEÇMİŞ

29

Av. Ünal YAVUZ

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

30

Av. Aynur Tuncel YAZGAN

İstanbul

ÖZGEÇMİŞ

31

Av. Banu KURTYAY YENER

Ankara

ÖZGEÇMİŞ

32

Av. Bilgin YEŞİLBOĞAZ

Mersin

ÖZGEÇMİŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.