banner590

02 Ağustos 2019

Baro Başkanı'ndan yeni kurulan Hukuk Fakültesine tepki

Bugün yayınlanan Resmî Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile Çankırı Karatekin Üniversitesine Hukuk Fakültesi kuruldu.

Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, arka arkaya açılan hukuk fakültelerinin hukuk eğitiminin, hukuk alanındaki mesleklerin, avukatlığın kalitesini ve saygınlığının düşmesine neden olduğunu belirterek tepkisini dile getirdi.

Yeteri kadar öğretim üyesinin bulunmadığı, fakültesi sayısının çok fazla ve öğrenci kontenjanlarının alabildiğince şişirildiği ülkemizde yeni hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini ifade eden Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, öğrencilerin zaman zaman mezun olduktan sonra geçim sıkıntısını düşünerek eğitimini sürdürmediklerini gözlemlediklerini vurguladı. Yapılması gerekenin hukuk fakülteleri ve öğrenci sayısının azaltılarak nitelikli eğitimi sağlamak, hukuk alanlarındaki mesleklere giriş ve mesleğe kabul sınavları sisteminin bir an evvel uygulamaya koymak olduğunu ifade etti.

“GENÇLER ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”

Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Gençlerimiz ülkemizin geleceğidir. Kaliteli eğitim ilgili, çalışkan ve başarılı öğrencilerin önemli fakültelere alınmasıyla başlar. Zaten fakültelerde yoğun şekilde yaşanan akademik kadro, fiziki koşul sorunları artarak devam etmektedir. YÖK bilindiği üzere geçtiğimiz yıl üniversite tercihlerinde hukuk fakültesi tercih barajını 190.000’e çekmişti. İdari yargı hakimi olmak için yanlış bir uygulama ile hukuk mezunu olmanın kaldırıldığı bir dönemde, biz ne kadar konuşursak konuşalım, ne kadar toplantı ne kadar görüşme yaparsak yapalım siyasi iktidar maalesef bildiğini okumaktadır. Bugün de yayınlanan Resmî Gazetede Çankırı Karatekin Üniversitesinde Hukuk Fakültesi kuruldu. Bu ortamda biz Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde verilen taahhütler üzerinden mevcut hukuk fakültelerinin en azından kontenjanlarının azaltılmasını beklerken yeni bir hukuk fakültesi kurmak tam ülkemiz kara mizahına özgü olmuş! Bu hiç hayra alamet değil. Herkes okusun diye hukuk fakültesi açılmamalı, bundan sonra açılacak hukuk fakülteleri istisna olmalı, hukuk fakültesi nasıl olmalı sorusuna cevap vermeli, fark yaratmalı.”

Birçok üniversitenin halinin orta öğretimden farklı olmadığını kaydeden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Zaten yetersiz olan hukuk eğitimlerinin kalitesini umursamama, denetimsizlik, sürekli yeni fakülte açılmasına ve kontenjan yükseltilmesine izin verilmesi son derece üzücüdür, yanlıştır. Türkiye´de halen barolara kayıtlı 130 bin avukatın mevcut olması bir yana beş yılda avukat sayısının yaklaşık yüzde 50’den fazla artacak olması, mesleği sürdürülemez hale getirecektir. Bu gerçek karşısında, avukatlık mesleğinin etkinliğinin dolayısıyla hukukun üstünlüğünün tesisi için avukatlık stajına girişte ve staj sonunda mesleğe kabulde iki sınav yapılması zorunludur. Eğer bu yanlış düzeltilmezse daha iyi bir yargıdan, hukuktan, adalete güvenden kimse bahsetmeyecektir. Hukuka, yargıya, adalete günlük ve popülist politikalarla bakılmamalıdır.” 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Komik 2 yıl önce

Hani yargının sorunları anlaşılmış ve yargı reformları ile çözülecekti. Önce hukuk tekrar 4 yıl olacak denildi şimdi ise yeni fakülteler kuruluyor. Bir adım ilerlenemedi.

Avatar
Tuncay Özgünen 2 yıl önce

Türkiye'de üniversitlerin görevi sadece ve sadece nüfusun belli bir kesimini "işsiz" değil, "öğrenci" olarak kategorize etmektir.

Avatar
Tolga 2 yıl önce

Yazık bu devlete bu kadar ucuz olmamalı hukuk...

Avatar
Adım başı hukuk fakültesi 2 yıl önce

Öncelikle sorun hukuk fakültelerinin 4 yada 5 yıl olup olmaması değil. Adım başı hukuk fakültesi var ve bu durum öğretim elemanlarının paylaşılmasına yol açıyor. Verilen eğitimin kalitesi düşüyor. Fakülte değil 5 sene 10 sene de olsa bu eğitimle nitelik kazanmak çok zor. Kontenjanlar düşürülmeli ve fakülte sayılı en az yarıya düşürülmeli.

Avatar
Kerem altundal 2 yıl önce

Geç bunları.anam babam geç bunları.(sarkı sözüdür).

Avatar
Ali 2 yıl önce

sen o sınavlara girdinmi baro başkanı. pasta aynı üleş arttı dimi. Korkma ülkedeki avukat sayısı 1 milyon olmuyor ama ülke 100 milyona gidiyor. izalesuur dan arsa taşınmaz dan hakedil. eden aldığınız, basit bir dilekçe veya sorguya 500₺aldiginiz için bunlar. Bindiğin aracın markası nedir. Evin malların açıkla mal bildirimini. gençlerin geleceğini çalan sizlersiniz. GSM operatörleri, bankalar, sigortacilar, doktorlar, Avukatlar. mühendisleri de unutmayalım. anladınız Anadolu insanı da geliyor yok filtre takalim yok baraj yapalım. önce sen bi gir o sınava sonra gençlerimiz seni zaten sollar.

Avatar
Ali 2 yıl önce

Tepkinin sebebi belli. Senin oğluna feodal devlet gibi hukukçu olsun o da senin gibi milyoner olsun. bizimkiler dert yesin değilimi.Birak bu kalite nağmelerini. sanki çok düşünürsünüz cuzdandan başkasını. palavra atmayın. samimi olun.

Avatar
ali 2 yıl önce

Yorumu yayinlayin. Bu baro başkanı arkadaş yalan söylüyor. mesleki saygınlık konusu hikaye. evi arabası taşınmazların yayınlasın. gençlerin geleceğini kim çalıyor çıkar ortaya. bırak gariban da nasiplensin. ama nerde doymuyor.